اسب‌ها می‌توانند احساسات انسان‌ها را از روی چهره تشخیص دهند

شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
مطالعه 3 دقیقه
طی یک بررسی روی حیوانات برای نخستین بار نشان داده شده است که اسب‌ها این توانایی را دارند که تفاوت‌های میان حالات چهره‌ی خشمگین و شاد را در انسان‌ها تشخیص دهند.

روانشناسان با بررسی ۲۸ اسب و چگونگی واکنش آنها به عکس‌هایی با حالات چهره‌ی مثبت و منفی از انسان‌های گوناگون به این نتیجه رسیده‌اند که اسب‌ها در هنگام مشاهده‌ی چهره‌های خشمگین و عصبانی بیشتر از چشم چپشان استفاده می‌کنند که انجام این کار در اسب‌ها نشان‌دهنده‌ی التهاب و برانگیختگی از نوع منفی و ناخوشایند در این حیوانات است. علاوه بر این، نرخ تپش قلب اسب‌ها هم در حین دیدن آن چهره‌ها زودتر افزایش می‌یابد که این فرایند نیز نشان‌دهنده‌ی رفتارهای استرس‌زا برای حیوانات است.

یافته‌های این بررسی در ۱۰ فوریه‌ امسال در مجله‌ی بیولوژی لترز منتشر شد و نتیجه‌ی نهایی آن حاکی از این نکته است که پاسخ‌های مشاهده‌شده از سوی اسب‌ها با توانایی دریافت و فهم حالات چهره‌ی انسان‌ها، همبستگی‌های معقولانه و بااساسی دارد. پیش از این و در بررسی‌های مرتبط با حیوانات و انسان‌ها تاثیر حالات چهره روی تپش قلب حیوانات مورد آزمایش مشاهده نشده بود. امی اسمیت (Amy Smith) دانشجوی دکترا در دانشگاه ساسکس و یکی از اعضای گروه پژوهشی در این زمینه می‌گوید:

پژوهش‌ها نشان داده است که بسیاری از گونه‌ها برای مشاهده‌ی رویدادهای ناخوشایند و منفی از چشم‌های چپشان استفاده می‌کنند؛ چون فرایندهای مرتبط با التهابات و تنش‌های نوع منفی در مغز انسان در نیمره‌ی راست صورت می‌گیرد. گفتنی است که اطلاعات دریافتی از چشم‌ چپ بدن در نیمکره‌ی راست صورت می‌گیرد و برعکس. امی در این رابطه ادامه داد:

گرایش به استفاده از چشم چپ برای دیدن حالات منفی چهره پیش از این در سگ‌ها هم دیده شده است. پروفسور کارن مک‌کومب (Laren McComb) یکی از پژوهشگران گروه چنین می‌گوید:

اسب‌های این بررسی از پنج اصطبل اسب‌سواری موجود در ساسکس و ساری در بریتانیا و بین آوریل ۲۰۱۴ تا فوریه‌ی سال ۲۰۱۵ انتخاب شده بودند. به آنها تصاویری از حالات چهره‌های عصبانی و شاد از دو مرد با چهره‌های کاملا ناهمسان و نامرتبط نشان داده شد. طی آزمایش‌های تجربی، واکنش‌های آنی حیوانات بدون هیچ آموزش یا تمرین قبلی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین گفتنی است که افراد آزمایش‌کننده نمی‌توانستند ببینند که کدام عکس‌ها را در لحظه‌ی معین به اسب‌ها نشان می‌دهند و در نتیجه امکان اعمال تاثیر ناخواسته‌ی آنها روی واکنش اسب‌ها هم به این ترتیب از میان می‌رفت.

مطالب مشابه

نظرات