دستاوردی جدید در فناوری نانو؛ ایران به فناوری «کربن نانو تیوپ» دست یافت

دستاوردی جدید در فناوری نانو؛ ایران به فناوری «کربن نانو تیوپ» دست یافت

با تلاش محققان پژوهشگاه صنعت نفت، ایران به فناوری «کربن نانو تیوپ» دست یافت. کربن‌های نانو تیوپ به خاطر داشتن سطح ویژه‌ی زیاد، استحکام زیاد و خصوصیات الکتریکی و الکترونیکی استثنایی، کاربرد زیادی از جمله استفاده به عنوان پایه کاتالیست، تقویت مکانیکی پلیمرها و کامپوزیت‌ها و ساخت قطعات الکترونیکی دارند.

رئیس مرکز تحقیقات فناوری نانو در صنعت نفت، از دستیابی ایران به فناوری «کربن نانو تیوپ» اطلاع داد. علیمراد رشیدی بیان کرد که ایران به لحاظ تولید علم و فناوری نانو، با پشت سر گذاشتن بسیاری از کشورهای اروپایی، در حال حاضر در جایگاه هفتم جهانی را دارد و هم ردیف کشورهایی نظیر ژاپن و فرانسه است.

رشیدی عضو هیات علمی پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به اینکه هم اکنون با اقدامات موثر انجام شده، به یکی از دارندگان فناوری «کربن نانو تیوپ» تبدیل شده‌ایم اعلام کرد:

یکی از فناوری‌های ارزشمند پژوهشگاه نفت که در فاز صنعتی قرار دارد، فناوری کربن نانو تیوپ است که با توجه به سیاست‌های پژوهشگاه و در راستای اجرای مفاد ابلاغیه اقتصاد مقاومتی، آن را به یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشگاه صنعت نفت واگذار کرده‌ایم.

نانو تیوپ‌های مذکور، صفحاتی از اتم‌های کربن هستند که از منابع کربنی مانند گرافیت یا گازهای هیدروکربنی بوسیله روش‌هایی مانند تخلیه الکتریکی ساخته می‌شوند و به علت داشتن خواصی مانند سطح ویژه‌ی زیاد ، استحکام زیاد و خصوصیات الکتریکی و الکترونیکی استثنایی، کاربرد زیادی از جمله استفاده به عنوان پایه کاتالیست، تقویت مکانیکی پلیمرها و کامپوزیت‌ها و ساخت قطعات الکترونیکی دارند. این لوله‌های کربنی ۱۰ برابر از فولاد محکمترند؛ در حالیکه وزنشان یک ششم وزن فولاد است.

رئیس مرکز تحقیقات فناوری نانو در صنعت نفت عنوان کرد:

پژوهشگاه صنعت نفت به دلیل ارتباط قوی با مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی کشور و نیز تولید فناوری به جای تولید مقاله، در رتبه اول کشوری قرار دارد.

به گفته او با تغییر ساختار و محتوای برخی از آیین‌نامه‌ها و مقبولیت ثبت اختراع به جای ارائه‌ی مقاله، در راستای دفاع دانشجویان دکتری، بسیاری از پروژه‌ها به نتیجه رسیده و می‌توان گفت که در آینده و در حوزه‌ی فناوری نانو نسبت به کشورهایی که دارای این دانش هستند، به برتری کامل خواهیم رسید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده