برای نخستین بار واکسن زیکا روی انسان تست می‌شود

برای نخستین بار واکسن زیکا روی انسان تست می‌شود

ویروس زیکا چندی است که مردم امریکای جنوبی و تا حدودی کل قاره‌ی امریکا را تحت تاثیر قرار داده است. تا به امروز هنوز واکسنی ارایه نشده که قابلیت مهار این ویروس در بدن انسان را داشته باشد. اما برای نخستین بار و با همکاری دو شرکت داروسازی، تصمیم بر این است که واکسن جدیدی روی انسان‌ها برای این بیماری آزمایش شود.

برای اولین بار محققان این اجازه را خواهند داشت تا یک واکسن آزمایشی زیکا را روی انسان تست کنند. بر پایه‌ی گزارش پایگاه STAT، اداره‌ی غذا و داروی امریکا یک کارآزمایی بالینی را مورد تایید قرار داده است که انجام آن تعیین خواهد کرد که آیا واکسن ارایه شده‌ی زیکا برای استفاده روی انسان‌های سالم، ایمن است یا خیر. اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، محققان در آزمایشات بعدی، تست‌ها را روی انسان‌های آلوده به ویروس زیکا انجام خواهند داد.

 برپایه‌ی یک بیانیه‌ی مطبوعاتی منتشر شده از سوی شرکت داروسازی اینویو (Inovio Pharmaceuticals)، که یکی از دو شرکت پشتیبانی‌کننده از این واکسن به شمار می‌رود، گفته شده که فرآیند تست‌ها تا چند هفته‌ی آینده آغاز خواهد شد. محققان در این فرایند، واکسن موسوم به جی ال اس ۵۷۰۰ (GLS-5700) را به ۴۰ فرد سالم تزریق خواهند کرد تا ارزیابی کنند که افراد سالم چگونه در مقابل این واکسن تحمل نشان می‌دهند. این شرکت احتمالا بتواند تا آخر سال جاری، نتایج حاصل از تست‌های انجام شده را ارایه کند.

 آزمایش یک واکسن روی افراد سالم در روند کارآزمایی‌های داروهای انسانی به عنوان یک استاندارد مطرح است. اگر تزریق آن واکسن برای افراد سالم، بی‌خطر تشخیص داده شود، در ادامه محققان کارآزمایی‌های مربوطه را روی افرادی که به طور واقعی به این ویروس آلوده شده‌اند نیز انجام خواهند داد. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که انجام آزمایش مرحله‌ی اول به تنهایی نمی‌تواند کارکرد و نتیجه‌بخشی واکسن را به طور مطلق تعیین کند. کمپانی اینوویو اعلام کرده است که پس از آزمایش این واکسن روی حیوانات، مشاهده شد که تزریق واکسن در ادامه باعث تولید یک پادتن قوی در بدن آنها می‌شود.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده