با ۱۰ دانشمند نامی تمام اعصار آشنا شوید

سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۴
مطالعه 6 دقیقه
بدون حضور دانشمندانی که مبانی اصلی علم و ریاضی را برای ما کشف کردند، قادر نبودیم این‌گونه که اکنون روزگار می‌گذرانیم به حیات‌مان ادامه دهیم. این دانشمندان به واسطه فعالیت‌های بی‌نظیرشان در زمینه محاسبات، الکترومغناطیس، فیزیک، تشعشع و دیگر رشته‌های علمی شهره خاص و عام هستند. آن‌ها هم‌چنین به دلیل اختراع مفاهیم پایه ای که زیربنای دانش امروزی بشر را شکل می‌دهند، قابل تقدیر می‌باشند. نکته قابل توجه این است که برخی از این افراد از کم‌ترین میزان تحصیلات در طول دوران کودکی‌شان بهره‌مند بودند. حال زمان آشنایی شما با این نوابغ بی چون و چرای عالم است.

لوئی پاستور متولد فرانسه بوده و از همان ابتدای دوران تحصیل به عنوان یک دانش آموز استثنایی مورد توجه بود. او درجه دکترای خود را در 1847 دریافت کرد. بیشتر او را به دلیل تولید شیر پاستوریزه فاقد توبرکلوزیس (باکتری عامل سل) می‌شناسند، هر چند که در زمینه تضعیف باکتری‌ها و تولید واکسن از آن‌ها نیز نقشی مهم داشت. بشر هم‌چنین به دلیل درمان بیماری‌های متعددی همچون سیاه زخم و هاری مدیون این دانشمند متعهد و مسئول است.

ارشمیدس:

او در یونان متولد شد. بیشتر او را به خاطر نقش موثری که در بسط و گسترش برهان و منطق داشت می‌شناسند. هم‌چنین به دلیل بسط دادن تئوری شناوری نیز مورد ستایش است که مبنای بسیاری از مفاهیم مهندسی امروز می‌باشد. اختراع سیستم‌های مکانیکی همچون پیچ و اهرم و پیشرفت مهندسی مکانیک و هیدرو استاتیک از دیگر دست‌آوردهای اوست.

جیمز کلرک مکسول:

در عرصه علم فیزیک، مکسول یکی از تاثیر گزارترین شخصیت‌ها محسوب می‌شود. به ویژه در زمینه مفهوم الکترومغناطیس و مدلی که توسط او ارائه شد. او در 1831 در اسکاتلند متولد شد از همان ابتدا کنجکاوی عجیب و غریبی برای درک مکانیسم و چگونگی کار کردن اشیاء داشت. این مسئله او را به سوی مکانیک کوانتومی، نیروی جنبشی و نیز الکتریسیته رهنمون شد. کارهای او شامل سیستم‌های الکتریکی و مغناطیسی، منشور و نور پولاریزه می‌باشند.

توماس ادیسون:

متولد اوهایو، او یکی از معدود دانشمندانی است که هزار اختراع ثبت شده دارد که برای استفاده در زندگی روزمره ما بسیار کارآمد هستند. به دلیل مشکلات مالی، ادیسون توسط مادرش و در منزل آموزش می‌دید. او به عنوان یکی از سردمداران تکنولوژی و صنعت شناخته می‌شود. بیشتر به دلیل دو اختراع معروفش یعنی لامپ برق و دستگاه ضبط صدای فنوگراف شناخته شده است.

ماری کوری:

او یکی از معدود زنانی است که به عنوان دانشمند به شهرت رسید. دانشمندی لهستانی که برنده دو جایزه نوبل در زمینه شیمی و فیزیک شد. همچنین او اولین زنی بود که با عنوان پروفسور در دانشگاه پاریس تدریس کرد. با تسلطی که در زمینه رادیواکتیو به دست آورده بود، موفق به کشف دو عنصر جدید شد: رادیوم و پلونیوم که این دومی را براساس نام کشورش نام‌گذاری کرد.

مایکل فارادی:

پدر علم الکترومغناطیس! فارادی را بیشتر به خاطر تبحرش در رشته‌های الکتریسیته و مغناطیس می‌شناسند. او مخترع القا الکترومغناطیسی و فرآیند الکترولیز است که هر دو جزو برجسته‌ترین دست‌آوردهای نوع بشر به حساب می‌آیند. بدون این مفاهیم ما قادر به استفاده از دستگاه‌ها و ابزارک‌هایی که امروز راه خود را در زندگی ما باز کرده‌اند، نبودیم. همچون سایر دانشمندان او نیز از تحصیلات مرتب و بالایی برخوردار نبود، اما این مانعی برای دست یابی او به خواسته‌هایش محسوب نمی‌شد.

گالیلئو گالیله:

فیزیکدان و ستاره‌شناس ایتالیایی، کارهای او شامل بسط دادن تلسکوپ و دیگر بنیان‌های علم ستاره شناسی است. به دلیل فعالیت‌های فراوانش در پی‌ریزی پایه ای جدید برای علوم امروزی او را "پدر علم نجوم مدرن" و نیز"پدر علم فیزیک" نا‌میده‌اند. کارهای او شامل بهبود طراحی قطب نما، رصد سیارات و صورفلکی و تایید نظریه کوپرنیک مبنی بر گردش زمین به دور خود و خورشید است.

چارلز داروین:

اگر داروین مشهورترین این نوابغ نباشد، بی شک یکی از تاثیرگذارترین دانشمندان تمام اعصار است. همان‌طور که همه او را می‌شناسند این طبیعی‌دان و زیست‌شناس انگلیسی ارائه دهنده نظریه تکامل است. به عبارتی مفهوم انتخاب طبیعی در روند تکامل توسط او و در طول دهه 1930 بیان گردید که تبدیل به اساسی‌ترین فرضیه‌های تکاملی نوین شد. علی رغم اینکه وی جزو خاندان سلطنتی نبود، ولی به دلیل فعالیت‌های تاثیر گزار و قابل توجه‌اش، پس از مرگ پیکر او را طی یک مراسم باشکوه به خاک سپردند.

آیزاک نیوتون:

به عنوان پدر مکانیک کلاسیک او یکی از برجسته‌ترین دانشمندان جهان در طول زمان می‌باشد. عمده شهرت او به واسطه داستان افتادن سیب و کشف جاذبه است که علوم مدرن را ایجاد کرد. هر عملی یک عکس‌العمل برابر ولی مخالف با خودش را ایجاد می‌کند. او هم‌چنین به دلیل ارائه سه قانون مربوط به نیرو و دیگر فعالیت‌هایش در زمینه علوم شهرت دارد. از دیگر کارهای او می‌توان به ریاضیات و اپتیک اشاره کرد. در حقیقت او بنیان این علوم را بنا نهاد.

آلبرت اینشتین:

مشهور و مرکز توجهات بسیاری در طول زمان! برجسته‌ترین شخصیت لیست ما، فیزیک‌دان آلمانی، آلبرت اینشتین است که به واسطه ارائه تئوری نسبیت و معادله مقدار انرژی (E = mc2) به شهرت رسید. در سال 1921 برای اثبات قانون اثر فتوالکتریک برنده جایزه نوبل فیزیک گردید و مورد تقدیر جهانیان واقع شد. از دیگر کارهای درخشان او می‌توان به کاربرد تئوری کوانتومی، توضیح حرکت مولکولی، فرضیه فوتونی، فرضیه مربوط به پرتوشناسی و... اشاره کرد. در طول دوران حیاتش حدود 300 فعالیت علمی را منتشر کرد و در سال 1999 از سوی مجله تایم به عنوان شخصیت قرن معرفی شد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود