از فردا شاهد دگرگونی عظیم در صنعت تبلیغات آنلاین خواهیم بود

دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
از فردا مصادف با یک سپتامبر، مرورگر کروم گوگل پشتیبانی از تبلیغات مبتنی بر فلش ادوبی را متوقف کرده و در عوض به طور کامل از HTML5 پشتیبانی خواهد کرد. با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

بیش از ۹۰ درصد تبلیغات در اینترنت از فلش استفاده می‌کنند که به معنای تغییری بزرگ در صنعت تبلیغات آنلاین است؛ چرا که از فردا گوگل پشتیبانی از تبلیغات مبتنی بر فلش را بر روی مرورگر کروم خود متوقف خواهد کرد.

البته تاثیر این کار زمانی مشخص می‌شود که بدانیم بیش از ۵۰ درصد کامپیوترهای دسکتاپ از مرورگر گوگل برای گشت و گذار در وب استفاده می‌کنند. همان طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید با انجام این کار تبلیغات فلش متوقف شده و برای دیدن آن باید بر روی دکمه‌ی اجرا کلیک کرد. گوگل می‌گوید این کار را برای بهبود تجربه‌ی آنلاین کاربران انجام می‌دهد.

با توجه به این که تنها ۰.۰۸ درصد از کاربران بر روی دکمه‌ی اجرا کلیک می‌کنند باید گفت که عملا تعداد افرادی که این تبلیغات را اجرا خواهند کرد بسیار ناچیز خواهند بود. علاوه بر گوگل، فایرفاکس نیز پشتیبانی از فلش را متوقف کرده؛ آمازون نیز حضور تبلیغات فلش بر روی پلتفرم خود را ممنوع کرده و اپل نیز از ابتدا از فلش پشتیبانی نمی‌کند. اریک فرانچی، یکی از فعالان زمینه‌ی تبلیغات آنلاین می‌گوید:

ولاد گورگف یکی دیگر از این فعالان معتقد است تمامی افراد صنعت تبلیغات، هم از بخش عرضه و هم از بخش تقاضا تحت‌تاثیر قرار خواهند گرفت. اداره‌ی تبلیغات اینترنتی ایالات متحده نیز کارشناسان متعددی را جذب کرده است تا کوچ کردن کمپانی‌های تبلیغاتی به HTML 5 را آسان‌تر کند. اسکات کانینگهام، یکی از این کارشناسان می‌گوید:

اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در این دگرگونی حجم فایل‌های مبتنی بر HTML 5 است. تبلیغات مبتنی بر HTML 5 بسیار زیبا است؛ اما در مقایسه با فایل‌های فلش حجم آن‌ها بسیار زیادتر است و به نظر می‌رسد این مشکل مهم‌ترین نقطه‌ی تمرکز کارشناسان در سال‌های پیش رو خواهد بود.

به نظر می‌رسد شاهد مرگ تدریجی فلش هستیم و این روند فردا سرعت بیشتری نیز به خود خواهد گرفت.

نظر شما در این باره چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات