پرواز پهپاد هدهد۳ با سامانه دیده‌ بان۱ در آسمان ایران

سه‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
پهپاد هدهد ۳ مجهز به سامانه مراقبت و شناسایی دیده‌بان ۱ امروز در دانشگاه شریف با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری رونمایی شد. این پهپاد و سامانه توسط دانشجویان دانشگاه شریف تولید شده‌اند.
تبلیغات

پهپاد عمودپرواز یا Multi Rotor هدهد ۳ مجهز به سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان ۱ دستاوردهای فناورانه دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری رونمایی شد.

پهپاد هدهد ۳ باقابلیت برخاست و فرود عمودی، بدون نیاز به باند و با کاربردهای متعدد ازجمله، شناسایی و دیده‌بانی، امداد و نجات و نقشه‌برداری با تلاش دانشجویان ایرانی طراحی و تولید شده است.

سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان ۱، یک سیستم تصویربرداری هوایی همراه با آنالیز است که می‌تواند حرکات پرنده را پایدار کرده و از مناطق موردنظر عکس‌های بدون لرزش بگیرد.

به گفته سخنگوی شرکت دانشجویی وابسته به دانشگاه شریف که سازنده این محصولات است، مراحل طراحی و تولید هدهد ۳ از اواخر سال ۱۳۹۳ کلید خورده و بعد از سپری شدن ۸ ماه به نتیجه رسیده است. هدهد ۳ یک مولتی روتر بدون سرنشین الکتریکی است که توانایی حمل بار تا ۳ کیلوگرم را دارد. بار قابل‌حمل توسط این دستگاه می‌تواند انواع دوربین مرئی و حرارتی یا محموله‌های دیگر باشد. به‌عنوان‌مثال این پهپاد می‌تواند محموله‌های دارویی یا موارد موردنیاز دیگر را به مناطق صعب‌العبور ببرد. این پهپاد ۸ روتره در هر بازو، ۳ ملخ دارد . حداکثر سرعت هدهد۳ حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند تا ۵۳ دقیقه پرواز کند.

مصطفی حسن پناه، سخنگوی شرکت دانش‌بنیان فاتح آسمان شریف در مورد قابلیت‌های هدهد۳ توضیح داد:

به گفته این دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان ۱، یک سیستم تصویربرداری هوایی همراه با آنالیز است که می‌تواند حرکات پرنده را پایدار کرده و از مناطق موردنظر تصاویر بدون لرزش بگیرد. دیدبان ۱ می‌تواند اهداف موردنظر را به‌صورت خودکار دنبال کند. این سامانه تصویربرداری و شناسایی به تجهیزات دوربین دید در شب، سیستم قفل‌کردن روی مختصات داده شده (GPS Lock) و اشاره‌گر لیزری مجهز است و امکان ذخیره‌سازی فیلم‌ها و عکس‌ها روی کارت حافظه نیز در آن تعبیه شده است.

حسن‌ پناه درباره این سامانه ادامه داد:

دیدبان ۱ را می‌توان در عملیات شناسایی و دیده‌بانی، پایش فنی، امداد و نجات، نقشه‌برداری مناطق عملیاتی، مرزبانی و مبارزه با قاچاق، پایش ترافیک، پاسداری از محیط‌زیست و پایش گسترش حریق استفاده کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات