فاکس‌کان با سرمایه‌گذاری اپل، تجارت نمایشگر شارپ را می‌خرد

پنج‌شنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۱
مطالعه 2 دقیقه
شارپ یکی از تامین‌کنندگان صفحه نمایش مورد نیاز در ابزارهای اپلی است و حالا به نظر می‌رسد با وجود مشکلات اقتصادی که این کمپانی ژاپنی با آن دست به گریبان است، فاکس‌کان با حمایت اپل، در تلاش برای تصاحب شارپ است.
تبلیغات

براساس گزارش رسانه‌ی ژاپنی نیکی، کمپانی فاکس‌کان که شریک تجاری اپل برای تولید محصولات این شرکت محسوب می‌شود، قصد دارد تا تجارت LCD شارپ را تصاحب کند. به موجب این توافق فاکس‌کان بیشتر سهام شارپ را از آن خود خواهد کرد. در حال حاضر مشخص نیست که این توافق در چه مرحله‌ای است، اما طی سال‌های اخیر بزرگ‌ترین مشتری شارپ، اپل بوده و این بدین معنی است که احتمالا بیشترین درآمد بخش نمایشگر شارپ از تامین صفحه‌نمایش مورد نیاز اپل، بدست می‌آید.

کارخانه‌ی کاملیا شماره ۱ واقع در ژاپن در حال حاضر تنها بر روی تولید نمایشگرهای LCD مورد نیاز در آیفون تمرکز کرده است. این کارخانه با سرمایه‌گذاری ۹۸۷ میلیون دلاری اپل از تولیدکننده‌ی پنل‌های مخصوص تلویزیون به پنل مورد نیاز آیفون تغییر شکل داد. اپل با این سرمایه‌گذاری کنترل عملیاتی این کارخانه را بدست گرفت.

تصاحب شارپ توسط فاکس‌کان و اپل، خیال اپل را از تامین نمایشگر مورد نیاز محصولات‌اش راحت کرده و وابستگی آن را به شرکت‌های رقیب همچون سامسونگ و ال‌جی کم می‌کند.

تجارت نمایشگر شارپ در سال ۲۰۱۵ سود عملیاتی ۳۰.۱ میلیارد ین از درآمد ۹۰۷.۱ میلیارد ینی را برای شارپ به همراه داشت، اما این کمپانی در فصل آوریل تا ژوئن ۱۳.۷ میلیارد ین ضرر داد. سرمایه گذاری فاکس‌کان باعث می‌شود تا شارپ بتواند همچنان در این بازار باقی بماند.

فاکس‌کان امیدوار است تا با این سرمایه گذاری، ۳۸ درصد از سهام شارپ در Sakai Display Product را نیز تحت کنترل خود بگیرد. ساکایی یک کمپانی دیگر است که با مشارکت چند کمپانی از جمله شارپ و برای تولید نمایشگرهای مورد نیاز در تلویزیون‌های LCD راه‌اندازی شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات