۳۰ مهر: زادروز کلینتون ژوزف دیویسون، فیزیکدان آمریکایی

چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
۱۳۳ سال پیش در چنین روزی کلینتون ژوزف دیویسون فیزیکدان برجسته آمریکایی و برنده جایزه نوبل سال ۱۹۳۷ دیده به جهان گشود. شهرت این فیزیکدان بزرگ بخاطر کشف پدیده پراش الکترون است که به همین موجب مفتخر به دریافت جایزه نوبل گردید.

۱۳۳ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۲ اکتبر سال ۱۸۸۱ کلینتون ژوزف دیویسون فیزیکدان بزرگ آمریکایی در شهر بلومینگتون ایالت ایلینویز دیده به جهان گشود. کلینتون در همان شهری که متولد گردید تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را سپری کرد و سپس با دریافت بورسیه تحصیلی در سال ۱۹۰۲ وارد دانشگاه شیکاگو شد. با توجه به نبوغ سرشار و استعداد خارق العاده ای که در همان دوران کارشناسی از خود نشان داد، دکتر ملیلیکان وی را به دانشگاه پرینستون معرفی کرد و به توصیه او، کلینتون ژوزف دیویسون توانست به عنوان معلم فیزیک وارد دانشگاه پرینستون شود. رابرت میلیکان استاد دانشگاه و شخصی است که بعدها برای نخستین بار توانست بار الکترون را اندازه گیری کند و خود از جمله بزرگترین فیزیکدانان آمریکا در آن زمان بود. کلینتون همزمان با تحصیل در دانشگاه شیکاگو به تدریس در دانشگاه پرینستون نیز مشغول بود تا اینکه سرانجام توانست در سال ۱۹۰۸ کارشناسی خود را دریافت کند. وی بلافاصله تحصیلات را در مقطع بالاتر آغاز کرد و دکترای خود را در فیزیک از دانشگاه پرینستون در سال ۱۹۱۱ دریافت کرد.

کلینتون دیویسون بعد از پایان دوره دکترای خود به عنوان استادیار وارد دانشگاه کارنگی شد و در خلال جنگ جهانی اول برای انجام کارهای تحقیقاتی دانشگاه کارنگی را موقتا ترک و به لابراتوار بل پیوست. بعد از پایان جنگ به دانشگاه بازگشت اما بصورت پاره وقت همکاری خود را با لابراتوار تا زمان بازنشستگیش یعنی سال ۱۹۴۶ ادامه داد. بعد از سال ۱۹۴۶ پیشنهاد تدریس در دانشگاه ویرجینیا را پذیرفت و به عنوان استاد فیزیک وارد این دانشگاه شد و تا سال ۱۹۵۴ که مجددا خود را بازنشست کرد، به تدریس و تحقیق در این دانشگاه پرداخت.

در خلال کار در لابراتوار بل در سال ۱۹۲۷ بود که وی موفق به کشف دستاورد مهمش یعنی پراش الکترون شد. پراش الکترون یا Electron Diffraction پدیده ای است که به طبیعت موجی الکترون مربوط می شود و بیانگر این است که رفتار یک الکترون ورودی می‌تواند به‌صورت موجی توصیف شود. به‌همین خاطر یک الکترون را می‌توان بسیار شبیه به یک موج صوتی و یا امواج آب در نظر گرفت. آنچه کلینتون دیویسون کشف کرد پدیده پراش الکترون‌ها به واسطه کریستال‌ها بود، که به همین خاطر مفتخر به دریافت جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۳۷ شد.

دکتر کلینتون ژوزف دیویسون در تاریخ ۱ فوریه سال ۱۹۵۸ و در ۷۶ سالگی در شهر شارلوتسویل ایالت ویرجینیا دیده از جهان فروبست.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود