آیا قابلیت Night Shift در آیفون باعث بهبود خواب می‌شود؟

پنج‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
خوابیدن یکی از اعمالی است که همه‌ی موجودات و بویژه انسان‌ها برای کارایی بهتر در طول روز به آن نیاز دارند، بنابراین از جنبه‌های مختلف پزشکان افراد را به داشتن خوابی آرام توصیه می‌کنند. اما باید توجه داشت که رفتار‌های افراد نیز در داشتن خوابی آرام تاثیرگذار هستند. اپل به تازگی در دستگاه‌هایش قابلیتی را با نام Night Shift ارایه کرده که باعث می‌شود افراد خواب بهتری داشته باشند.

اگر از جمله افرادی هستید که برای کیفیت خوابتان ارزش قائلید، در این صورت ویژگی جدید اپل برایتان جالب خواهد بود. این ویژگی که Night Shift نام دارد باعث می‌شود که رنگ‌های نمایشگر گرم‌تر شوند و حالتی شبیه به گرمی نور‌ها در زمان غروب آفتاب داشته باشند. البته ویژگی مذکور اقدامی قطعی برای بهبود کیفیت خواب نیست اما اپل مدعی شده که می‌تواند کیفیت خواب را ارتقا دهد. استفاده از این ویژگی برای افرادی که در تخت خواب از گوشی استفاده می‌کنند، مفید‌تر خواهد بود.

حتما شنیده‌اید که می‌گویند نور آبی که از تمام نمایشگر‌ها نظیر تلویزیون، تبلت و تلفن هوشمند ساطع می‌شوند، باعث ایجاد مشکلات در سلامتی افراد می‌شود. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که حضور نور آبی در نمایشگر‌ها همیشه هم باعث مشکل نیست و اگر نمایشگر چنین نوری را ساطع نکند، در این صورت افراد نمی‌توانند زیر نور آفتاب، نمایشگر دستگاه را مشاهده کنند.

موضوع نور آبی و تاثیر آن بر خواب موضوعی تایید شده است و وجود این نور باعث کاهش ترشح ملاتونین (Melatonin) می‌شود. این هورمون به مغز دستور می‌دهد تا آماده خواب شود. پس با این اوصاف نباید شب‌ها زیاد به‌ استفاده از نمایشگر‌های مختلف پرداخت و این موضوع مخصوصا زمانی که به تخت‌خواب می‌روید، اهمیت بیشتری دارد و باید در تخت خواب یا دقایقی پیش از خواب از موبایل، تبلت یا هر نمایشگر دیگری استفاده نکنید.

حال بیایید به راه‌حل اپل در این خصوص نگاه دقیق‌تری داشته باشیم. اپل در آیفون ویژگی‌ را قرار داده که با استفاده از آن، رنگ نور نمایشگر از آبی به قرمز متمایل می‌شود و ساختاری شبیه به زمان غروب خورشید اتفاق می‌افتد. منبع این مقاله در این خصوص به‌سراغ دانشکده Keck رفته است تا با پرفسور پزشکی بالینی مجموعه که روی خواب تحقیق می‌کنند گفتگویی در خصوص ویژگی Night Shift داشته باشد. Raj Dasgupta که متخصص این مجموعه است در این خصوص به Business Insider می‌گوید:

انجام چنین کاری دو مشکل اساسی به وجود می‌آورد. این دو مشکل مواردی هستند که مجموعه دکتر Dasgupta اغلب به‌بیمارانشان ارایه می‌دهند. در ادامه به این دو مورد خواهیم پرداخت.

۱- استفاده از تلفن همراه در شب‌ها باعث ایجاد مشکل می‌شود

افراد باید پیش از خواب محرک‌های مربوط به‌خواب را کنترل کنند. محرک‌هایی وجود دارند که باعث جلوگیری از خواب مناسب در افراد می‌شوند و بدن در برابر خواب مقاومت می‌کند. برای مثال زمانی که به تخت خواب رفتید و تا ۲۰ دقیقه نتوانستید بخوابید، باید اتاق را ترک کنید.

در افرادی که دچار مشکلات خواب هستند استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف که باعث طولانی شدن شب و عدم خوابیدن در زمان مناسب می‌شوند، مشکل را بزرگ‌تر می‌کند. اما باید بدین نکته نیز توجه داشت که برخی اپلیکیشن‌ها برای خوابیدن طراحی شده‌اند و دکتر Dasgupta در این خصوص می‌گوید:

۲- محتوای‌های موجود در موبایل، اغلب متفاوت از مطالبی است که در کتاب‌ها وجود دارد

یکی دیگر از مواردی که افراد برای داشتن خوابی خوب باید رعایت کنند، این است که خودشان را از محتوای تحریک کننده نظیر برنامه‌های تلویزیونی، شبکه‌های اجتماعی و اخبار به دور نگهدارند. از دیدگاه برخی متخصصان نباید یک ساعت قبل از خواب از وسایل این چنینی استفاده کرد.

به طور عمومی محتوای تحریک کنند ذهن بسیاری در تلفن‌های هوشمند وجود دارند که باعث پریدن خواب می‌شوند. یکی از این موارد، هشدار‌هایی هستند که به صورت پاپ‌آپ نمایش داده می‌شوند. چت‌های گروهی و محتوای موجود در فیسبوک و تلگرام نیز از جمله این موارد هستند.

اما با وجود این موارد، دکتر Dasgupta معتقد است که قابلیت Night Shift می‌تواند ابزاری مناسب برای افرادی باشد که دچار مشکل خواب هستند. البته این افراد با استفاده از ویژگی مذکور همچنان باید سایر رفتار‌های مناسب برای خواب را در نظر داشته باشند.

مطالب مشابه

نظرات