iOS 6 اپل در مقایسه با اندروید 4 و ویندوز فون 7.5

iOS 6 اپل در مقایسه با اندروید 4 و ویندوز فون 7.5

روز دوشنبه اپل از نسخه جدید سیستم‌عامل محصولات هوشمندش، iOS 6، پرده‌برداری کرد و برخی از ویژگی‌ و بهبودهایی که اپل مثل همیشه از عدد 200 برای برشمردن کمیت آن‌ها استفاده می‌کند را معرفی کرد. در نگاه اپل اضافه شدن این ویژگی‌ها موجب برتری بی‌چون و چرای iOS در بین سیستم عامل‌های رایج می‌شود. ما در این مقاله تصمیم داریم iOS را در مقام قیاس با اندروید 4 و ویندوز فون 7.5 قرار دهیم و مقایسه جزیی‌تری از ویژگی‌های اضافه شده در آن نسبت به دیگر سیستم عامل‌‌های رایج داشته باشیم.

اپل در کنفرانس جهانی و سالانه توسعه‌دهندگان (WWDC 2012)، امکانات و ویژگی‌های جدید سیستم‌عامل iOS 6 را معرفی کرد. در میان ویژگی‌های جدید این سیستم عامل ( نزدیک به 200 ویژگی تازه)، به‌روز رسانی و بهبود دستیار صوتی پیشرفته Siri، قابلیت نصب Siri بر روی آیپد ، تعبیه دکمه اختصاصی در خودروها برای هماهنگی با Siri، قابلیت مدیریت بهتر تماس‌های از دست رفته (missed call)، ‌امکان تنظیم یادآوری برای تماس‌های از دست رفته، ارسال سریع SMS پس از رد کردن تماس، دسترسی سریع به تماس‌های اخیر از دست رفته و پشتیبانی از تماس ویدیویی از طریق FaceTime زمانی که از اینترنت شبکه مخابراتی استفاده می‌شود خودنمایی می‌کنند.

با اینکه 200 تغییر و بهبود صورت گرفته در نسخه جدید iOS بسیار قابل تقدیر می‌باشد ولی تعدادی از این تغییرات باید خیلی زودتر از این‌ها صورت می‌گرفتند و ما از ماه‌ها پیش شاهد حضور این امکانات در دیگر سیستم عامل‌های دیگر بوده‌ایم. یکپارچه‌سازی سیستم‌عامل با فیسبوک و همچنین نرم‌افزار نقشه و مسیریابی قدم به قدم از جمله این موارد هستند. به هر حال پاره‌ای از امکانات معرفی شده بسیار قابل توجه بوده و تعدادی هم برای خیلی از کاربران اندروید و ویندوزفون، پیش پا افتاده و معمولی قلمداد می‌شوند. در این قسمت قرار است نگاهی به برخی ویژگی‌های جدید و مهم iOS 6 داشته باشیم و در کنار آن، مقایسه‌ای را ترتیب دهیم که در آن ویژگی‌های که در سیستم عامل‌های اندروید و ویندوز فون از پیش وجود داشته‌اند مشخص شده‌ است. برای یک مقایسه‌ی بهتر تلاش شده آخرین نسخه این سیستم عامل‌ها در جدول حضور داشته باشند.

Windows Phone 7.5Android 4.0iOS 6ویژگی‌ها
بلهS-Voice و برنامه جانبیبلهاجرای برنامه‌های اصلی گوشی با صدا
بلهS-Voiceبلهاجرای برنامه‌های جانبی گوشی با صدا
خیربله ،Car Homeبلهیکپارچه سازی با خودرو
بلهبلهبلهیکپارچه‌سازی با فیسبوک
خیرمتفاوت در گوشی های مختلفبلهارسال پیامک بعد از رد تماس
خیرخیربلهیادآوری کننده تماس‌ها
برنامه جانبیبرنامه جانبیبلهتماس ویدیویی با اینترنت سیم کارت
برنامه جانبیبرنامه جانبیبلهخواندن صفحات وب به صورت آفلاین
خیرفقط در Galaxy S IIIبلهبه اشتراک گذاری عکس
خیرخیربلهذخیره و دسترسی به بلیت ها
بلهبلهبلهمسیریابی قدم به قدم
خیربه زودیبلهنقشه سه بعدی
بلهبلهبلهاطلاعات درباره مراکز تجاری نزدیک

گاهی اوقات برای آنکه بدانیم هر سیستم‌عامل چه امکاناتی را در اختیارمان قرار می‌دهد باید ابزاری که آن سیستم‌عامل بررویش نصب شده است نیز در نظر بگیریم. یکی از مثال‌های بارزی که نباید از آن غافل شد Galaxy S III سامسونگ است که با انواع و اقسام امکانات اضافی نسبت به نسخه خام اندروید 4 ارایه می‌شود که بارزترین امکان آن دستیار صوتی سامسونگ S-Voice می‌باشد که مشابه Siri اپل، بسیار فراتر از فرامین صوتی گوگل عمل می‌کند. S-Voice می‌تواند برنامه‌های اصلی و جانبی را فراخوانی کند، رویدادها را برنامه‌ریزی کند و اطلاعات آب و هوا را در اختیار کاربر قرار دهد. برنامه فرامین صوتی مایکروسافت، Tellme، به پیچیدگی و قدرت S-Voice و Siri نمی‌تواند عمل کند، اما می‌تواند به خوبی برنامه‌های گوشی را اجرا کند.

به همین ترتیب برنامه به اشتراک گذاری عکس اپل، Photo Stream، بسیار به Share Shot گلکسی S III نزدیک است. به کمک هر دوی این سرویس‌ها می‌توان عکس مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس دوست خود را برگزینید تا عکس بلافاصله برای او به اشتراک گذاشته شود.

البته به یاد داشته باشید که درصد کمی از محصولات به اندروید 4 مجهز شده‌اند و بسیاری از این امکانات در نسخه قبلی اندروید، نان زنجبیلی، موجود نیست. به وضوح می‌توان مشاهده کرد که اندروید 4 به خوبی توانسته است اپل را برای در اختیار گذاشتن امکانات سطح بالاتر به کاربرانش تحت فشار بگذارد و این رقابت می‌تواند مخاطبان را بسیار سریعتر به امکانات متنوع و حتی آرزوهایشان نزدیک کند. در این بین نمی‌توان از رقابت مایکروسافت با این دو شرکت نیز غافل شد، مخصوصا آنگاه که ویندوزفون 8 درصدد برآید تا قدرت بی‌همتای نرم‌افزاری مایکروسافت را به رخ رقبا بکشاند.

مدت زیادی است که به این نکته عادت کرده‌ایم که اپل در اکثر کنفرانس‌ها، خود و محصولاتش را بسیار برتر از دیگر محصولات دانسته و این امر در کنفرانس امسال به اوج خود رسید تا جایی که اپل بارها محصولات خود را در دنیا بهترین نامید و دیگر شرکت‌ها را فاقد توانایی و دانش فنی لازم در ساخت اینچنین محصولاتی دانست. البته به‌هیچ عنوان به این نوع شعارهای تبلیغاتی هیچ ایرادی وارد نیست تا جایی که سامسونگ نیز به تازگی در این وادی پیشرفت زیادی داشته است و آن را می‌توان به وضوح در تبلیغات پیش از معرفی گلکسی S III و آن گوسفندها و حتی در طول کنفرانس معرفی نیز مشاهده کرد. تجربه ثابت کرده است که اپل هر گاه به دنبال اضافه کردن ویژگی یا تولید محصول جدیدی می‌رود، آن را با بالاترین کیفیت ممکن ارایه می‌کند که نظیر این امر در Siri بسیار مشهود است. در پایان توجه به چند جمله‌ای که در کنفرانس WWDC 2012 به زبان آمد خالی از لطف نیست.

  • "نسل جدید Macbook Pro زیباترین کامپیوتری که تا به حال در دنیا ساخته شده است"
  • "اکثر کاربران از آخرین نسخه iOS یعنی نسخه ۵ استفاده می‌کنند. حال اگر به رقیب ما نگاه کنید نسخه ۴ سیستم‌عاملش تنها برروی ۷٪ ابزارهایش نصب شده است."
  • "۷۵٪ از مشتریان ما روی گزینه خیلی راضی هستم کلیک می‌کنند این یعنی ۵۰٪ بیشتر از رقبای ما"
  • "iOS 6 با بیش از ۲۰۰ قابلیت تازه، پیشرفته‌ترین سیستم‌عامل موبایل در دنیا."
  • "فقط اپل است که می‌تواند سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویسی به این اندازه شگفت‌انگیز تولید کند. ما به محصولات خود افتخار می‌کنیم. آنها نمونه عالی برای نشان دادن آنکه اپل بهترین است می‌باشند. نتیجه هم این می‌شود که مردم اپل را انتخاب می‌کنند. محصولاتی که ما تولید می‌کنیم ترکیبش با نرم‌افزارهای که شما خلق می‌کنید اساسا دنیا را تغییر می‌دهند."
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده