رونمایی پردازنده‌های دسکتاپ نسل ۱۴ اینتل بسیار نزدیک است

دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
نسل چهاردهم پردازنده اینتل
قیمت پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل Raptor Lake Refresh نسبت‌ به نسل قبل چهار درصد افزایش خواهد داشت.
تبلیغات

پردازنده‌های دسکتاپ نسل ۱۴ اینتل قرار است مدل‌های بهبودیافته‌ای از پردازنده‌های نسل ۱۳ این شرکت باشد که با نام Raptor Lake در سال گذشته روانه بازار شدند و نمونه‌های بهبود یافته‌ی آن‌ها نیز با اضافه شدن پسوند Refresh به آخر عنوان در سال جاری معرفی می‌شوند. این پردازنده‌ها پیش‌تر قرار بود در مراسم Innovation 2023 اواخر شهریور معرفی شوند، اما این اتفاق رخ نداد.

به‌ گزارش ویدئوکاردز، مدل‌های جدید پردازنده‌های دسکتاپ اینتل با افزایش قیمت ۴ درصدی در مقایسه‌ با نسل قبلی مواجهند و اطلاعات افشایی جدید از یک خرده‌فروشی کانادایی، گواهی بر این خبر است.

با نزدیک شدن به عرضه قریب‌الوقوع سری جدید پردازنده‌های اینتل، انتظار می‌رود که قیمت‌گذاری تبدیل به چیزی ملموس‌تر و قابل اعتمادتر شود. در این زمینه، یکی دیگر از خرده فروشان کانادایی، Canada Computers، نیز لیست‌هایی را برای تقریباً کل مجموعه منتشر کرده که نشان‌دهنده افزایش میانگین قیمت مشابه با خرده‌فروشان دیگر است.

باید گفت که البته این محصولات مستقیماً در صفحه خرده‌فروشان قابل‌مشاهده نبودند؛ اما زمانی که کاربران این مدل‌های خاص را جست‌وجو کنند در نتایج می‌توانند آن‌ها را پیدا کنند. در بین شش مدل پردازنده، پنج مدل به‌شیوه عکس زیر با مشخصات فنی اولیه و قیمت‌گذاری قابل‌مشاهده هستند. فراموش نکنید که CAD دلار کانادا است.

فهرست قیمت پردزانده‌های نسل ۱۴ اینتل Raptor Lake Refresh
منبع CanadaComputers

یک بررسی سریع نشان می‌دهد که احتمالاً SKU-های جدید با افزایش قیمتی بین صفر تا هفت درصد مواجه می‌شوند. نکته قابل توجه این واقعیت است که پردازنده نسل جدید Core i5-14600KF با همان برچسب قیمتی نسل قبلی یعنی 13600KF اینتل مشخص شده که ۳۹۹ دلار کانادا می‌شود. نکته مهم دیگری که از این فهرست برداشت می‌شود، غیبت پردازنده Core i9-14900K است.

براساس فهرست منتشر شده می‌توان تغییر قیمت پردازنده‌ نسل ۱۳ و ۱۴ را به‌شکل زیر مقایسه کرد. دقت کنید که قیمت‌ها به دلار کانادا نوشته شده است.

  • پردازنده Core i9-13900K قیمت ۷۶۹ دلار ← پردازنده Core i9-14900K مدل نسل چهارده غایب
  • پردازنده Core i9-13900KF قیمت ۷۳۹ دلار ← پردازنده Core i9-14900KF ← قیمت ۷۷۹ دلار، افزایش ۵ درصدی
  • پردازنده Core i7-13700K قیمت ۵۷۹ دلار ← پردازنده Core i7-14700K ← قیمت ۵۸۹ دلار، افزایش ۲ درصدی
  • پردازنده Core i7-13700KF قیمت ۵۲۹ دلار ← پردازنده Core i7-14700KF قیمت ۵۴۹ دلار، افزایش ۴ درصدی
  • پردازنده Core i5-13600K قیمت ۴۱۹ دلار ← پردازنده Core i5-14600K قیمت ۴۴۹ دلار، افزایش ۷ درصدی
  • پردازنده Core i5-13600KF قیمت ۳۹۹ دلار ← پردازنده Core i5-14600KF قیمت ۳۹۹ دلار، بدون افزایش

اینتل در حال آماده شدن برای رونمایی از جدیدترین پردازنده‌های سری K در کلاس دسکتاپ خود در تاریخ ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) و عرضه رسمی آن برای روز بعد، یعنی ۱۷ اکتبر است.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره تغییر قیمت محدود پردازنده‌های دسکتاپ نسل ۱۴ اینتل چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات