محدودتر شدن مکالمات رادیویی در مسابقات فرمول یک

محدودتر شدن مکالمات رادیویی در مسابقات فرمول یک

مسئولان برگزاری مسابقات فرمول یک اخیرا در بازنگری قوانین مکالمات رادیویی راننده‌‌ها و تیم‌های مهندسی، تصمیم بر اعمال محدودیت‌های بیشتری جهت جلوگیری از هرگونه کمک به راننده‌‌ها در طول مسابقه، گرفته است. برای اطلاع از جزئیات قوانین جدید مسابقات فرمول یک، با زومیت همراه باشید.

فدراسیون بین‌المللی مسابقات اتومبیلرانی اخیرا خبر از بازنگری قوانین و محدودیت‌های مکالمات رادیویی رانندگان و مهندسان تیم‌های فرمول یک را داد. قوانین جدید از فردا و گرندپری مجارستان اجرا می‌شوند. برخلاف اعتراض‌های گسترده‌ی رانندگان و تیم‌ها در خصوص این دسته از محدودیت‌ها، FIA نه تنها از میزان آن‌ها نکاهید، بلکه در بازنگری خود قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای تیم‌ها هنگام گفتگو با راننده‌ی خود، وضع کرده است.

در گرندپری بریتانیا هنگامی که نیکو رزبرگ در جایگاه دوم قرار داشت ناگهان با مشکل گیربکس مواجه شد و تیم مهندسی مرسدس بنز نیز بلافاصله مشکل و نحوه‌ی حل آن را به راننده‌ی خود اعلام کرد. این موضوع منجر به جریمه‌ی ۱۰ ثانیه‌ای رزبرگ و از دست دادن جایگاه دوم شد. 

در قوانین جدید که از فردا اجرا می‌شوند، تیم‌ها تنها مجاز به اعلام مشکل به راننده هستند؛ مهندسان حتی اجازه‌ی شرح مشکل را نیز ندارند و تنها می‌توانند به راننده‌ برای مراجعه به پیت‌استاپ دستور بدهند. اما نکته‌ی جالب قوانین جدید در اینجا است که در صورتی که خودروها برای تغییر تنظیمات مجبور به مراجعه به پیت‌استاپ شوند، حداقل ۲۰ ثانیه زمان از دست خواهند داد؛ این در حالی است که در صورت اعلام مشکل و راه‌حل آن به راننده، با جریمه‌ی ۱۰ ثانیه‌ای روبرو می‌شوند.

سباستین فتل

اما رانندگان فرمول یک که پیش از این نیز با این دسته از قوانین شدیدا مخالف بودند، از موضع جدید FIA نیز به هیچ وجه راضی نبوده و عصبانیت خود را اعلام کردند. سباستین فتل در پاسخ به محدودیت‌های جدید مکالمات رادیویی، آن را کاملا مزخرف نامید. وی در ادامه گفت:

من مجدد فیلم گرندپری بریتانیا را دیدم و به عنوان تماشاگر از مکالمات در جریان بین نیکو و مرسدس بنز که هر دو با وحشت و استرس زیادی همراه بودند، لذت بردم. این بخشی از مسابقات است و هیجان را به آن می‌افزاید. فرمول یک راه بدی را در پیش گرفته و باید سریع‌تر به گذشته بازگردد.

محدودیت‌های جدید فرمول یک برای رانندگان در حالی اعمال شده است که پیش‌تر نیز فرناندو آلونسو از شرایط فعلی مسابقات ابراز ناراحتی کرده بود.

نظر شما در خصوص قوانین جدید فرمول یک چیست؟

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع carscoops
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده