نگاهی به گزارش وزارت ارتباطات در جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور

نگاهی به گزارش وزارت ارتباطات در جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور

گزارش وزارت ارتباطات، به مباحثی چون فیلترینگ هوشمند، افزایش خطوط پرظرفیت، اهمیت ایران به عنوان مسیر ترافیکی اطلاعات، توسعه دولت الکترونیک، حمایت از محتوا و ایجاد موتور جستجوی داخلی پرداخته است.

 در جلسه هیئت دولت با شورای عالی امنیت ملی، که عصر روز گذشته برگزار شد، گزارشی از سوی وزارت ارتباطات ارائه شد. رییس شورای عالی امنیت ملی اقدامات انجام شده درباره فیلترینگ هوشمند را بزرگ و قابل توجه ارزیابی کرده و خواستار ادامه راه و رفع نواقص به منظور تکمیل طرح‌ها در صیانت از محتوای فضای مجازی شد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات، در گزارشی از پیشرفت شبکه ملی ارتباطات در کشور، به دو برابر شدن خطوط پرظرفیت کشور از ابتدای دولت یازدهم خبر داد. در این جلسه اظهار امیدواری شد که تا پایان برنامه پنجم توسعه ایران بتواند به جایگاه ترسیم شده در منطقه خاورمیانه به لحاظ ضریب برخورداری از اطلاعات دست یابد. وی با اشاره به ابزار علاقه برای استفاده از موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان مسیر ترافیکی اطلاعات، تصریح کرد که استفاده از این امکان علاوه بر فراهم کردن فرصت برای کشور، ارزش اقتصادی و سیاسی بی‌نظیری برای ایران اسلامی به دنبال خواهد داشت.

مسایل امنیتی، حقوقی و فرهنگی شبکه ملی ارتباطات، توسعه دولت الکترونیک، حمایت از محتوا و ایجاد موتور جستجوگر داخلی، توسعه رسانه‌های اجتماعی در سطح ملی، پست ملی و بومی‌سازی نرم‌افزارهای داخلی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بودند.

رییس جمهور هم از ضرورت صیانت از فرهنگ و حفاظت از شبکه ملی ارتباطات صحبت کرد و از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا در هر مرحله از اجرای شبکه ملی ارتباطات، گزارشی به اعضا به منظور نظارت ارائه کند. ایشان با تکید بر این که شبکه ملی ارتباطات علاوه بر درآمدزا بودن می‌تواند در کشور ایجاد اشتغال کند، اظهار کرد: «بخش‌های دولتی و خصوصی باید در تولید محتوا برای شبکه ملی ارتباطات سهیم باشند».

در این جلسه رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت: «شبکه ملی ارتباطات (اینترانت) باید علاوه بر دسترسی سریع و قیمت رقابتی، دارای جاذبه به منظور برآورده کردن نیازهای زندگی روزمره و درخواست‌های کاربران در حوزه‌های علمی و فرهنگی باشد».

نظر شما در باره مسایل مطرح شده در این جلسه چیست؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را درباره مباحثی چون شبکه ملی، رشد شبکه پرظرفیت در دولت یازدهم، توسعه دولت الکترونیک، فیلترینگ هوشمند و... در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده