در هر دقیقه ۸۵ دستگاه گوشی موبایل در کشور به فروش می‌رسد

در هر دقیقه ۸۵ دستگاه گوشی موبایل در کشور به فروش می‌رسد

رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه دشوار بودن انتقال اطلاعات به دستگاه موبایل جدید و بالا رفتن قیمت‌ها را دلیل کاهش فروش گوشی‌های موبایل اعلام کرد.

حسین غروی‌رام، رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرد فروش تلفن‌های همراه در سال ۹۷ نسبت به دو سال گذشته حدودا نصف شده است. وی ضمن اشاره به تغییر الگوی مصرف کاربران موبایل گفت:

در سال ۹۵ تا ۹۶ چیزی بالغ بر ۲۴ تا ۲۷ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه در ایران به فروش رسیده است. در حالی که در سال ۹۷ این میزان به ۱۲ میلیون دستگاه کاهش پیدا کرده است که پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۹۸ نیز همین تعداد گوشی در کشور به فروش برسد.

وی دلیل کاهش تقاضا در بازار را تغییر رفتار کاربران تلفن همراه دانست و اعلام کرد با افزایش ضریب نفوذ تلفن هوشمند در کشور، الگوی رفتاری کاربران این دستگاه ارتباطی تغییر کرده است و استفاده‌ی روزمره از این ابزار به سرعت برای مردم تبدیل به یک ضرورت شده است. به‌طوری که این روزها ممکن است مردم هنگام خروج از خانه هرچیزی را جا بگذارند اما امکان ندارد تلفن همراهشان را فراموش کنند. غروی افزود:

حجم اطلاعاتی که همواره در تلفن‌های هوشمند همراه کاربران است و لزوم در دسترس بودن این اطلاعات، یکی از عوامل بازدارنده برای خرید یک گوشی جدید و به تبع انتقال آن میزان اطلاعات به گوشی تلفن هوشمند جدید است. از سوی دیگر تلفن‌های همراه نسل جدید تفاوت چشمگیری از لحاظ تکنولوژیک با یکدیگر ندارند و کاربران ترجیح می‌دهند تا زمان بیشتری از تلفن همراه فعلی خود استفاده کنند. مگر اینکه پای یک تکنولوژی انقلابی مانند 5G در میان باشد. آن وقت است که الگوی مصرف تغییر می‌کند و جهش برای خرید محصولاتی با این تکنولوژی در بازار ایجاد می‌شود. و البته حجم بالای اپلیکیشن‌های کاربردی که این روزها روی تلفن های هوشمند نصب می‌شود نیز یکی دیگر از عوامل عدم تمایل کاربران به خرید گوشی تلفن همراه جدیدتر است. چرا که پس از این تغییر ناچار به انتقال یا بارگذاری مجدد تمام این اپلیکیشن‌ها هستند و این امر را کاری دشوار می‌دانند.

رئیس انجمن وارد کنندگان تلفن همراه کشور ضمن برشمردن دلایل مختلف عدم تمایل جامعه به ارتقاء گوشی‌های تلفن همراه در ادامه افزود مجموع این عوامل بعلاوه‌ی نوسانات قیمت ارز باعث شده است تا عامه‌ی مردم، با ورود گوشی‌های موبایل جدید چندان تمایلی به به‌روزرسانی گوشی قبلی خود نداشته باشند و همین عامل به مرور باعث کاهش تقاضا در بازار شده است. وی گفت:

در حال حاضر در هر دقیقه ۸۵ دستگاه تلفن همراه در کشور به فروش می‌رسد. با تحلیل وضعیت بازار و رفتار مصرف‌کننده بر این باوریم که تا پایان سال میزان مصرف ماهانه همان یک میلیون دستگاه تلفن همراه باقی بماند. و البته امیدواریم با تسهیل امر واردات و کنترل قیمت ارز، بتوانیم شاهد کاهش قیمت گوشی تلفن همراه و ترغیب کاربران این دستگاه‌های کاربردی به به‌روزرسانی موبایل‌های خود باشیم.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده