سیمکارت دانش آموزی چیست و چه کاربردی دارد؟

یک‌شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
 سیمکارت دانش آموزی
سیمکارت دانش آموزی سیمکارتی است که برای دسترسی ایمن دانش آموزان به اینترنت یا در اصطلاح «اینترنت پاک» به‌وجود آمده است. اما این سیمکارت دقیقاً چیست؟

از زمان شیوع کرونا و غیرحضوری شدن مدارس، بازار سیمکارت دانش آموزی گرم شد. بعضی از اولیا و دانش آموزان فکر می‌کردند تنها روشی که می‌توانند از اپلیکیشن شاد استفاده کنند، خریداری یکی از این سیم کارت‌های موسوم به سیم کارت شاد است. اما در واقعیت این سیم کارت‌ها روشی ایمن برای دسترسی کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ ساله به اینترنت است که از ورود آن‌ها به سایت‌هایی که مناسبشان نیست، جلوگیری می‌کند.

معروف‌ترین و قدیم‌ترین اپراتوری که سیم کارت دانش آموزی ارائه می‌کند، همراه اول است. این سیم‌کارت‌ها با نام سیم کارت انارستان شناخته می‌شود. سایر اپراتورها امکان فعالسازی اینترنت کودک را با شماره‌گیری یک کد ussd روی سیمکات معمولی والدین میسر می‌سازند.

ظاهر سیم‌کارت‌های انارستانی درست مانند تمام سیم‌کارت‌هایی است که بزرگ‌سالان استفاده می‌کنند. به گفته انارستان، سیمکارت دانش آموزی تمام امکانات مکالمه، پیامک و اینترنت پرسرعت را دارد اما چون مخصوص کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ سال است، اینترنت آن دوستدار کودک و بر پایه وایت لیست یا فهرست سپید است؛ یعنی کودک و نوجوان تنها امکان دسترسی به فهرست سایت‌های گزینش‌شده‌ی مناسب کودکان و نوجوانان را دارد.

البته بااینکه هر کاربر تنها امکان دسترسی به سایت‌های موجود در فهرست سپید (وایت لیست) را دارد، اگر سایت موردنظر او در دسترس نباشد، می‌تواند درخواست کند تا اپراتور آن را به لیست سپید اضافه کنند. برای این کار باید یک فرم درخواست را در وب‌سایت اپراتور تکمیل کرده و آدرس وب‌‌سایت مدنظر را وارد کنید تا پس از بررسی درصورت امکان به فهرست سپید افزوده شود.

عمده‌ترین دلیلی که بهتر است برای فرزندان کوچکتان از این سیم‌کارت‌ها استفاده کنید، اطمینان از محتوای سالمی است که برای کودک قابل دسترس است. افزون‌براین امکان خرید بسته‌های مکالمه و اینترنتی تا ۳۵ درصد ارزان‌تر از سیم‌کارت‌های عادی نیز ارزشش را دارد. همچنین کودکان با دریافت سیم کارت انارستان می‌توانند به محتوای سرگرم‌کننده و جذاب مناسب خودشان در یک فضایی امن و دلچسب به فعالیت بپردازند. اگر به تربیت و رشد کودکانتان اهمیت می‌‌دهید، مقاله بهترین اپلیکیشن های مناسب کودکان را از دست ندهید.

سیم کارت دانش آموزی به نام کیست

ازآنجاکه دانش آموزان به سن قانونی نرسیده‌اند، سیم کارت دانش‌آموزی در ابتدا به اسم یکی از والدین برای فرزند ثبت می‌شود. پس از اینکه دانش‌آموز به سن قانونی رسید، محدودیت‌های سیمکارت به‌طور کلی حذف می‌شود و سیمکارت دانش‌آموزی به یک سیمکارت عادی که امکان دسترسی به سایت‌‌ها و اپ‌های غیرفیلترشده را فراهم می‌کند، تبدیل خواهد شد.

برای تغییر مالکیت سیمکارت، دانش‌آموز پس از پایان ۱۸ سالگی می‌تواند با در دست داشتن شناسنامه به یکی از دفاتر اپراتور مراجعه کند و مالکیت سیم‌کارت را به‌نام خود انتقال دهد.

ثبت نام سیم کارت دانش آموزی رایگان

برای دریافت سیم‌کارت دانش آموزی رایگان می‌توانید از طریق وب‌سایت ‌ثبت آنلاین، دفاتر خدمات مشترکین اپراتور موردنظر یا دفاتر پیشخوان دولت اقدام کنید.

برای خرید و فعالسازی سیمکارت به کارت ملی والد (پدر یا مادر)، شناسنامه کودک یا نوجوان و درنهایت کد فعال‌سازی سیم‌کارت نیاز است.

همانطور که مشخص است، فعال‌سازی سیم‌کارت فقط با حضور یکی از والدین به همراه مدارک شناسایی (کارت ملی والد، شناسنامه فرزند) امکان‌پذیر است و نوجوان به تنهایی نمی‌تواند برای خرید آن اقدام کند. هر کودک یا نوجوان ۶ تا ۱۸ ساله هم فقط می‌تواند یک‌ سیمکارت دریافت کند.

انارستان می‌گوید امکان دریافت سیمکارت‌های انارستانی برای کودکان و نوجوانان اتباع خارجی نیز وجود دارد. برای این کار والدین آن‌ها می‌توانند با همراه داشتن گذرنامه یا کارت آمایش خود و فرزندانشان، اقدام به تهیه و فعال‌سازی سیم کارت برای فرزندانشان نمایند.

خرید اینترنتی سیم کارت دانش آموزی

برای خرید اینترنتی سیمکارت دانش‌‌آموزی همراه اول یا خرید اینترنتی سیم‌کارت انارستان کافی است که به فروشگاه وب‌سایت همراه اول مراجعه کنید. سپس با انتخاب پیش کد ۹۹۴ و سرشماره، کد امنیتی را وارد کنید تا شماره‌ها را ببینید، یکی را انتخاب کنید و بخرید.

قیمت سیم کارت دانش آموزی

قیمت سیم‌کارت دانش‌آموزی انارستان در زمان نگارش این مقاله رایگان است. سیمکارت‌های مخصوص کودک و نوجوان معمولاً دارای مقدار اندکی شارژ اولیه و بسته‌های اینترنتی خوشامدگویی هستند.

اما درصورتی‌که سیمکارت گم شود برای صدور مجدد آن مجبور به پرداخت هزینه هستید.

معایب سیم کارت دانش آموزی

می‌توان گفت که سیمکارت های دانش‌آموزی حداقل برای کودکان مطمئن‌ترین گزینه هستند، آن هم درصورتی‌که کودک فقط به اینترنت سیمکارت دسترسی داشته باشد و نتواند به وای‌فای وصل شود.

بزرگ‌ترین تفاوت این سیمکارت‌ها با سیمکارت‌های عادی پیروی از یک وایت‌ لیست است که دسترسی به اینترنت بر اساس آن تعریف می‌شود. این فهرست سفید گاهی ممکن است شامل اپ‌ها و برنامه‌‌های شود که از نظر شما عدم دسترسی به آن معنایی ندارد یا حتی فرزندتان به آن‌ها نیاز دارد. هرچند می‌توان با تکمیل فرم درخواست، برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی که می‌خواهید را برای ورود به وایت لیست پیشنهاد دهید، اما این پروسه زمانبر است و احتمال عدم موفقت با درخواستتان هم وجود دارد.

با سیم‌‌کارت‌های انارستانی نمی‌توان به اپ‌هایی مانند واتساپ، اینستاگرام، تلگرام و ... دسترسی داشت. هرچند این اپ‌ها از زمان غیرمجاز شناخته شدن برای عموم مردم و افراد بالای ۱۸ سال، با سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی هم به دلیل نامطمئن بودن محتوا برای کودک و نوجوان در دسترس نبودند.

در سیم‌کارت انارستان تنها امکان استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی مجاز وجود دارد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود