شاهین، سنگین‌ترین پهپاد نزاجا به پرواز درآمد

شاهین، سنگین‌ترین پهپاد نزاجا به پرواز درآمد

در اولین روز رزمایش محمد رسول‌الله (ص)، نیروی زمینی ارتش عملیات‌های مختلفی انجام داد که یکی از آن حوزه‌ها پرواز پهپادها بود. در این رزمایش، شاهین سنگین‌ترین پهپاد نزاجا به پرواز درآمد.

در این رزمایش پهپاد «شاهین»، سنگین‌ترین پهپاد نزاجا به پرواز درآمد و ماموریت خود را با موفقیت به پایان رساند. پهپاد «شاهین» که در حقیقت توسعه یافته نسل چهارم مهاجر است، با وزنی در حدود 230 کیلوگرم، به عنوان سنگین‌ترین پهپاد حاضر در نیروی زمینی ارتش به حساب می‌آید.

این پهپاد می‌تواند تا عمق 150 کیلومتری رفته، عملیات خود را انجام دهد و مقرر باز گردد. همچنین این امکان را دارد تا 300 کیلومتر به پیش رفته و به پایگاه بعدی برسد که در این صورت برد عملیاتی آن دو برابر خواهد شد.

با توجه به ماموریت اصلی شاهین که در حوزه شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات تعریف شده است، در برخی از این پهپادها زیر دماغه‌، دوربینی بکار رفته که حکم چشمان تیزبین این پرنده را دارد؛ دوربینی که با قابلیت بزرگنمایی تا 28 برابر، می‌تواند کارایی این پهپاد را در حوزه ماموریتی خود به شدت افزایش می‌دهد.

پهپاد ایرانی

سیستم ارسال تصاویر، شاهین نیز همچون مدل‌های دیگر پهپادهای ایرانی، از قابلیت ارسال آنلاین برخوردار بوده و می‌تواند فرماندهان را در کمترین زمان ممکن در جریان شناسایی مناطق مورد نظر بگذارد.

بیشینه سرعت شاهین (مهاجر 4) به حدود 200 کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن نیز 15,000 پا (حدود 4500 متر) می‌رسید که نسبت به مهاجر 2 و 3 که تا 11 هزار پا توان صعود داشتند، می‌توانست محدوده وسیع‌تری را پوشش دهد.

در همین راستا سرهنگ رضا خاکی فرمانده یگان پهپاد نیروی زمینی گفت:

تمامی پهپادها به توانمندی ارسال آنلاین تصاویر مجهز هستند و امروز یگان پهپادی در هر نقطه کشور که نیروی زمینی در آن فعالیت داشته باشد حضور دارد و در صورت نیاز خط مقدم شناسایی هوایی در این مناطق و در مناطق مرزی خواهد بود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده