ورود فروشگاه‌های اینترنتی به حوزه واردات گوشی؛ مثبت یا منفی

ورود فروشگاه‌های اینترنتی به حوزه واردات گوشی؛ مثبت یا منفی

 شنیده‌ها حاکی از آن هستند که یکی از فروشگاه‌های اینترنتی به‌زودی به واردکنندگان عمده‌ی گوشی‌های آیفون تبدیل خواهد شد.

درحالی‌که تاکنون شرکت‌های اینترنتی واسطه‌ای بین واردکننده و خریدار بودند، ظاهرا فروشگاه‌های اینترنتی درپی آن هستند تا به شکل مستقیم واردات گوشی‌های آیفون را انجام دهند. همین موضوع باعث بروز نگرانی‌هایی برای واردکنندگان شده است.

اپل یکی از برندهایی است که واردات گوشی آن به بازار کشور همیشه با مشکلاتی همراه بوده است. از یک‌سو تحریم‌های آمریکا علیه ایران و از سوی دیگر نداشتن نمایندگی رسمی در کشور، همه و همه دست به دست هم داده‌اند که گوشی‌های اپل همیشه برای واردات و رسیدن به دست مشتری و نیز ارائه‌ی سرویس‌های آن با موانع زیادی همراه باشد. بر این اساس با توجه به اینکه محصولات اپل و به‌ویژه گوشی‌های هوشمندش در بازار ایران همیشه طرفداران پر و پا قرصی داشته‌اند، از سال گذشته چندین شرکت از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان مجوز واردات آیفون را به کشور دریافت کردند. براین اساس قرار شد که شرکت‌هایی که مجوز واردات دارند اقدام به عرضه این گوشی‌ها در بازار کشور کنند و این گوشی‌ها را به شکل رسمی و با گارانتی در اختیار مشتری قرار دهند.

همه می‌دانیم که واردات برندی مثل اپل با مشکلات بسیاری همراه است؛ چرا که این کمپانی همیشه انحصارگرایی جزئی از سیاستش بوده و ارائه‌ی سرویس‌‌ها و خدماتی برای این برند بدون پشتیبانی از شرکت مادر، چه سختی‌هایی پیش پای شرکت‌های واردکننده گذاشته است. با همه‌ی این‌ها اگرچه بحث رجیستری و نوسانات نرخ ارز باعث شد قیمت گوشی با افزایش چشمگیری همراه شود؛ اما کم‌وبیش واردات روال خود را طی می‌کند و کم‌کم کاربران به سوی خرید گوشی‌های با گارانتی روانه می‌شوند. آخرین شایعات حاکی از آن هستد که یک فروشگاه‌ بزرگ اینترنتی نیز به جمع واردکنندگان گوشی‌های آیفون خواهد پیوست.

البته از چندی پیش که موضوع اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل مطرح شد، مدام گزارش‌های رسمی مبنی بر تشویق کاربران به خرید گوشی از فروشگاه‌های اینترنتی منتشر می‌شد. بنابراین ارائه‌ی مجوز واردات گوشی از سوی دولت به فروشگا‌ه‌های اینترنتی خیلی دور از ذهن نبود.

با این حال، پیوستن فروشگاه‌های اینترنتی به جمع واردکنندگان گوشی‌، تبعاتی درپی خواهد داشت که می‌توان یکی از آن‌ها را جمع شدن کسب و کارهای کوچک دانست و در درازمدت می‌توان ورشکستی شرکت‌هایی را انتظار کشید که به‌سختی مجوز واردات گرفته‌اند و با مشکلات بسیاری از جمله حذف شدن ارز دولتی و ثبت سفارش کالا دست و پنجه نرم‌ کرده‌اند.

از سوی دیگر شرکت‌های بزرگ اینترنتی با توجه به توان مالی بسیاری که دارند، اگر قرار باشد گوشی وارد کنند تعداد بسیار بیشتری نسبت به سایر واردکنندگان کالا وارد می‌کند و واردات برای این شرکت هزینه کمتری نسبت به واردکنندگان خرد خواهد داشت. همین موضوع ضربه‌ای به واردکنندگان کنونی وارد می‌‌کند و قطعا واردات گوشی هم در انحصار شرکت‌های اینترنتی قرار می‌گیرد؛ مثل همه عرصه‌هایی که این کمپانی‌ها وارد شدند و توانستند ضربه بزرگی به آن صنف وارد کنند.

از سوی دیگر در حالی شرکت‌های اینترنتی در حال ورود به عرصه‌ی واردات گوشی است که در دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد و شرکت‌های اینترنتی فقط نقش واسطه را میان واردکننده و خریدار ایفا می‌کنند.

بر این اساس باید منتظر بمانیم و ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد و آیا شرکت‌های اینترنتی هم به جمع واردکنندگان گوشی خواهد پیوست یا خیر.

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید