آزمایش افزایش تمرکز با نادیده گرفتن عوامل متفرقه

آزمایش افزایش تمرکز با نادیده گرفتن عوامل متفرقه

روش‌های افزایش تمرکز برای افزایش بهره‌وری در کارها، جزو مواردی است که روانشناسان با دقت زیادی در حال انجام آزمایش‌های مختلف روی آن هستند. این نکته روشن است که با داشتن اطلاعات اولیه در مورد مساله‌ای، بهتر می‌توان در مورد آن تحقیق کرد. اما نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که نادیده گرفتن عوامل متفرقه نیز اثر مثبتی بر نتیجه‌ی جستجو دارد.

گروهی از روانشناسان برای یافتن روش‌های مختلف افزایش تمرکز در کارها (مخصوصا شغل‌هایی که نیاز به تمرکز دیداری دارند)، آزمایش‌هایی روی گروه‌هایی از افراد انجام داده‌اند. هدف این روانشناسان اثبات این قضیه بود که با افزایش مهارت نادیده گرفتن عوامل متفرقه و نامربوط به موضوع مورد جستجو، می‌توان نتایج بهتر و سریع‌تری در جستجو کسب کرد.

در این آزمایش دو گروه از افراد شرکت داشتند. هر دو گروه باید در تصاویر به هم ریخته‌‌ی کامپیوتری به دنبال یک حرف مشخص انگلیسی می‌گشتند. به گروه اول نکاتی مانند این که حرف مورد نظر بین حروف یک رنگ مشخص (مثلا قرمز) نیست گوشزد می‌شد و گروه دوم هیچ نکته یا راهنمایی دریافت نمی کردند. نتایج تحقیقات به این صورت بود که افراد گروه اول با سرعت و دقت بیشتری توانستند حرف مورد نظر را پیدا کنند. می‌توانید نمونه‌ای از این آزمایش را در ویدئوی زیر مشاهده کنید. برای امتحان نیز می‌توانید تلاش کنید تا حرف T را در تصویر بالا پیدا کنید (نکته: حرف T قرمز نیست).

شاید نتایج این تحقیقات بسیار واضح باشد اما این نکته که بدانیم مغز در نادیده گرفتن عوامل بسیار فعال عمل می‌کند، بسیار جالب است. مغز ما با سرعت بالایی می‌تواند عوامل متفرقه را نادیده گرفته و حذف کند. تنها کافی است که این عوامل را قبل از شروع به جستجو یا در خلال آن کشف کنیم و به مغز اطلاع دهیم که آنها را از نتایج جستجو حذف کند. محققان امیدوارند که نتایج این تحقیقات برای تدوین برنامه‌های آموزشی برای شغل‌های نیازمند تمرکز بصری، مفید باشد. افرادی مانند رادیولوژیست‌ها، می‌توانند با تمرین، عوامل متفرقه را در جستجوها نادیده بگیرند و تمرکز خود را روی موارد اصلی افزایش دهند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید