با تاثیرگذارترین رهبران اروپایی در عرصه اقتصاد آشنا شوید

با تاثیرگذارترین رهبران اروپایی در  عرصه اقتصاد آشنا شوید

هفت تن از اعضای حاضر در فهرست اخیر بلومبرگ، رهبران اروپایی هستند که بیشترین نفوذ در کنترل اوضاع اقتصادی جهان را دارند.

بلومبرگ به تازگی فهرستی منتشر کرده که شامل ۵۰ چهره‌ی نخستی است که بیشترین نفوذ را در اوضاع اقتصادی جهان دارند. در این لیست جامع، شماری از سیاستمداران، مدیران بانک‌های مرکزی و رهبران تجاری دنیا قرار دارند. این شخصیت‌ها با شکل دادن به توابع مالی‌ جهانی کمک می‌کنند تا چرخ‌های اقتصاد در مواجهه با بحران‌های سیاسی و اقتصادی به چرخش خود ادامه دهد.

هر چند که این فهرست جهانی است، اما بیشترین تعداد اشخاص حاضر در آن مدیران فعال در ایالات متحده هستند. از آنجا که این کشور، به عنوان بزرگ‌ترین و قدرتمندترین اقتصاد دنیا شناخته شده است، مشاهده‌ی چنین امری طبیعی به نظر می‌رسد. البته رهبران چینی هم در رقابت برای دستیابی به سلطه‌ی جهانی، جایگاه‌های قابل توجهی را در این فهرست از آن خود کرده‌اند.

با این حال، هفت تن از افراد این فهرست رهبران اروپایی هستند که جایگاه‌های مختلفی از جمله رتبه‌ی اول را به خود اختصاص داده‌اند. در ادامه به معرفی این هفت چهره که نقش منحصر به فردی در اقتصاد جهانی بازی می‌کنند، خواهیم پرداخت.

۷- مارگارت وستاگر

مارگارت وستاگر

مارگارت وستاگر که در جایگاه ۳۷ این فهرست قرار دارد، کمیسیونر رقابت‌های اقتصادی اتحادیه‌ی اروپا است و نقش مهمی در اختلافات اتحادیه در مقابل کمپانی‌های گوگل و اپل داشته است. در ماه اوت سال جاری، شرکت اپل از سوی اتحادیه‌ی اروپا، مبلغ ۱۳ میلیارد یورو به عنوان مالیات جریمه شد و وستاگر از اعضای مطرح این تصمیم‌گیری بود. دیگر اختلافاتی که در گذشته صورت گرفته شامل مواردی چون تخلف‌های مالیاتی استارباکس در هلند و آمازون در لوکزامبورگ بوده است.

۶- ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین

پوتین که در رتبه‌ی ۳۰ این فهرست قرار دارد، رییس جمهور روسیه است و بدون شک یکی از قدرتمندترین چهره‌های سیاسی کره‌ی زمین به شمار می‌آید. چرا که نفوذ زیادی بر بخش اعظمی از جغرافیای سیاسی نیمکره‌ی شرقی دارد. پوتین به عنوان رییس جمهور کشوری که بیشترین عرضه‌ی انرژی به اروپا را دارد، توانسته است با نفوذ گسترده در بازار نفت، قدرت خود را حفظ کند.

۵. مارک کارنی

مارک کارنی

 با این که کارنی در کانادا متولد شده است اما به عنوان رییس بانک انگلستان، نقش عظیمی در اقتصاد بریتانیا ایفا می‌کند. او توانسته است رتبه‌ی ۲۸ را در این فهرست از آن خود کند. پس از جدایی بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا، کارنی به عنوان اولین قدم در مواجهه با بحران مالی، نرخ سود بانکی را کاهش داد که با اتهامات شدیدی از سوی طرفداران اتحادیه مواجه شد.

۴. سرجیو ارموتی

سرجیو ارموتی

 ارموتی که مدیرعامل بانک سوییسی UBS است، تنها بانکدار اروپایی است که در این فهرست قرار دارد و جایگاه ۲۱ را به خود اختصاص داده است. وی از سال ۲۰۱۱ در این سمت قرار گرفته است و در دورانی که صنعت اروپا با بحران شدیدی مواجه شده بود و نرخ سودها، رقم‌های منفی پیدا کرده بود، توانست با افزودن مقرراتی اوضاع را سامان دهد و به سودآوری بانکی کمک کند.

۳- ماریو دراگی

ماریو دراگی

 دراگی که در سمت ریاست بانک مرکزی اروپا فعالیت دارد، به "مرد نجات دهنده‌ی یورو" معروف است. وی در این فهرست رتبه‌ی ۷ را به خود اختصاص داده و جایگاه منحصر به فردی در اقتصاد جهانی برای خود رقم زده است. دراگی یکی از اولین بانکدارانی است که با وجود انتقادات فراوان از سوی دیگر مقامات اروپایی، نرخ بهره‌های بانکی را به منفی رساند.

۲- آنگلا مرکل

آنگلا مرکل

 مرکل اولین صدراعظم آلمان است و به عنوان قدیمی‌ترین رهبر اروپا شناخته شده است. وی توانسته در این فهرست جایگاه ششم را کسب کند. مرکل طی دوره‌ای توانست باعث رشد اقتصادی آلمان در اروپا شود در حالی که دیگر اقتصادهای بزرگ مانند ایتالیا و فرانسه با بحران و رکود مواجه بودند.

۱- ترسا می

ترسا می

در نهایت رتبه‌ی اول این فهرست نصیب "ترسا می" می‌شود. شخصیتی که به دنبال استعفای دیوید کامرون پس از ماجرای برکسیت، تمام رقیبان خود را برای دستیابی به مقام نخست وزیری شکست داد تا اوضاع بریتانیای جدا شده از اتحادیه را اداره کند. ترسا می در حالی عهده‌دار این مقام است که بحران‌های اقتصادی زیادی لندن را تهدید می‌کند.

منبع businessinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده