مرگ بیش از ۲۵۹ نفر هنگام تلاش برای ثبت سلفی در طول ۷ سال

مرگ بیش از ۲۵۹ نفر هنگام تلاش برای ثبت سلفی در طول ۷ سال

گزارشات اخیر نشان می‌دهند که از سال ۲۰۱۱ تاکنون، بیش از ۲۵۹ نفر در سراسر دنیا به‌هنگام تلاش برای ثبت تصاویر سلفی، جان خود را از دست داده‌اند.

مدت‌ها است که محققان و کارشناسان از خطراتِ ثبت تصاویر سلفی خبر می‌دهند و طبق یک گزارش، این‌روزها مرگ بر اثر سلفی از مرگ بر اثر حمله‌ی کوسه‌ها قربانی بیشتری می‌گیرد.

تحقیقِ تازه‌ای که اخیراً منتشر شده، نشان می‌دهد طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸، حداقل ۲۵۹ نفر به‌هنگام تلاش برای ثبت تصاویر سلفی با گوشی هوشمند خود، جان‌شان را از دست داده‌اند.

محققان دانشگاه All India Institutes of Medical Sciences در دهلی نو، اخیرا بررسی جامعی روی گزارشات خبری انگلیسی‌زبان با محوریت مرگ‌های مربوط به سلفی بین ماه‌های اکتبر ۲۰۱۱ تا نوامبر ۲۰۱۷ انجام داده‌اند. نتیجه‌ی بررسی دقیق آن‌ها نشان داد که در بازه‌ی زمانی یادشده، ۲۵۹ مرگ در ۱۳۷ حادثه‌ی مختلف در سراسر دنیا گزارش شده است.

محققان یادشده که مرگ در اثر سلفی را Selficide یا «سلفی‌کشی» (ترکیب دو واژه‌ی Suicide و Selfie) می‌نامند، مدعی شده‌اند که ۷۲.۵ درصد از جان‌باختگان این حوادث، مرد و ۲۷.۵ درصدِ باقی‌مانده، زن هستند. میانگین سن آن‌ها ۲۲.۹۴ سال است و ۵۰ درصد از قربانیان بین ۲۰ تا ۲۹ سال سن و ۳۶ درصد از آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۹ سال سن داشته‌اند.

سلفی‌های تماشایی آلن دیکسون، دکتر دولیتل واقعی

آمار تلفات / بازه‌ی سنی۱۰ تا ۱۹ سال۲۰ تا ۲۹ سال۳۰ تا ۳۹ سال۴۰ تا ۴۹ سال۵۰ تا ۵۹ سال۶۰ تا ۶۹ سال
شمار تلفات۷۶ نفر۱۰۶ نفر۲۰ نفر۴ نفر۲ نفر۳ نفر
شمار حوادث۵۲ حادثه۶۲ حادثه۱۴ حادثه۳ حادثه۲ حادثه۳ حادثه

جدول شمار قربانیان ناشی از ثبت تصاویر سلفی به‌تفکیک سن

بر اساس نتایج، انجام رفتارهای پرخطر در مردان تا سه‌برابر تلفات بیشتری را نسبت به رفتارهای بی‌خطر به‌همراه داشته است. از آن طرف در زنان، تلفات ناشی از رفتارهای بی‌خطر اندکی بیشتر از رفتارهای پرخطر بوده است:

جنسیت / نوع رفتارخطرناکبی‌خطر
مرد۱۱۵ نفر۳۸ نفر
زن۲۷ نفر۳۱ نفر

جدول شمار قربانیان ناشی از رفتارهای پرخطر و بی‌خطر به‌تفکیک جنسیت

غرق‌شدن، تصادف و سقوط از ارتفاع، به‌ترتیب اصلی‌ترین دلایل مرگ قربانیان ناشی از ثبت تصاویر Selfie بوده‌اند:

سلفی

علت مرگ بر اثر سلفیشمار قربانیانشمار حوادث
غرق‌شدن۷۰ نفر۳۲ حادثه
تصادف۵۱ نفر۲۸ حادثه
سقوط از ارتفاع۴۸ نفر۴۱ حادثه
گرفتار شدن در آتش۴۸ نفر۱ حادثه
برق‌گرفتگی۱۶ نفر۱۳ حادثه
سلاح گرم۱۱ نفر۱۱ حادثه
حیوانات وحشی۸ نفر۷ حادثه
موارد دیگر۷ نفر۴ حادثه
مجموع۲۵۹ نفر۱۳۷ حادثه

در قسمت نهایی این تحقیق، پژوهشگران دانشگاه All India Institutes of Medical Sciences ادامه داده‌اند که دولت‌ها موظفند به‌منظور کاهش آمار مرگ‌و‌میر ناشی از سلفی، در برخی مناطق تفریحی خطرناک (نظیر مکان‌های آب‌گیر یا مناطق مرتفع)، تابلوهای ویژه‌ای را تحت عنوان «نامناسب برای ثبت سلفی» قرار دهند.

طبق ادعای آن‌ها، هم‌اکنون چنین تابلوهایی در ۱۶ مکان پرخطر شهر بمبئی (در کشور هند) قرار داده شده‌اند؛ سران دولت اندونری نیز در حال آماده‌کردن یک‌سری مناطق امن برای توریست‌های داخلی و خارجی به‌منظور ثبت سلفی هستند. در کشور روسیه، شاهد تابلوهای مختلفی در سطح شهرها هستیم که روی آن‌ها متونی با مضمون عدم ثبت تصاویر سلفی در مناطق پرخطر، نوشته شده است.

دیدگاه شما در این زمینه چیست؟ آیا شما نیز جزو کسانی هستید که علاقه‌ی زیادی به ثبت تصاویر سلفی دارند؟ نظرات خود را با زومیت و دیگر کاربران در میان بگذارید.

منبع petapixel

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید