تعیین خط فرمول یک ایتالیا ۲۰۱۸؛ اولین پول پوزیشن رایکونن

تعیین خط فرمول یک ایتالیا ۲۰۱۸؛ اولین پول پوزیشن رایکونن

راننده‌های فراری در پیست خانگی خود عملکردی فوق‌العاده نشان دادند؛ رایکونن علاوه بر اولین پول پوزیشن ۲۰۱۸ خود، موفق شد سریع‌ترین زمان تاریخ پیست مونزا را هم ثبت کند.

پس از سه دور تمرینی در پیست مونزا که در آن تصادف شدید خودروی آلفارومئو سائوبر، منحرف شدن سباستین فتل به‌سمت سنگ‌ریزه‌های حاشیه آسفالت و ناکامی لوئیس همیلتون را شاهد بودیم، سرانجام در زمان‌گیری و تعیین خط گرند‌پری ایتالیا، کیمی رایکونن راننده‌ی فنلاندی فراری، اولین پول پوزیشن خود در فصل ۲۰۱۸ فرمول یک را جشن گرفت.

Formula 1 Italia 2018

دو راننده‌ی تیم فراری در حضور هزاران هوادار تیفوسی از ابتدا به‌دنبال نمایش توانایی‌های خودروی اسب سرکش ایتالیا بودند که بالاخره برای اولین بار پس از فصل ۲۰۰۰، خط اول پیست مونزا در اختیار دو خودروی فراری قرار گرفت. رایکونن که تا چند هفته پیش اخبار جدایی آن از تیم فراری شنیده می‎شد، در ادامه‌ی عملکرد دیدنی خود در این فصل، بالاخره اولین پول پوزیشن ۲۰۱۸ خود را به‌دست آورد. در واقع گرن‌پری ۲۰۱۸ ایتالیا اولین پول پوزیشن آیسمن پس از سریع‌ترین زمان او در موناکو ۲۰۱۷ و دومین پول پوزیشن او در ۱۰ سال گذشته است. پول پوزیشن رایکونن از دیدگاهی دیگر هم بسیار مهم بوده؛ یک دقیقه و ۱۹.۱۱۹ ثانیه‌ی راننده‌ی فنلاندی، سریع‌ترین زمان ثبت شده در تاریخ پیست مونزا است. پس از رایکونن، سباستین فتل با زمان یک دقیقه و ۱۹.۲۸۰ ثانیه قرار گرفت تا خط اول مونزا در گرن‌پری ۲۰۱۸ ایتالیا در اختیار فراری باشد. لوئیس همیلتون و والتری بوتاس به‌ترتیب از جایگاه‌های سوم و چهارم استارت می‌زنند تا دو مرسدس با تمام قوا در خانه‌ی فراری به دنبال ایتالیایی‌ها باشند.در جایگاه پنجم، مکس وشتاپن از ردبول ریسینگ در غیاب دنیل ریکیاردو به‌دلیل جریمه‌ی تعویض قوای فنی و شرکت نکردن در Q2 و پس از آن رومن گروژان، راننده‌ی تیم هاس قرار گرفت. کارلوس ساینز، استبان اوکن، پیر گسلی و لنس استرول رانندگان تیم‌های رنو، فورس ایندیا، تورو روسو و ویلیامز به جایگاه‌های هفتم تا دهم رضایت دادند. مرحله‌ی اول زمان‌گیری یا Q1، پس از بارش صبحگاهی با شرایط آفتابی ایده‌ال همراه بود. فتل به‌دنبال آخرین دور تمرینی و عملکرد بی‌نقص خود، سریع‌ترین زمان را در دقیقه‌های آغازین Q1 ثبت کرد و به جایگاه تیم برگشت. رایکونن هم دومین راننده‌ی برتر Q1 شد تا همیلتون و بوتاس برای مراحل بعد زمان‌گیری، برنامه‌ریزی کنند. سرجیو پرز که هفته‌ی گذشته‌ی عملکردی فوق‌العاده داشت، در کمال ناباوری با اختلاف ۰.۰۰۱ ثانیه به Q2 نرسید تا در کنار چارلز لکلرک، برندون هارتلی، مارکوس اریکسون و استوفل وندورن جزو راننده‌های حذفی در Q1 باشد.

Formula 1 Italia 2018

در Q2 همانطور که انتظار می‌رفت، همیلتون به رقابت برگشت و سریع‌ترین زمان ثبت شد؛ فتل با اختلاف ۰.۰۱۳ ثانیه راننده‌ی دوم Q2 بود اما این راننده‌ی آلمانی سرانجام دوباره به جایگاه اول Q2 بازگشت و رایکونن سومین زمان را جلوتر از وشتاپن و بوتاس ثبت کرد. دو راننده‌ی ویلیامز فقط یک‌بار در Q2 به مونزا وارد شدند تا در پایان، برای اولین بار در فصل ۲۰۱۸ لنس استرول به Q3 راه پیدا کند. فرناندو آلونسو و کوین مگنوسن در پیچ اول مونزا برای هم خط و نشان کشیدند که حاصل آن ثبت زمان نامناسب و حذف هر دو از Q2 شد. نیکو هالکنبرگ و دنیل ریکیاردو به‌دلیل جریمه‌ی تعویض قطعات در Q2 شرکت نکردند. در Q3 رکورد ۱۴ ساله‌ی یک دقیقه و ۱۹.۵۲۵ ثانیه‌ی خوان پابلو مونتویا در پیست مونزا، توسط همیلتون، فتل و در پایان رایکونن شکسته شد. رایکونن با ۳۸ سال سن، پس از نایجل منسل در گرن‌پری ۱۹۹۴ استرالیا، مسن‌ترین راننده‌ی فرمول یک است که به پول پوزیشن می‌رسد.

Formula 1 Italia 2018

فتل پس از پایان زمان‌گیری، اشاره کرد که رایکونن می‌تواند برای کسب مقام قهرمانی گرن‌پری ۲۰۱۸ ایتالیا تلاش کند و اولویت فراری بر پیروزی او نیست. رایکونن با ۶۸ امتیاز کمتر از فتل و ۸۵ امتیاز کمتر از همیلتون، در جایگاه سوم جدول رده‌بندی مسابقات فصل ۲۰۱۸ فرمول یک قرار گرفته است. فتل گفت:

اگر رایکونن از پول پوزیشن استارت می‌زند، پس به‌نظرم اجازه‌ی پیروزی را هم دارد؛ مسابقه‌ طولانی است، او و من هر دو به‌دنبال پیروزی هستیم. امیدوارم یکی از ما پیروز شود.

فتل برای اولین بار است که از خط اول پیست مونزا، گرن‌پری ایتالیا را استارت می‌زند. گرن‌پری ایتالیا ۲۰۱۸ عصر امروز ساعت ۱۷:۴۰ به وقت ایران آغاز می‌شود.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده