جهان را از درون چشم یک گربه ببینید

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۷
مطالعه 3 دقیقه
تا به حال اندیشیده‌اید که گربه‌هایی که در کوچه و خیابان نظاره می‌کنید، جهان را چگونه می‌بینند؟ در حقیقت، بینایی اکثر گربه‌ها بسیار شبیه انسان است، اما به دلیل کارایی متفاوتی که آن‌ها از چشمانشان انتظار دارند، تفاوت‌هایی هم وجود دارد. در ادامه مطلب، جهان را از دید این حیوانات تیزگوش به شما نشان خواهیم داد.

حیواناتی نظیر گربه‌ها که گاه و بی‌گاه ناگذیرند برای نجات جان خود مبارزه کرده و اغلب ممکن است توسط عوامل گوناگون (و گاها انسانی) مورد تحدید قرار گیرند، نیاز دارند تا از قوه‌ی دیداری قدرتمند و حساسی برخوردار باشند.

تیزبینی نسبت به جزئی‌ترین حرکات و توانایی دید در شب قوی، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های است که این گربه سانان بانمک را از موهبت‌های چشمان انسان مانند تشخیص همه‌ی رنگ‌ها و جزئیات موجود، محروم کرده است.

هنرمندی به نام نیکولای لام، در آخرین پروژه‌ی خود و با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا، توانسته که با استفاده از متدهای ویژه‌ای پرده از راز چشمان چندین گونه‌ی خاص از جمله گربه‌ها بردارد.

قسمت‌های تارشده در طرفین عکس، بیانگر حداکثر زاویه‌ دیداری برای چشمان انسان و گربه است، در حالی که مستقیم به جلو  نگاه می‌کنند. همان طور که مشاهده می‌کنید، اندازه‌ی این زاویه برای انسان معادل 20 درجه و برای گربه برابر با 30 درجه است. این موضوع نشان می‌دهد که گربه‌ها می‌توانند محدوده‌ی بیشتری را مشاهده کرده و دامنه‌ی دید وسیع‌تری دارند.

البته اغلب حیوانات از جمله گربه‌ها، از نظر برد دید (بیشترین مسافتی که با حداکثر جزئیات قابل مشاهده است) از انسان‌ها ضعیف‌ترند. چرا که نیازی به چنین قابلیتی ندارند. چشمان گربه‌ها حداکثر تا 60 متر توانایی دید مفید دارد، در حالی که این عدد برای انسان، 300 متر است.

همچنین شبکیه چشم گربه‌ها، تنها توانایی تشخیص و تمیز دادن دو رنگ آبی و زرد را دارد و قرمز، نارنجی و قهوه‌ای را تشخیص نمی‌دهد.

اما وقتی به قابلیت‌های دیداری در شب برسیم، تونایی فوق‌العاده گربه‌ها به وضوح قابل مشاهده است. زیرا مردمک چشمان آن‌ها بیشتر باز شده و همین امر موجب می‌گردد تا میزان نور ورودی بیشتر گردیده و از طرف دیگر، شبکیه چشم نیز نور بیشتری را جذب کرده و تصاویر روشن‌تری شکل گیرند.

 همچون دیگر حیوانات شکارچی در شب، چشم‌های گربه‌ها هم به لایه‌ای پرده مانند و انعکاسی به نام تاپِتیوم لوسیدیُم مجهز شده که میزان نور ورودی به چشم را به طور مرتب کنترل کرده و در سطح مناسبی حفظ می‌کند تا از اختلالات دیداری ناشی از هجوم نور به شبکیه جلوگیری کند. دقیقا به همین خاطر است که همیشه در عکس‌ها، چشمان گربه‌ها برق می‌زند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود