گمرک اطلاعیه ای درباره نحوه استعلام گوشی‌ های وارداتی منتشر کرد

گمرک اطلاعیه ای درباره نحوه استعلام گوشی‌ های وارداتی منتشر کرد

در پی مبارزه با گوشی‌ قاچاق، گمرک اطلاعیه‌ای درباره‌ی نحوه‌ی استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی (IMEI) منتشر کرد.

استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه فقط از طریق سامانه پیامکی 30008887 یا پیوند (لینک) مخصوص استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی که در سایت رسمی گمرک www.irica.ir قرار داده شده، امکان‌پذیر است.

برای استعلام باید کد شماره‌ی شناسه ۱۵ رقمی گوشی تلفن همراه به شماره‌ی پیامک یا پیوند مخصوص استعلام ارسال شود که پیامکی در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره‌ی واحد تجاری گمرک ارسال می‌شود.

امکان استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراهی که از ابتدای سال‌جاری به صورت رسمی وارد کشور شده است هم‌اکنون از طریق سامانه استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد.

ارائه شناسه‌ی بین‌المللی گوشی‌های تلفن همراه توسط وارد کنندگان در گمرک الزامی شده است و همه دستگا‌ه‌های موبایل دارای قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی GSM، دارای این کد ۱۵ رقمی مختص به خود است.

در این کد اطلاعات مربوط به مدل گوشی، شرکت سازنده، کشور سازنده و... وجود دارد و گوشی‌های تلفن همراه توسط این کد در شبکه‌های مخابراتی ثبت می‌شوند.

روش دریافت این کد به این صورت است که روی بسته‌بندی دستگاه تلفن همراه یا عموماً در زیر باتری تلفن همراه این کد قابل مشاهده بود یا با شماره‌گیری #06#* تلفن همراه کد ۱۵ رقمی شناسه‌ی گوشی تلفن همراه (IMEI) نمایش داده می‌شود.

گمرک ایران از همه‌ی نمایندگان رسمی و ارائه‌کنندگان کالای تجاری تلفن‌های همراه در ایران دعوت به‌عمل آورده با شرکت فعال در این طرح و ارائه‌ی پیشنهادها و انتقادهای سازنده علاوه بر ساده‌سازی و تسریع در فرآیندهای رسمی ورود کالا به کشور، موجب جلوگیری از جعل، تخلف و قاچاق این کالا را فراهم کنند.

سامانه ثبت و دریافت شماره‌ی سریال گوشی‌های تلفن وارداتی که از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک است گام مهمی در اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و با اجرایی شدن آن قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد و برنامه گمرک ایران بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند گمرکی برای ردیابی کالاهای قاچاق از غیرقاچاق در سایر گروه‌های کالایی است.

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید