کاروانرو اولین سیستم آنلاین اشتراک سفر در ایران راه اندازی شد

کاروانرو اولین سیستم آنلاین اشتراک سفر در ایران راه اندازی شد

این روزها سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند در همه دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده و ایران هم چندان از این قاعده مستثنی نیست.

وب‌سایت کاروانرو، اولین  سیستم به اشتراک‌گذاری صندلی‌های خودرو در ایران، پاییز امسال با راه‌اندازی اولین کمپین خود برای دانشجویان فعالیت خود را به طور رسمی اعلام کرده است.

این وبسایت به همه افراد در قالب مسافر یا راننده کمک می‌کند در مسیرهای کوتاه یا طولانی با یکدیگر همسفر شوند و علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه سوخت و استهلاک یا کرایه بتوانند با افراد جدید آشنا و همسفر شوند.

روزبه پاشا، مدیرعامل کاروانرو درباره ایده شکل‌گیری کاروانرو در ایران می‌گوید:« در دیگر کشورهای جهان نیز نمونه‌های موفقی از سیستم اشتراک‌گذاری سفر(Ride sharing) وجود دارد به‌طور مثال ویزرایدر(Waze Rider) یکی از سرویس‌های گوگل است که در بسیاری از کشورها طرفداران بسیاری دارد. ما معتقدیم این سیستم در کشوری مثل ایران که بسیار پهناور است و معمولا سفرهای درون وبرون شهری زیادی در آن اتفاق می‌افتد می‌تواند برای مردم جالب باشد و مورد استقبال قرار گیرد.»

او توضیح می‌دهد: «این روش در بسیاری از کشورهای اروپایی سیستمی برای صرفه جویی در سوخت و هزینه‌ها محسوب می‌شود ولی در شهرهای بزرگی مثل تهران که خیابان‌هایی مملو از خودروهای تک سرنشین دارد می‌تواند راه‌کاری موثر برای بهبود آلودگی هوا نیز باشد.»

سال گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اعلام کرده است به طور متوسط ۶۰ درصد از خودروهایی که در تهران تردد می‌کنند تک سرنشین هستند. در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون دستگاه خودرو در کشور شماره‌گذاری شده است که این تعداد می‌توانند از طریق سیستم هوشمند و مطمئنی مثل کاروانرو به کمک سیستم حمل و نقل عمومی تبدیل شوند. اگر تنها نیمی از صندلی‌های خالی خودروهای تک سرنشین از طریق این سیستم پر شود؛ حدود ۲۵ درصد از حجم ترافیک، شهری چون تهران کاسته خواهد شد.

سال‌های گذشته در کشورهایی مثل کانادا یا آمریکا که فاصله بافت مسکونی تا مرکز شهر زیاد بود، خانواده‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت از ایده Ride sharing استفاده می‌کردند و برای رسیدن به مدرسه، دانشگاه یا محل کار با همسایگان خود هم مسیر می‌شدند. خانواده‌ها از طریق این سیستم بین ۵۰ تا ۸۰ درصد از هزینه‌های خودروی خود را کاهش می‌دادند و به‌طور نوبتی از اتومیبل خود استفاده می‌کردند. با گسترش تکنولوژی سیستم Car Pooling  یا Ride sharing  این قدرت انتخاب را به مردم داده تا بتوانند از طریق اپلیکیشن  و وب سایت در مسیرهای مختلف از این امکان استفاده کنند، مسافران نیز می‌توانند با پرداخت هزینه سفر با اتوبوس از راحتی سفر با خودروی شخصی لذت ببرند.

کاروانرو به‌عنوان اولین سیستم Ride sharing در ایران، با آغاز فصل پاییز و شروع سفرهای آموزشی در کشور سعی کرده با معرفی امکانات کاروانرو به دانشجویان، سهمی در کاهش ترافیک و آلودگی هوا در شلوغ‌ترین فصل سال داشته باشد.

منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید