دوئل iOS 7 و iOS 6: آیا کارایی کاهش یافته است؟

دوئل iOS 7 و iOS 6: آیا کارایی کاهش یافته است؟

اکنون که یک روز از انتشار رسمی iOS 7 می‌گذرد، هرچند برخی با مشکل کاهش طول عمر باتری مواجه شده‌اند، اما بسیاری از کاربران کارایی گوشی‌ها و تبلت‌های خود را عادی ارزیابی کرده‌اند.  آیا شما نیز تصمیم به مهاجرت به iOS 7 را دارید؟ آیا از کاهش کارایی گوشی خود نگرانید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بنچمارک‌های iOS 7 و iOS 6 را با یکدیگر مقایسه کنیم.

یکی از مهمترین عواملی که بسیاری از دارندگان آیفون را دوباره علاقمند به ابزارهای اپلی خود کرده، تغییرات خارق‌العاده‌ای است که در نسخه‌ی جدید iOS رخ داده است. اما یکی فاکتورهایی که شاید در موفقیت یا شکست یک محصول جدید تاثیر گذار باشد، مقایسه‌ی آن با نسخه‌ی قبلی و ارزیابی نکات مثبتی است که به محصول جدید اضافه شده است.

با انجام بنچمارک‌های متعدی که بر روی یک دستگاه آیفون 5، پس از به‌روزرسانی به iOS 7 انجام شده است، نتایج جالبی به‌دست آمد. با توجه به اینکه نسخه‌های قدیمی‌تر آیفون، همچون آیفون 4، براحتی قادر به اجرای iOS 6 نبودند، در اجرای نسخه‌ی جدید این سیستم‌عامل نیز با مشکلات فراوانی روبرو شدند، هرچند این مساله در مورد آیفون 5 صادق نبود. جالب‌تر اینکه، نتایج حاصل از تست‌های انجام شده برروی آیفون 5 با استفاده از iOS 7 بسیار نزدیک به نتایج حاصل از بنچمارک‌های انجام شده بر روی این گوشی با iOS 6‌ است. فاصله‌ی کم عملکرد این دو گوشی به اندازه‌ای است که می‌توان به جرات، هردو نسخه‌ی سیستم عامل را بسیار عالی و بهینه ارزیابی کرد.

در ادامه نتایج بنچمارک‌ها را در هر دو سیستم عامل مشاهده خواهید کرد.

Browsermark 2.0

Browsermark 2.0 یکی از بهترین ابزارهای موجود برای ارزیابی عملکرد مرورگرها است، چراکه این ابزار با تکرار کارهای معمول در سافاری، که شاید شما یکبار با مرورگر انجام دهید، نتایج بسیار جالبی را از کارایی مرورگر تحت شرایط سخت ارائه می‌دهد. همانطور که اشاره کردیم، تفاوت نتایج کارایی این گوشی با هردو سیستم‌عامل به حدی اندک است که می‌توان آن را نادیده گرفت. این بنچمارک سه بار متوالی انجام شده است.

SunSpider 0.9.1

سان‌اسپایدر یکی دیگر از بنچمارک‌هایی که برای ارزیابی کارایی مرورگر استفاده می‌شود، این آزمایش سه بار متوالی در هر دو سیستم‌عامل انجام شده است. باردیگر، تفاوت در نتایج به دست آمده بسیار ناچیز است.

GLBenchmark 2.7

شاید این بنچمارک که در زمینه‌ی ارزیابی کارایی گرافیکی است، نگرانی طرفداران بازی‌ها را در مورد قابلیت‌های گرافیکی ابزارهای خود پس از به‌روزرسانی به iOS 7 برطرف کند. باید اطمینان داد که تقریبا هیچ تفاوتی در کارایی این گوشی پس از به‌روزرسانی به iOS 7 رخ نداده است.

Benchmark

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که از لحاظ قدرت و بازده، تفاوت چندانی میان iOS 6 و iOS 7 در یک گوشی آیفون 5 وجود ندارد. با توجه به اضافه شدن برخی ویژگی‌ها به نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل، این عوامل موجب کاهش کارایی در ابزارهای نسبتا قدیمی اپل نشده ، چنانکه می‌توان تفاوت موجود را هیچ انگاشت. ار این‌رو، مهاجرت از iOS 6 به iOS 7 دارای منافعی همچون استفاده از ویژگی‌های جدید و لذت بردن از رابط کاربری متفاوت آن است. اما این موضوع را نیز فراموش نکنید که با بروز رسانی به iOS 7 حداقل کاربران آیفون 5، طول عمر باتری کمتری را در اختیار خواهند داشت.

اگر شما نیز یکی از ابزارهای اپلی را در اختیار دارید و نسخه‌ی جدید را برروی گوشی یا تبلت خود نصب کرده‌اید، تفاوت‌ها و ویژگی‌های آن را برای ما بیان کنید؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده