جریمه‌ی 1.2 میلیون دلاری، عاقبت استفاده‌ی بدون اجازه از تصاویر موجود در توییتر

جریمه‌ی 1.2 میلیون دلاری، عاقبت استفاده‌ی بدون اجازه از تصاویر موجود در توییتر

با وجود انواع تصاویری که در توییتر روزانه به اشتراک گذاشته می‌شود، می‌توان به‌راحتی تصویر مربوط به موضوع مدنظر خود را پیدا کرد. اما استفاده از تصاویر موجود در این منبع بی‌بدیل، ممکن است گاها مشکلاتی را همچون حقوق مالکیت در بر داشته باشد. در ادامه یکی از این موارد را بررسی می‌کنیم.

دادگاهی در نیویورک رای خود را روز جمعه صادر کرده است که براساس آن یک عکاس آزاد به‌دلیل استفاده‌ی غیرمجاز از عکس‌های منتشر شده‌ی خود در توییتر توسط آژانس خبری فرانسه و گتی، از آن‌ها شکایت کرده بود. این دادگاه با تعیین جریمه‌ی 1.2 میلیون دلاری برای این آژانس خبری، آن‌ها را متعهد به پرداخت این مبلغ به دنیل‌مورال کرده است.

این قضیه ابتدا در دی ماه سال جاری توسط آلیسون ناتهان، قاضی منطقه‌ای مطرح شده بود که آژانس خبری فرانسه و گتی را به‌دلیل استفاده بدون مجوز از این تصاویر محکوم کرده بود.

براساس گزارش رویترز، یکی سردبیران آژانس‌خبری فرانسه، تصاویر مورال را از طریق یک حساب کاربری دیگر در توییتر یافته و آن را به گتی ارسال کرده است. تصاویر مورال توسط خبرگزاری‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند که از جمله‌ی آن می‌توان به روزنامه‌ی واشنگتن پست اشاره کرد.

این عکس‌ها تصویرگر مناطق زلزله‌زده‌ای از هائیتی هستند که محل تولد عکاس نیز می‌باشد. براساس مستندات موجود، این عکاس در حال تحقیق و جمع‌آوری اطلاعاتی در مورد تاریخ، فرهنگ و مردم کشور خود است.

در سال 2010 میلادی، آژانس‌خبری فرانسه، دعاوی را بر علیه مورال آغاز کرد که بر اساس آن، ادعاهای این عکاس مبنی بر استفاده غیرمجاز از عکس‌های ثبت شده توسط آن، نفی شده است. پس از آن مورال عدله‌ی مورد نیاز را برای ثابت کردن ادعای خود جمع‌آوری و تقدیم دادگاه کرد. آژانس‌خبری فرانسه ابتدا وجود توییتر را عامل منطقی استفاده از تصاویر عکاسان عنوان کرد، اما قاضی ناتهان عنوان کرد، توییتر اجازه‌ی اشتراک تصاویر را به کاربران خود داده است و استفاده‌ی تصاویر در مقاصد تجاری، موضوع فعالیت توییتر نیست.

در ابتدای سال جاری میلادی نیز شاهد انتشار اخباری از این دست بوده‌ایم که یکی از نمونه‌های آن شکایت کای‌الیسون، از BuzzFeed به‌دلیل استفاده‌ی غیرقانونی از تصاویر موجود در فلیکر این عکاس است. وی خواستار دریافت غرامتی 3.6 میلیون دلاری شده است.

داستان مورال گویای این مطلب است که با وجود شبکه‌های اجتماعی، عکاس‌ها می‌توانند همچنان مالکیت معنوی تصاویر خود را داشته و در صورت استفاده‌ی غیرمجاز از تصاویرشان، از طریق مراجع قانونی، پی‌گیر مطالبات خود باشند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده