استفاده از فناوری Kinect در خودروها: ماشین‌ها با دستورات حرکتی کنترل خواهند شد

چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۸
مطالعه 3 دقیقه
کاربرد حسگر حرکتی کینکت مایکروسافت از کنترل بازی‌ها در Xbox 360 فراتر رفته و در رایانه‌های شخصی نیز بکارگرفته شده است. آیا این پایان ماجرا است؟ چندی پیش شاهد استفاده از این سنسور حرکتی در اتاق جراحی بودیم، حالا متخصصان مایکروسافت بدشان نمی‌آید حسگر حرکتی خود را در خودروهای شخصی بکار گرفته و خودروهای معمولی فعلی را به ابزاری هوشمند و دلپذیر بدل کنند.

از این پس مردم قادر خواهند بود تا با حرکات بدن، دست و صورت با خودروی خود تعامل کنند. این سیستم آنچنان هوشمند است که فرد استفاده کننده را تشخیص داده و با بهره از تکنیک‌های پیشرفته‌ی داده کاوی قادر است راه کارهای جدیدی را برای هدایت خودرو و تعیین وضعیت فعلی آن ارائه نماید.

این طرح یکی از برنامه‌های آتی گروه فناوری اتوماسیون مایکروسافت است. اطلاعات فوق نیز به نقل از وبلاگ لانگ ژنگ (istartedsomething.com) و از طریق یکی از آگهی‌های استخدامی مایکروسافت برگرفته شده است. شواهد نشان می‌دهند که مایکروسافت در حال آماده سازی فناوری خود برای کمپانی‌های بزرگ خودروسازی همچون فورد، فیات و کیا است. آگهی مایکروسافت از این قرار است:

«برای نسل آتی پلتفرم خودروهای هوشمند ما قصد داریم تمام توان خود را برای افزایش توان اکوسیستم‌های مبتنی بر مایکروسافت به خصوص Kinect، ویندور 8، ویندوز فون، ویندوز لایو، موتور جستجوی بینگ، Azure و Tellme بکار گیریم. ترکیبی از حسگرهای محیطی، شناسایی کاربر، دسترسی ابری و داده کاوی، خودروهای آینده را از ابزاری منفعل به دستیاری هوشمند برای راننده و مسافران بدل می‌کند. خودروهای هوشند آتی نه تنها راننده خویش را می‌شناسد، بلکه می‌توانند به صورت طبیعی از طریق گفتار، حرکات و حالات چهره، با راننده تعامل کنند. این خودروها قادرند عادات اتومبیل سواری راننده را شناخته و با ارائه اطلاعات شخصی‌سازی شده، راهنمایی‌های لازم را در امر رانندگی ارائه کنند به نحوی که رسیدن به مقصد سریع‌تر از همیشه و امن‌تر از قبل شود. بدین ترتیب راننده و مسافران آینده نه تنها در خودروی خویش سرگرم می‌شوند، که می‌توانند با سایر افراد در ارتباط بوده و اطلاعات مورد نیازشان را کسب کنند. محدوده‌ی ممکن‌ها نامحدود است!»

شاید به نظرتان خواب و رویایی فانتزی است، یا اینکه آنقدر همه چیز پیشرفته می‌شوند که دیگر حواس راننده به رانندگی‌اش نخواهد بود!؟ شاید هم هر دوی این موارد درست باشد.

همانطور که ژنگ در وبلاگش اشاره کرده، این نخستین باری نیست که می‌شنویم مایکروسافتی‌ها در تدارک هوشمند سازی صنعت خودروسازی با ابزارهای تولیدی شان هستند. جالب اینکه گروه توسعه کانال 9 مایکروسافت اوایل سال جاری همکاری مشترکی را با شرکت کاستمز در ساحل غربی شروع کرده‌اند و می کوشند تا در قالب پروژه دیترویت نمونه اولیه خودروی هوشمند را تولید کنند. در بین خصوصیات این خودرو می‌توان به وجود دوربین‌های Kinect در چراغ عقب اشاره کرد که تصویری زنده از محیط پیرامونی خودرو را به راننده ارائه می‌کند.

نکته ای که در این میانه ذهن اینجانب را به خود مشغول کرده این است که، چه زمان می‌توان امیدوار بود که خودروسازان داخلی، چنین قابلیت‌های جذابی را به محصولات خویش اضافه کنند. آیا عمر ما کفاف آن روز را خواهد داد!؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود