کشف ابرماده‌ای جدید برای مخابره نور بدون هدررفت انرژی

کشف ابرماده‌ای جدید برای مخابره نور بدون هدررفت انرژی

ممکن است به زودی با کشف جدید صورت گرفته، شاهد از بین رفتن مشکل داغ شدن لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها باشیم. الکترون‌ها اطلاعات را درون یک مدار با خود حمل کرده و بخشی از انرژی خود را به عنوان گرما از دست می‌دهند. اما ممکن است با جایگزین کردن فوتون‌ها این مشکل حل شده و هدر رفت انرژی نیز نداشته باشیم.

فوتون‌ها می‌توانند با گرفتن جای الکترون‌ها در مدارهای الکتریکی از هدر رفت انرژی به صورت گرما جلوگیری کرده و انتقال داده را نیز سرعت ببخشند. در راه جایگزینی این فناوری مشکلات بسیاری وجود دارد که یکی از آن‌ها با ساخت ابر ماده‌ای جدید از میان برداشته شده است.

ابرماده دارای مشخصاتی است که در طبیعت قابل مشاهده نیست. در مورد ماده‌ی جدید کشف شده نیز مشخصه‌ی شکست آن مدنظر است. این ویژگی از ماده مقدار شکست نور در برخورد با آن را مشخص می‌کند.

در ماده‌ی جدید کشف شده مقدار شکست صفر بوده و به این معنا است که نور به راحتی و با سرعت بالا می‌تواند در آن حرکت کند. به کارگیری این ماده در تراشه‌ها باعث بازتابش فوتون‌ها با فاز یکسان و بدون هدر رفت انرژی خواهد شد.

این ماده در دانشکده‌ی مهندسی و علوم کاربردی هاروارد ساخته شده و نتایج آن در قالب یک مقاله در مجله‌ی Nature photonics چاپ شده است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید