موقعیت شغلی انسان‌ ها تا 20 سال آینده در تهدید روبات‌ ها

موقعیت شغلی انسان‌ ها تا 20 سال آینده در تهدید روبات‌ ها

ماشین‌های بدون سرنشین تنها یکی از انواع تکنولوژی‌های درحال ظهور هستند که می‌توانند به خوبی گسترش یابند. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده روبات‌ها و ماشین‌های بدون سرنشین بسیاری از موقعیت‌های شغلی دنیا را از آن خود خواهند کرد.

 ورود روبات‌ها به حوزه شغل انسان‌ها، موضوع جذابی است که سایر موسسه‌ها و مراکز پژوهشی نیز به مطالعه درباره آن پرداخته‌اند. اینکه کامپیوترها و روبات‌ها در سال‌های اخیر شغل‌های زیادی را از بین برده‌اند امری واضح است، اما این گرایش در حال شدت گرفتن است. تحقیقات جدید دانشمندان و محققان دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد ۴۷ درصد شغل‌های کنونی بشر در معرض خطر سیستم‌های اتوماسیون قرار دارد و ممکن است تنها در یک نسل آینده یعنی حدود ۲۰ سال دیگر، روبات‌ها این فرصت‌های شغلی را تصاحب کنند اما این آغاز فصل انقلاب روباتیک است و شاید روزی بیاید که کار و شغل به صورت فعلی برای انسان‌ها منسوخ شود، هرچند هیچ یک از این روبات‌ها از کنترل و توجه بشر بی‌نیاز نیستند.

 شاید بتوان گفت بخش عمده‌ای از شغل‌های آینده بشر رابطه‌ای تنگاتنگ با حوزه فناوری و صنعت آی‌تی دارد. این محققان نیز پیش‌بینی می‌کنند در طول ۳ نسل یعنی حدود ۷۵ سال تقریبا همه شغل‌های سنتی بشر مانند ساخت و ساز، کشاورزی، آتش‌نشانی، سرویس ارائه غذا و غیره می‌تواند توسط روبات‌های انسان‌نما انجام شود. به بیان دیگر بیشتر شغل‌های فیزیکی که امروز فقط توسط انسان‌ها انجام می‌شود به روبات‌هایی تعلق می‌گیرد که درست مانند انسان دو پا و دو چشم دارند. همچنین گفته می‌شود در ۱۰۰ سال آینده ممکن است خودروهای بدون راننده به سرعت جایگزین رانندگان تاکسی و کامیون شوند. خرده فروشی کردن هم در معرض ریسک قرار دارد زیرا شرکت‌ها ممکن است اطلاعات کافی از عادت‌های خرید شما داشته باشند و کامپیوترها ممکن است از کارمندان انسانی بهتر پیش‌بینی کنند.

به عقیده‌یMichael Osbourne محقق دانشگاه آکسفورد، انسان‌ها در زمینه‌ی خلاقیت و کارهای اجتماعی جایگاه خود را حفظ خواهند کرد و هنوز موانع فنی و قانونی بسیاری برای استفاده از روبات‌ها در بعضی از مشاغل وجود دارند و جوامع برای استفاده از روبات‌ها در سطح وسیع آماده نشده‌اند. 


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید