رئیس اتحادیه مشاوران املاک: ۲۶ درصد معاملات مسکن در سامانه املاک و مستغلات ثبت نمی‌شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: ۲۶ درصد معاملات مسکن در سامانه املاک و مستغلات ثبت نمی‌شود

رئیس اتحادیه‌ی مشاوران املاک گفت آمار صحیحی از وضعیت مسکن یا قیمت آن در کشور وجود ندارد و ۲۶ درصد معاملات در سامانه‌ی املاک و مستغلات ثبت نمی‌شود.

مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه‌ی مشاوران املاک، اعلام کرد آمار صحیحی از وضعیت بخش مسکن یا قیمت آن در کشور وجود ندارد و ۲۶ درصد معاملات در سامانه‌ی املاک و مستغلات کشور ثبت نمی‌شود. او درباره‌ی اخبار منتشرشده درزمینه‌ی افزایش ۳ درصدی قیمت مسکن در دی‌ سال جاری گفت:

در سال‌های خیلی دور، یکی از نمایندگان مجلس به‌صراحت اعلام می‌کرد قیمت مسکن افزایش یافته است. بعد از کنکاش مشخص شد این افراد خودشان بساز‌و‌بفروش بودند و قصد داشتند با این اظهارات قیمت مسکن را افزایش دهند. مشاوران املاک کف بازار هستند و وقتی همین امروز از برخی همکاران در اکثر نقاط شهر تهران پرسیدیم «قیمت مسکن افزایش داشته است یا خیر؟، اعلام کردند خریداری در بازار وجود ندارد که قیمت مسکن بخواهد افزایش یابد.

او در پاسخ به این پرسش که :چرا برخی قصد دارند اقتصاد را فلج کنند؟» گفت:

اقتصاد باید گردش پول و تراکنش مالی داشته باشد. مسکن به‌طورمستقیم با بیش از ۱۷۴ شغل ارتباط دارد؛ پس وقتی بخش مسکن رونق بگیرد اقتصاد کلان نیز می‌تواند از وضعیت مناسبی برخوردار شود. آمار صحیحی در بخش مسکن متأسفانه وجود ندارد و حتی سامانه‌ی املاک و مستغلات کشور ۲۶ درصد پرت معامله دارد. در برخی معاملات، برخی قراردادها بنابه دلایلی ثبت نمی‌شود؛ به‌همین‌منظور، بازرسان را به برخی بنگاه‌های املاک فرستادیم تا وضعیت را بررسی کنند. به‌هر‌حال، به‌نظر می‌رسد شاید این اقدام برای فرار از مالیات باشد.

به‌گفته‌ی رئیس اتحادیه‌ی مشاوران املاک، سال آینده قیمت مسکن رشدی درحدود زیر نرخ تورم عمومی خواهد داشت. 

آمار منتشر شده از سوی پلتفرم ملک رادار نیز نشان می‌دهد گرانی شدید ملک در کشور، به‌ویژه تهران که بهار و تابستان سال جاری رخ داد، به کاهش توان خرید و حتی اجاره منجر شد؛ درنتیجه، شمار معاملات مسکن در حومه‌های شهرها افزایش را تجربه کرد. این در حالی است که در شهرها شاهد کاهش شدید معاملات بوده‌ایم. همین موضوع باعث افزایش قیمت ملک در مناطق حومه و متعاقبا افزایش تعداد آگهی‌های این مناطق شد. نمودارهای بانک مرکزی نیز نشان می‌دهند در آذر امسال درمقایسه‌با آبان، شاهد افزایش قیمت معاملات ملکی بوده‌ایم.

منبع فارس
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده