نبرد بر سر بهره‌وری: اپل با ارائه مجانی نرم افزارهای خود، گوگل و مایکروسافت را به مبارزه می‌طلبد

نبرد بر سر بهره‌وری: اپل با ارائه مجانی نرم افزارهای خود، گوگل و مایکروسافت را به مبارزه می‌طلبد

بسیاری بر این باورند که آینده‌ی تبلت‌ها به سوی بهره وری حداکثر حرکت می‌کند و کاربران بیشتری از این ابزارها برای ساخت یا ویرایش اسناد اداری استفاده خواهند کرد. تیم کوک در کنفرانس سه شنبه شب اپل در کنار معرفی محصولات سخت افزاری متنوع رسما اعلام کرد که سیستم عامل Mavericks و مجموعه نرم افزار iWork این شرکت بصورت مجانی ارائه می‌شوند. اما این موضوع برای مایکروسافت و گوگل به چه معناست؟

اپل در کنفرانس اخیر خود اعلام کرد که کاربران ابزارهای ساخت این شرکت، بصورت مجانی به برخی از مهمترین نرم افزارهای این شرکت شامل سیستم عامل Mavericks و مجموعه‌های نرم افزاری iLife و iWork دسترسی خواهند داشت. تیم کوک در مراسم سه شنبه شب اپل مستقیما مایکروسافت را خطاب قرار داد و گفت درست زمانی که سیستم عامل ویندوز با قیمت 199 دلار به فروش می‌رسد، ما بهترین سیستم عامل، Mavericks را بصورت مجانی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهیم.

اما اپل علاوه بر سیستم عامل خود، مجموعه نرم افزاری iWork را نیز مجانی کرد تا نه تنها مایکروسافت بلکه گوگل را نیز هدف قرار دهد.

تا به امروز اپل نرم افزارهای اختصاصی خود را با قیمت بالا عرضه می‌کرد، اما حالا شرایط فرق کرده و این شرکت سیاست مشابه گوگل را پیش گرفته و سرویس‌های ارزشمند خود را بصورت مجانی (حتی بدون تبلیغات داخلی) ارائه می‌کند. در استراتژی جدید اپل، این شرکت بر روی درآمد حاصل از فروش سخت افزار حساب باز کرده و قابلیت‌های نرم افزاری را به عنوان یک وسیله تشویقی برای فروش سخت افزار بیشتر مورد استفاده قرار داده است. به این ترتیب مشتریان مطمئن خواهند بود که با خرید سخت افزار اپل، نرم افزارهای باکیفیت این شرکت را نیز بصورت مجانی در اختیار خواهند داشت.

با این استراتژی، اپل کاربران بیشتری را به سمت اکوسیستم خود جلب می‌کند و از روش‌های مختلف کسب درآمد خواهد کرد. یکی از این روش‌ها، کسب درآمد از بابت فروش اپلیکیشن‌های مختلف موجود در اپ‌استور است. این شرکت بابت فروش هر کدام از نرم افزارهای موجود در اپ‌استور 30 درصد سهم می‌برد که رقم قابل توجه‌ای از درآمد این شرکت را شامل می‌شود.

شاید تصور کنید که این استراتژی برای اولین بار است که در اپل اجرا می‌شود، اما در حقیقت اینطور نیست. این شرکت در سال 2007 یک کمپین تبلیغاتی را برای مقابله با PC اجرا کرد و آن را Out of the Box  نامید. در تبلیغات این کمپین، اپل به امکان ساخت و ویرایش فیلم در خانه و از طریق Mac پرداخت و نشان داد که کاربر بدون نیاز به نصب یا خرید هر نرم افزاری قادر به انجام این کار در کامپیوتر مک خود است؛ اما در عوض برای انجام این کار در ویندوز باید نرم افزارهای مختلف را دانلود یا خرید کرد. حالا اپل از همان استراتژی این بار در آیپد بهره برده و رقبای تولید کننده تبلت را تحت فشار گذاشته است.

تبلت‌ها روز به روز قوی‌تر می‌شوند و قدرت بالاتر به معنی  ارائه‌ی امکانات نرم افزاری بیشتر است. امروزه آیپد، سرفیس و تبلت‌های اندرویدی همگی قادر به انجام امور مختلف از جمله موارد مرتبط با بهره‌وری و امور اداری هستند. مایکروسافت مجموعه ارزشمند آفیس خود را بصورت مجانی به همراه تبلت‌های سرفیس عرضه می‌کند. از طرفی امکاناتی را فراهم نموده تا کاربران شرکتی و افراد اهل کسب و کار قادر به استفاده از سرفیس به عنوان لپ‌تاپ نیز باشند. در واقع سرفیس محصولی بین تبلت و لپ تاپ است. از طرف دیگر گوگل با کروم بوک‌های خود حضور دارد که با سرویس مجانی Google Docs امکانات مشابه‌ای را به کاربران ارائه می‌کند. تبلت‌های اندرویدی نیز به صورت مجانی به نرم افزار اداری QuickOffice دسترسی دارند که البته این مجموعه به خوبی آفیس مایکروسافت یا iWork اپل نیست.

عرضه مجانی iWork کار را برای سرفیس مایکروسافت دشوار می‌کند
 

تیم کوک در کنفرانس معرفی آیپد ایر و آیپد مینی جدید گفت که دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای استفاده از نرم افزارهای غنی نیست و مستقیما به قیمت 199 دلاری ویندوز 8 اشاره کرد. اپل به این ترتیب یکی از مهمترین برتری‌های سرفیس مایکروسافت را خنثی نمود.

در همین راستا مدیر ارتباطات مایکروسافت «فرانک شاو» در یک پست رسمی در وبلاگ مایکروسافت به اقدام اخیر اپل واکنش نشان داد و گفت:

وقتی که اپل قیمت نرم افزارهای ناموفق و فاقد بهره‌وری کافی را کاهش داده یا مجانی می‌کند، طبیعتا این اقدام را هشداری برای خود نمی‌بینیم. در واقع برداشت ما از این اقدام، «تلاش  برای عقب نماندن» است .

بدون شک اقدام‌های اخیر هر دو شرکت اپل و مایکروسافت نشان دهنده این موضوع است که تبلت‌ها به سمت تبدیل شدن به ابزارهای کاربردی تر و مناسب افراد اهل کسب و کار در حرکت هستند.

از طرفی اپل سرویس‌های خود را نه تنها مجانی عرضه نموده بلکه از ارائه تبلیغات درون آن‌ها نیز صرف نظر کرده است. این در حالی است که غول جستجوی دنیا هر چند سرویس‌های Google Docs خود را مجانی ارائه می‌کند، اما تمامی آن‌ها از طریق تبلیغات جانبی پشتیبانی می‌شوند و این کمپانی از طریق درآمد حاصل از تبلیغات سرویس‌های خود را سرپا نگاه می‌دارد.

به این ترتیب اپل تلاش می‌کند تا از سرویس‌های نرم افزاری به عنوان ابزار تشویقی برای خرید سخت افزار این شرکت استفاده کند و از بابت فروش سخت افزار سود ببرد. شاید iWork به خوبی آفیس مایکروسافت نباشد و حتی به خوبی Google Docs امکان کار چند نفره برروی اسناد را در اختیار کاربران قرار ندهد، اما امکانات آن احتمالا برای عموم کاربران کافی است و همین موضوع کار را برای دو رقیب قدرتمندش دشوار می‌کند.

حال باید دید iPad Air به همراه مجموعه نرم افزاری iWork چطور در برابر کروم‌بوک‌های ارزان قیمت و تبلت سرفیس مایکروسافت عرض اندام خواهد کرد و تا چه حد موفق خواهد بود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده