رعد و برق در کدام نقاط جهان بیشتر اتفاق می‌افتد؟

رعد و برق در کدام نقاط جهان بیشتر اتفاق می‌افتد؟

رعد و برق یکی از رویدادهای طبیعی است که اکثرا در زمان طوفان و بارش باران اتفاق می‌افتد. اما برخی نقاط جهان در روزهای عادی نیز در معرض رعد و برق هستند. در برخی از این مناطق، تقریبا هر روز این اتفاق می‌افتد. دریاچه‌ی ماراکایبو (Lake Maracaibo) در ونزوئلا یکی از این مناطق است که حدود ۳۰۰ روز در سال در معرض رعد و برق است. در ادامه با زومیت همراه باشید.

رعد و برق اکثرا در زمان طوفان یا بارش باران اتفاق می‌افتد. اما برخی مناطق در جهان هستند که بیش از جاهای دیگر در معرض این رویداد طبیعی هستند. به طور میانگین، در هر ثانیه ۴۴ تا ۵۵ رعد و برق در سرتاسر جهان اتفاق می‌افتد. اما یک منطقه در ونزوئلا وجود دارد که بیش از همه‌ی نقاط جهان شاهد رعد و برق است.

دریاچه‌ی ماراکایبو (Lake Maracaibo) در ونزوئلا، ۳۰۰ روز از سال، شاهد رعد و برق است. این آمار، نتیجه‌ی یک تحقیق است که با بررسی آمار ۱۶ ساله‌ی ناسا، فعالیت رعد و برق را در سرتاسر جهان مورد مطالعه قرار داده است و این دریاچه را مرکز رعد و برق جهان نامیده است. طبق آمار منتشر شده، دریاچه‌ی ماراکایبو، در هر کیلومتر مربع ۲۳۳ رعد و برق را در طول یک سال مشاهده می‌کند. این نرخ با نام چگالی رعد و برق یا flash rate density (FRD) شناخته می‌شود.

اما دلیل این اتفاق چیست؟ نسیم خنک کوهستانی در اطراف این دریاچه، با هوای گرم و مرطوب بالای آن برخورد می‌کند و در نتیجه‌ی برخورد کریستال‌های هوای سرد با قطرات معلق گرم موجود در هوا، الکتریسیته ایجاد می‌شود و باعث وقوع رعد و برق بین ابرها یا از ابرها به زمین خواهد شد. اکثر مناطق پر رعد و برق جهان، چنین وضعیتی از لحاظ آب و هوا دارند.

در تصویر منتشر شده، ۱۰ منطقه‌ی پر رعد و برق جهان را روی نقشه مشاهده می‌کنید. حوزه‌ی کنگو در قاره‌ی آفریقا، منطقه‌ای است که بیشترین مناطق با چگالی رعد و برق بالا در آن قرار دارند.

نرخ رعد و برق

منبع businessinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده