بنیان‌گذار پلتفرم جنجالی «ویکی‌لیکس» پس از اعتراف به نقض قانون، آزاد شد

سه‌شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۷
مطالعه 1 دقیقه
julian assange
جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، پس از توافق با دولت آمریکا و اعتراف به نقض قانون، آزاد شد.
تبلیغات

بر اساس پستی که در حساب کاربری ویکی‌لیکس در ایکس منتشر شده، جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، با صدور وثیقه آزاد شده است. او صبح روز ۲۴ ژوئن (۴ تیر)، پس از ۱٬۹۰۱ روز زندان را ترک کرد.

اسناد دادگاه نشان می‌دهند که آسانژ با ایالات متحده بر سر یک مورد از نقض قانون جاسوسی به توافق رسیده است؛ موردی که در آن «به‌طور آگاهانه و غیرقانونی با چلسی منینگ هم‌دستی کرده بود» تا اسناد محرمانه‌ی نظامی آمریکا را در سال ۲۰۱۰ منتشر کند.

آسانژ در سال ۲۰۱۹ به ۱۸ فقره جرم متهم شد و در همان سال پس از اخراج از سفارت اکوادور در لندن، توسط پلیس بریتانیا دستگیر شد.

چلسی منینگ به افشای بیش‌ از ۷۵۰ هزار سند محرمانه متهم است؛ او در سال ۲۰۱۳، به ۳۵ سال زندان محکوم و سپس با تخفیف مجازات، آزاد شد. منینگ سال ۲۰۱۹ به‌دلیل امتناع از شهادت در دادگاه علیه ویکی‌لیکس و آسانژ، زندانی و در سال ۲۰۲۰ دوباره آزاد شد.

فردا جلسه‌ی استماع در دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده برگزار خواهد شد. دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا انتظار دارند که آسانژ به توطئه برای جمع‌آوری و انتشار غیرقانونی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ی مرتبط با امنیت ملی آمریکا اعتراف کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات