قدرت پردازش نسل بعدی موبایل های سامسونگ با لپ تاپ ها برابری می کند

قدرت پردازش نسل بعدی موبایل های سامسونگ با لپ تاپ ها برابری می کند

امروز سامسونگ طی نشستی خبری در کره ،آخرین مدل تراشه های موبایل از سری Exynos خود را معرفی کرد. پردازنده دو هسته ای 2 گیگاهرتزی که می تواند چیدمان بازار موبایل و تبلت را دگرگون کند. Exyno 5250 می تواند سرعت پردازش دو برابر نسبت به مدل قبلی داشته و قدرت پردازش گرافیکی را چهار برابر افزایش دهد که این به معنای شروع رقابت تازه با رقبا از جمله اپل است.

این روزها همه تولید کنندگان تراشه دستگاه های همراه به شدت در حال کار بر روی طراحی پردازنده Cortex-A15 خود هستند و سامسونگ هم از این قاعده مستثنی نیست. امروز در کره، سامسونگ اولین چیپ Cortex-A15 خود را با نام Exynos 5250 معرفی کرد. این چیپ با فرکانس کلاک 2GHz کار می کند که مطمئنا در عملکرد، رقیب جدی Qualcomm و TI خواهد بود. بر خلاف Tegra3 (پردازنده 4 هسته Nvidia) به نظر می رسد اولین محصول تجاری مبتنی بر این تراشه، دو هسته ای خواهد بود.

انتظار می رود قدرت محاسباتی این پردازنده نسبت به پردازنده 1.5 گیگاهرتزی قبلی  از سری Exynos که مبتنی بر Cortex-A9 بود، دو برابر شود و بنا بر آنچه گفته شده پهنای باند حافظه 12.8GB/s خواهد بود که نسبت به قبل جهش چشمگیری خواهد داشت. متاسفانه در مراسم معرفی این تراشه، دلیل و منشا این جهش بزرگ در پهنای باند مشخص نشد. در مورد پردازنده گرافیکی نیز بحثی صورت نگرفت اما بنا بر گزارشات، عملکرد گرافیکی چهار برابر مدل های قبلی Exynos خواهد بود که این مساله می تواند سلطان کنونی قدرت گرافیکی، یعنی پردازنده A5 اپل را تحت الشعاع قرار دهد.

فناوری جدید صرفه جویی در مصرف، یک بافر تصویر با توان پایین و برای تصاویر استاتیک را شامل می شود که به طور بالقوه اجازه می دهد وقتی که فقط یک تصویر ثابت مثل صفحه اصلی در حال نمایش است GPU کاملا در حالت خاموش قرار گیرد. پردازشگر گرافیکی باید آنقدر قوی باشد تا بتواند نمایشگرهای WQXGA نسل بعدی تبلت ها را که وضوح 1560x1600 خواهند داشت، پشتیبانی کند. در نسل قبلی پردازنده های سامسونگ یعنی Hummingbird از پردازنده گرافیکی PowerVR استفاده می شد و در سری Exynos از Mali استفاده می شود. با وجود این که سامسونگ هنوز از بسیاری از الگوهای ARM-Mali که در اختیار دارد، استفاده نکرده است، اخیرا این شرکت طرح های جدیدی از PowerVR را ثبت کرده است که نشانگر برنامه ریزی طولانی مدت این شرکت است.

منبع: AnandTech

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده