آیا بوگاتی با این خودرو به مسابقات گرند پری بازمی‌گردد

آیا بوگاتی با این خودرو به مسابقات گرند پری بازمی‌گردد

بوگاتی با رونمایی از خودروی مفهومی فرمول یک خود، زمزمه‌های بازگشت به مسابقات گرند پری را سر داده است.

بوگاتی تا به اینجا هرچه موفقیت کسب کرده، مربوط به ابر خودروهای خیابانی‌اش بوده است؛ اما این خودروساز مطرح در گذشته نیز در دنیای حرفه‌ای موتور اسپرت حضور پررنگی داشته است. با نگاهی به طراحی خودروی زیبای فرمول یک این شرکت، تنها عدم بازگشت بوگاتی به این عرصه است که می‌تواند همگان را شگفت‌زده کند.

هرچند این برند مطرح فرانسوی هرگز در مسابقات جهانی فرمول یک پیشرفته حضور نداشته است، اما تجاربی از حضور در مسابقات گرند پری قبل از جنگ جهانی دوم دارد. در حقیقت خودروی افسانه‌ای Type 35 بوگاتی موفق‌ترین خودروی دهه‌ی ۲۰ بوده و با بردن حدود ۱۰۰۰ مسابقه در دوران خود، جایگاه بوگاتی را در کتاب رکوردها تثبیت کرده است.

خودروی فرمول یک بوگاتی

این شکل از افسانه به‌طور طبیعی منجر به احیای بوگاتی شده است؛ به‌خصوص با وجود برندی که خود دست به تولید ابر خودروهای سریع جاده‌ای می‌زند. خودروی مفهومی بوگاتی 101P نام دارد که با همکاری شرکت طراحی Sean Bull (شرکت طراحی خودروهای فرمول یک و برندهای تبلیغاتی نصب‌شده روی بدنه‌ی آن‌ها) آماده شده است.

ایده‌ی پشت طراحی مورد بحث این است که مسابقات فرمول یک تا سال ۲۰۲۰ به‌شدت کسل‌کننده و نیازمند یک بازنگری حرفه‌ای و عمیق می‌شوند؛ از این‌ رو، کتاب قوانین این مسابقات دگرگون می‌شود و تمامی موارد طراحی خودرو به‌ جز نوع تایرها، مسائل آیرودینامیکی و بودجه‌ی کلی وضع‌شده از سوی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی، به خودروسازان شرکت‌کننده واگذار می‌شود.

خودروی فرمول یک بوگاتی

بوگاتی با توجه به این احتمالات در حال طراحی خودرویی است که به‌مانند نمونه‌ی سابق آن در دهه‌های ۲۰ و ۳۰، افتخارآفرینی کند. خودروی مفهومی 101P بوگاتی دارای یک کانوپی مخصوص کابین (شیشه‌ی منحنی شکل روی کابین به‌مانند هواپیماهای جنگنده)، ترمزهای کامپوزیتی هوشمند و یک پیشرانه‌ی توربینی بر اساس طرح نیکولا تسلا در سال ۱۹۱۳ است. فهرست عجایب مربوط به این خودرو به همین‌جا ختم نمی‌شود و شاید بوگاتی از مایکل شوماخر و دنیل ریکیاردو برای رانندگی این ماشین دعوت به همکاری کند.

خودروی فرمول یک بوگاتی

این ایده واقعاً جذاب است، حتی اگر کمی غیرواقعی به نظر برسد. درمجموع، بوگاتی بخشی از گروه فولکس‌واگن است و اگر ایده‌ی ساخت خودروی فرمول یک در ولفسبورگ به تأیید برسد، همچنان برندهای دیگری نیز وجود دارند که این خودروساز مسئولیت ساخت خودروی فرمول یک را قبل از بوگاتی به آن‌ها واگذار کند. با این حال، اگر این ایده به واقعیت تبدیل شود، عالی خواهد بود.

منبع carscoops
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده