آهسته پلک زدن برای ارتباط با گربه‌ها مؤثر است

آهسته پلک زدن برای ارتباط با گربه‌ها مؤثر است

گربه‌ها به آهسته پلک زدن واکنش مثبتی نشان می‌دهند. این فرایند می‌تواند به بهبود رابطه‌ی انسان و گربه کمک کند.

 گربه‌ها از دیدگاه عموم به‌ویژه در مقایسه با سگ‌ها، موجوداتی غیر صمیمی به ‌نظر می‌رسند؛ اما اگر چنین تصوری دارید شاید روش اشتباهی برای ارتباط با گربه‌ها در پیش گرفته‌اید. طبق پژوهشی جدید برقراری ارتباط دوستانه با گربه‌ها کار دشواری نیست. تنها باید کمی بیشتر به آن‌ها لبخند بزنید.

منظور از لبخند، خندیدن به شیوه‌ی انسان‌ها یا نمایش دندان‌ها نیست، بلکه باید با تنگ کردن چشم‌های خود و آهسته پلک زدن، به شیوه‌ی گربه‌ها بخندید. دانشمندان با بررسی روابط انسان و گربه، متوجه شدند پلک زدن آهسته باعث نزدیک‌تر شدن گربه‌ها به انسان‌ها و استقبال آن‌ها می‌شود. به گفته‌ی کارن مک کاب، روانشناس دانشگاه ساسکس بریتانیا:

به‌عنوان شخصی که هم به مطالعه‌ی رفتار گربه‌ها می‌پردازد و هم صاحب یک گربه است، می‌گویم پلک زدن آهسته یکی از بهترین روش‌ها برای تعامل انسان و گربه است. بسیاری از افرادی که گربه دارند معمولا این رفتار را زیاد می‌بینند؛ اما حالا با شواهدی به درستی آن پی بردیم.

اگر زمانی را با گربه‌ها گذرانده باشید حتما متوجه حالت چهره‌‌ی آن‌ها با چشمان نیمه باز شده‌اید. در این حالت گربه‌ها به آهستگی پلک می‌زنند. این رفتار مشابه لبخند زدن انسان و تنگ کردن چشم‌ها است. معمولا گربه‌ها در حالت استراحت چنین رفتاری از خود نشان می‌دهند؛ به این حالت لبخند گربه‌ای گفته می‌شود. طبق شواهد به دست‌آمده از نگه‌دارندگان گربه‌ها، انسان می‌تواند برای برقراری ارتباط با گربه‌ها و نشان دادن رفتار دوستانه‌ی خود، حالت آهسته پلک زدن را تقلید کند. به‌دنبال این فرضیه، تیمی از روانشناسان دو آزمایش برای بررسی تفاوت رفتار گربه‌ها در حالت آهسته پلک زدن انجام دادند.

در آزمایش اول، شرکت‌کنندگان ۱۴ خانوار برای ۲۱ گربه‌ی خود به آهستگی پلک زدند. طبق این آزمایش شرکت‌کنندگان باید پس از مستقر شدن گربه و آرام گرفتن آن در گوشه‌ای از محیط خانه، وقتی گربه به آن‌ها نگاه می‌کند به آهستگی پلک بزنند. دوربین‌ها چهره‌ی شرکت‌کننده و چهره‌ی گربه را ثبت کردند و نتایج با گروه دیگری که به سمت گربه‌های خود پلک نزده بودند، مقایسه شدند.

طبق نتایج، اگر شخصی به سمت گربه‌ی خود به آهستگی پلک بزند، احتمال واکنش گربه بیشتر خواهد بود. در دومین آزمایش، ۲۴ گربه از هشت خانوار شرکت داده شدند. این بار پژوهشگرها که هیچ تماس قبلی با گربه‌ها نداشتند، آزمایش فوق را تکرار کردند. همچنین واکنش گربه‌ها در حالت بدون پلک زدن و خیره شدن مستقیم ثبت شد.

پژوهشگرها فرایند آهسته پلک زدن را برای گروه دوم تکرار کردند و علاوه بر آن دست خود را به سمت گربه‌ها دراز کردند. طبق نتایج، گربه‌ها نه‌تنها با پلک زدن به آن‌ها واکنش نشان دادند بلکه تمایلشان برای نزدیک شدن به دست مخاطب هم افزایش یافت. به گفته‌ی مک کامب:

این پژوهش اولین بررسی آزمایشگاهی نقش آهسته پلک زدن در رابطه‌ی انسان با گربه است. می‌توانید این فرایند را برای گربه‌ی خانگی یا گربه‌‌ای که در خیابان می‌بینید اجرا کنید. این فرایند روشی عالی برای بهبود رابطه با گربه‌ها است. سعی کنید چشم‌های خود را تنگ کنید و به آرامی لبخند بزنید. گربه‌ها هم به همین شیوه واکنش نشان می‌دهند و گویی نوعی گفت‌وگو را آغاز می‌کنید.

سگ‌ها نسبت به گربه‌ها برون‌گراتر عمل می‌کنند؛ اما برای گربه‌دوستان این مسئله جای شگفتی نیست. برای مثال گربه‌ها با انسان‌هایی مهربان هستند که پذیرای آن‌ها هستند پس اگر گربه‌ای با شما غیردوستانه برخورد کرد، این مشکل شما است نه گربه. به همین ترتیب گربه‌ها معمولا رفتار انسان‌های همنشین خود را منعکس می‌کنند. گربه‌ها همچنین می‌توانند اسامی خود را تشخیص دهند (اگرچه اغلب موارد آن‌ را نادیده می‌گیرند) و روابط آن‌ها با انسان به‌طور شگفت‌انگیزی عمیق است.

به سختی می‌توان به ‌علت پلک زدن آهسته‌ی گربه‌ها در مواجهه با انسان پی برد. شاید این رفتار به‌معنی حسن نیت آن‌ها باشد؛ زیرا طبق برخی تصورات گربه‌ها نگاه خیره را تهدیدآمیز تلقی می‌کنند. در هر صورت بهبود روابط با این موجودات جذاب می‌تواند راه خوبی برای بهبود سلامت روان آن‌ها حداقل در محیط خانه باشد. به گفته‌ی تاسمین هومفری روانشناس دانشگاه ساسکس:

درک روش‌های مثبت تعامل انسان و گربه می‌تواند به بهبود درک عمومی گربه‌ها کمک کند، رفاه آن‌ها را بهبود دهد و نکات بیشتری را از قابلیت‌های اجتماعی شناختی این گونه‌ها آشکار کند. از یافته‌ها می‌توان برای ارزیابی رفاه گربه‌ها در محیط‌های مختلفی مثل پناهگاه‌ها استفاده کرد.

منبع sciencealert

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید