سامسونگ تراشه‌ی ۱۴ نانومتری A9 اپل را تولید می‌کند

سامسونگ تراشه‌ی ۱۴ نانومتری A9 اپل را تولید می‌کند

پس از مناقشه‌‌ی بین اپل و سامسونگ، اپل تلاش کرد تا وابستگی خود به سامسونگ را کاهش دهد و از توان تولیدی تامین‌کنندگان دیگر استفاده کند؛ در همین راستا TSMC به تولید کننده‌ی اصلی A8 تبدیل شد. حال به نظر می‌رسد که اپل تجدید نظر کرده و سامسونگ تولیدکننده‌ی اصلی A9 خواهد بود.

ظاهرا سامسونگ و اپل مجددا به توافق رسیده‌اند تا برای تولید سیستم‌-روی-یک-چیپ بعدی اپل از توان تولید سامسونگ استفاده شود. براساس گزارش یک رسانه‌ی کره‌ای، پردازنده‌ی بعدی اپل با نام A9 از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری FinFET بهره می‌برد. در حال حاضر سامسونگ دو کارخانه‌ی تولید تراشه دارد که قادر به ساخت SoC با این لیتوگرافی هستند، اما بنا به دلایلی، A9 تنها در Austin تولید خواهد شد. این کارخانه اواخر سال ۲۰۱۲ با سرمایه‌گذاری ۳.۹ میلیارد دلاری ساخته شد. مهم‌ترین دلیل سامسونگ برای چنین سرمایه‌گذاری تولید تراشه‌های مورد نیاز اپل بوده است.

TSMC که موفق شد بیشترین سهم از تولید A8 را به خود اختصاص دهد در تلاش است تا بخش زیادی از تولید A9 را نیز به خود اختصاص دهد. این کمپانی در حال حاضر قادر به تولید تراشه با لیتوگرافی ۱۶ نانومتری FinFET است.

انتظار می‌رود گوشی‌های هوشمند iPhone 6s و iPhone 6s Plus به پردازنده‌ی A9 مجهز شوند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده