اپل ظاهراً بی‌سروصدا سیستم‌عامل کاملاً جدیدی ساخته است؛ اما فقط برای سرورها

یک‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۱
مطالعه 2 دقیقه
هوش مصنوعی اپل WWDC 2024
سیستم‌عامل جدید اپل با هدف حفظ حریم خصوصی کاربران هنگام اتصال به سرورهای ابری مخصوص پردازش‌های هوش مصنوعی طراحی شده است.
تبلیغات

اپل در WWDC 2024 از قابلیت‌های جدید هوش مصنوعی خود با نام Apple Intelligence رونمایی کرد. این شرکت در کنار ویژگی‌های جدید، تأکید ویژه‌ای بر حفظ حریم خصوصی کاربران داشت.

اپل برای ارائه‌ی خدمات Apple Intelligence پلتفرم Private Cloud Compute (PCC) را معرفی کرد. این سیستم‌عامل هوش مصنوعی ابری، استانداردهای امنیتی و حریم خصوصی غول فناوری کوپرتینویی را به پردازش هوش مصنوعی در فضای ابری می‌آورد. PCC تضمین می‌کند داده‌های شخصی کاربران که به این سیستم ارسال می‌شوند، برای هیچ‌کس و حتی خود اپل قابل دسترسی نخواهند بود.

اپل با انتشار پست وبلاگی، توضیحاتی درمورد PCC و نحوه‌ی حفظ امنیت داده‌های کاربران ارائه داده است: «باور داریم PCC با تکیه بر تراشه‌های اختصاصی اپل و سیستم‌عامل قدرتمند طراحی‌شده برای حفظ حریم خصوصی، پیشرفته‌ترین معماری امنیتی‌ای محسوب می‌شود که تاکنون برای پردازش هوش مصنوعی ابری در ابعاد وسیع به‌ کار گرفته شده است.»

کاربر درحال اشاره به لپ تاپ امن با نماد فضای ابری و لوگو قفل شده اپل

طبق پست وبلاگی اپل، سیستم‌عامل قدرتمند و جدید این شرکت، نسخه‌ای از macOS یا iOS نیست و درواقع پلتفرمی کاملاً متفاوت به‌حساب می‌آید. جزئیاتی درباره‌ی سیستم‌عامل مذکور و حتی نام آن وجود ندارد اما در بخشی از توضیحات اپل آمده: «ریشه‌ی اعتماد در Private Cloud Compute، گره‌های پردازشی اختصاصی ما است: سخت‌افزار سرور سفارشی‌سازی‌شده که قدرت و امنیت تراشه‌های اپل را به مراکز داده می‌آورد. این سخت‌افزار از فناوری‌های امنیتی سخت‌افزاری مثل Secure Boot و Secure Enclave استفاده می‌کند که در گوشی آیفون به‌کار رفته‌اند.»

اپل توضیح می‌دهد: «ما سخت‌افزار Private Cloud Compute را با سیستم‌عامل جدید جفت کرده‌ایم تا زیرمجموعه‌ی قدرتمندی از پایه‌های iOS و macOS برای پشتیبانی از بارهای کاری مخصوص مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) ایجاد کنیم.»

درحالی‌که اطلاعات زیادی درباره‌ی سیستم‌عامل جدید اپل در دسترس نیست، به‌نظر می‌رسد به‌زودی بیشتر با آن آشنا خواهیم شد. اپل می‌گوید: «همزمان با راه‌اندازی Private Cloud Compute، گام مهمی برمی‌داریم و فایل‌های ایمیج هر نسخه‌ از PCC را برای تحقیقات امنیتی در دسترس عموم قرار خواهیم داد.» این فایل‌ها شامل تمامی برنامه‌ها و فایل‌های اجرایی مرتبط و همچنین سیستم‌عامل می‌شوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات