دیجی‌کالا؛ شش راه ساده برای پس انداز پول به‌صورت ماهانه

دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و زومیت هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد
افزایش هزینه‌های زندگی به هر دلیلی می‌تواند پس‌انداز افراد را کاهش دهد و رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت را دشوار کند.
تبلیغات

هنوز‌هم روش‌هایی وجود دارند که بتوان با استفاده از آن‌ها از هزینه‌ها کم و به پس‌انداز اضافه کرد. در‌ادامه با چند راه ساده آشنا می‌شوید که به مدیریت بهتر هزینه‌های ماهانه‌تان کمک می‌کنند و باعث می‌شوند تا بتوانید هر‌چند اندک، مقدار بیشتری پس انداز کنید.

به‌صورت کلی خرید کنید

یکی از روش‌های خوبی که می‌توان از‌طریق آن مقداری از هزینه‌ها کم کرد، انجام خرید به‌صورت کلی است. سعی کنید در ابتدای هر ماه فهرستی از محصولات مورد‌نیاز آن ماه را تهیه کنید و برای خرید به فروشگاه‌هایی سر بزنید که تخفیف مناسبی به شما ارائه می‌دهند. با این کار روی تعداد زیادی کالای خریده‌شده، تخفیف نسبتاً مناسبی دریافت خواهید کرد.

توجه کنید که تهیه فهرست خرید کلی برای یک ماه، نیازمند این است که بتوانید مقدار مصرف ماهانه خود از محصولات مختلف را بررسی کنید و حدوداً بدانید که از هرچیز چقدر مورد‌نیازتان است.

میزان مصرف منابع اولیه را کاهش دهید

سعی کنید که توصیه‌های مربوط به کاهش آب، برق و... را جدی بگیرید. از روشن‌کردن وسایل برقی در ساعات اوج مصرف بپرهیزید، لامپ‌های فضای اطراف خود را کم مصرف کنید، مقدار مصرف آب را با هر روش ممکن از کم‌کردن زمان استحمام تا تعمیر شیرهای خراب کاهش دهید و بکوشید مثل مدیری تمام‌عیار مدیریت منابع را بر‌عهده بگیرید تا هزینه قبض‌های پایان ماه به کمترین مقدار خود برسد.

روابطتان را مدیریت کنید

رفت‌و‌آمد با دوستان و اعضای خانواده دست‌کمی از تراپی ندارد و برای سلامت روان کاملاً ضروری است؛ با‌این‌حال، بسیاری از افراد نمی‌توانند روابطشان را از‌نظر هزینه‌ها مدیریت کنند. اگر دوست دارید که در پایان هر‌ماه از دیدن جمع هزینه‌های کافه‌نشینی و رستوران‌گردی هر‌شبه اعصابتان به‌هم نریزد، سعی کنید تعداد دفعات بیرون‌رفتن‌ خود را کاهش دهید و در‌عوض با پذیرایی ساده‌ای در منزل دور هم جمع شوید.

گفتنی است که کافه‌نشینی و رستوران‌گردی کمترین تفریحات و حق مسلم شما هستند؛ اما وقتی از فشار اقتصادی صحبت شود، چاره‌ای جز مدیریت بیشتر نیست. شما می‌توانید دوستان را به صرف عصرانه‌ای ساده و تماشای فیلم یا سریال دلخواهتان دعوت کنید و با هزینه کمتری از دید‌و‌بازدیدتان لذت ببرید.

رد هزینه‌ها را بزنید

اگر نتوانید رد هزینه‌هایتان را بگیرید، نمی‌توانید مدیریتشان کنید. برای پس انداز بیشتر پول به‌صورت ماهانه، سر‌رسید یا اپلیکیشن مناسبی برای ثبت هزینه‌ها تهیه و تمامی هزینه‌های هر‌روز از جزئی‌ترین تا کلی‌ترینشان را ثبت کنید و روش‌های مدیریت هزینه را یاد بگیرید. سپس در انتهای هرماه، تک‌تک هزینه‌ها را بررسی کنید. با این کار به‌راحتی متوجه می‌شوید، کدام هزینه‌ها اضافی و کدام‌یک ضروری بوده‌اند.

اگر به‌طور‌کلی اهل پس‌انداز هستید و مثلاً بخشی از درآمد هر ماهتان را به خرید انواع طلا از شمش طلا یک‌گرمی گرفته تا شمش ده‌گرمی اختصاص می‌دهید، قیمت این‌ها را جدا از هزینه‌های جاری در نظر بگیرید. برای مثال، در‌کنار جمع کل هزینه‌های ماه بنویسید که مقدار پس انداز این ماه به‌شکل شمش سوئیسی، طلای آب‌شده، سکه و... فلان مقدار بوده است؛ چون در‌نهایت خرید این‌ها هزینه نیست؛ بلکه نوعی پس‌انداز و سرمایه‌‎گذاری طولانی‌مدت است.

هدف‌تان را فراموش نکنید

یکی از راهکارهایی که کمک می‌کند حتی به‌صورت ناخودآگاه هم مراقب دخل‌و‌خرجتان باشید، به‌خاطر‌سپردن اهداف بزرگ‌تر است. برای مثال، اگر قصد دارید ماشین بخرید؛ اما مرتب درآمدتان را خرج سفرهای غیر‌ضروری یا خرید چیزهایی می‌کنید که واقعاً به آن‌ها نیاز ندارید، هدف بزرگ‌تر را به خودتان یادآوری کنید.

حتی می‌توانید روی کارت یا داخل کیف‌پولتان جمله‌های انگیزشی با مضمون «به خرید ماشین فکر کن» را قرار دهید تا قبل از کشیدن کارت یا درآوردن پول، هدف اصلی و مهم‌تر به شما یادآوری شود و بیشتر مراقب هزینه‌هایتان باشید.

عادت‌های خریدتان را عوض کنید

احتمالاً شما هم شنیده‌اید که نباید وقتی گرسنه هستید، برای خرید وارد فروشگاه شوید؛ چون در این شرایط ریسک انجام خریدهای غیرضروری بیشتر است. این مسئله را درباره هر‌چیزی در نظر بگیرید. برای مثال، وقتی لباس زیبایی می‌بینید که قیمت مناسبی دارد، اول به این فکر کنید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید و اگر جواب مثبت است، آیا سایر اجزای استایل‎تان هم به این لباس می‌آید یا مجبور هستید برای تکمیل آن دست به خرید چیزهای دیگری هم بزنید؟

گاهی وقت‌ها همین تغییر به‌ظاهر ساده در عادت‌های خرید، بعد از مدتی کوتاه مقدار زیادی پس‌انداز به شما می‌دهد که می‌توانید آن را به خریدهای بهتری همچون خرید سکه اختصاص دهید! شما می‌توانید هرازگاهی با همین تغییرات ساده از سکه طلا گرمی گرفته تا تمام سکه را بعد از بررسی قیمت لحظه‌ای از‌طریق پلتفرم‌های ارائه‌دهنده قیمت آنلاین و مقایسه آن با بودجه در‌دسترس خود تهیه کنید و به‌عنوان سرمایه کنار بگذارید تا در آینده صرف کارهای ضروری‌تر و بهتری شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات