فرمول یک موناکو؛ قهرمانی برای ریکیاردو

فرمول یک موناکو؛ قهرمانی برای ریکیاردو

جایزه بزرگ مونت کارلو ۲۰۱۸، در کمال ناباوری به مقام نخست دنیل ریکیاردو از تیم ردبول انجامید.

اگر علاقه‌مند مسابقات اتومبیل‌رانی باشید، احتمالا با ۳ رقابت بزرگ دنیا آشنایی دارید. فرمول یک موناکو، لمانز ۲۴ ساعته و ایندی 500، سه‌گانه‌ی مشهور جهان هستند که هرساله با بیشترین هوادار نسبت به دیگر رویدادهای مخصوص پیست، برگزار می‌شوند. از سویی دیگر، رقابت جایزه بزرگ در مونت‌کارلو (شهر اصلی در پادشاهی خودمختار موناکو) به دلیل میزبانی خودروهای فرمول یک در مسیر خیابان‌های شهری، دارای جذابیت خاصی است.

monaco F1 2018

اولین مسابقات فرمول یک موناکو، در سال ۱۹۲۹ انجام شد. مسیر این رقابت، تغییر خاصی در ۴۵ سال گذشته نداشته است و امروزه با طول۳۳۳۷ کیلومتر، مجموع ۷۸ دور و مسیر نهایی ۲۶۰ کیلومتر برگزار می‌شود. آیرتون سنا راننده‌ی افسانه‌ای و فقید مک‌لارن با ۶ بار قهرمانی در مونت کارلو، رکوردار تاریخ این رقابت است و پشت سر او، گراهام هیل (راننده‌ی مشهور سال‌های ۱۹۶۰) و میشائیل شوماخر با ۵ قهرمانی هستند. جالب است بدانید که نیکو رزبرگ، راننده‌ی بازنشسته‌ی تیم مرسدس بنز، سه بار پشت سرهم (در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵) به قهرمانی موناکو رسید.

monaco F1 2018

بر اساس تعیین خط روز شنبه، دنیل ریکیاردو از تیم ردبول، به پول پوزیشن رسید و پیشاپیش دیگران، مسابقه‌ی روز یک‌شنبه را شروع کرد. سباستین فتل، راننده‌ی اصلی فراری و لوئیس همیلتون، امید اول قهرمانی تیم مرسدس بنز، از خطوط دوم و سوم آغازگر رقابت اصلی بودند. این شرایط در انتهای مسابقه و هنگام عبور از خط پایان نیز تکرار شد تا ریکیاردو با زمان یک ساعت و ۴۲ دقیقه و ۵۴.۸۰۷ ثانیه به قهرمانی رسد. با اختلاف زمانی ۷.۳۳۳ ثانیه پس از او، سباستین فتل در جایگاه دوم ایستاد و همیلتون با ۱۷ ثانیه زمان بیشتر نسبت به ریکیاردو، سوم شد. مقام‌های چهارم، پنجم و ششم جایزه بزرگ موناکو، به ترتیب در اختیار کیمی رایکونن از تیم فراری، والتری بوتاس از تیم مرسدس و استبان اوکون از تیم فورس ایندیا قرار گرفت.

monaco F1 2018

یکی از جالب‌ترین اتفاقات در فرمول یک مونت کارلو ۲۰۱۸، نقص فنی خودروی ریکیاردو بود. او با اینکه نمی‌توانست از دنده‌ی هفتم و هشتم استفاده کند، با ۶ دنده به قهرمانی رسید. جالب است بدانید که در رقابت جایزه بزرگ موناکو ۲۰۱۶ نیز اتفاق مشابهی برای ریکیاردو افتاد و او در ابتدای مسابقه دچار نقص سیستم برق شد؛ اما بعد از لوئیس هیملتون، به مقام دوم رسید. ریکیاردو در رقابت فرمول یک موناکو سال ۲۰۱۶، اولین پول‌پوزیشن دوران حرفه‌ای خود را به دست آورده بود.

دیگر راننده‌ی تیم ردبول، مکس ورشتاپن هم روز موفق و تحسین‌برانگیزی داشت. او به دلیل نقص در گیربکس، رقابت تعیین خط را از دست داده بود و از آخرین رده، مسابقه‌ی اصلی را آغاز کرد؛ اما توانست به مقام ارزشمند نهم و اختلاف زمانی ۲۵.۳۱۷ ثانیه با ریکیاردو برسد. با توجه به زمان‌گیری ورشتاپن، این احتمال وجود داشت که در صورت طولانی‌تر بودن مسابقه، بتواند تا رده‌ی ششم صعود کند.

جایزه بزرگ مونت کارلو ۲۰۱۸، تنها با یک تصادف شدید به پایان رسید که طی آن، تنها ۶ دور مانده به پایان مسابقه، چارلز لکرک از تیم سائوبر به دلیل نقص در سیستم ترمز، به‌شدت با پشت خودروی تیم تورو روسو به رانندگی براندون هارتلی برخورد کرد. فرناندو آلونسو از تیم مک‌لارن، دیگر راننده‌ای بود که به دلیل نقص فنی موفق به اتمام رقابت در موناکو نشد.

monaco F1 2018

 در پایان ۶ مرحله از فصل ۲۰۱۸ فرمول یک جهانی، لوئیس همیلتون راننده‌ی تیم مرسدس بنز و قهرمانی سال قبل، با ۱۱۰ امتیاز صدرنشین است. سباستین فتل به لطف نائب قهرمانی در موناکو، ۹۶ امتیازی شد و جایگاه خود در رده‌ی دوم را مستحکم‌ کرد. مهم‌ترین تغییر در جدول، صعود ریکیاردو به رده‌ی سوم و ثبت مجموع امتیاز ۷۲ است و والتری بوتاس، دیگر راننده‌ی مرسدس بنز، در جایگاه چهارم، ۶۸ امتیاز دارد. رده‌های ششم و هفتم، به ترتیب در اختیار مک ورشتاپن و فرناندو آلونسو با امتیازهای ۳۵ و ۳۲ است.

monaco F1 2018

در رده‌بندی کلی تیم‌ها، مرسدس بنز با ۱۷۸ امتیاز، صدرنشین است. فراری  در رده‌ی دوم، ۱۵۶ امتیازی شد و تیم ردبول با مجموع امتیاز ۱۰۷، جایگاه سوم را در اختیار دارد. تیم‌های رنو و مک‌لارن، به ترتیب ۴۶ و ۴۰ امتیازی هستند.

مرحله‌ی بعد، حدود دو هفته‌ی دیگر در مونترئال کانادا برگزار خواهد شد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

تهیه شده در زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده