یافته‌ای شگفت‌انگیز اما ترسناک: رویای شما می‌تواند توسط تحریک الکتریکی مغزتان کنترل شود

یافته‌ای شگفت‌انگیز اما ترسناک: رویای شما می‌تواند توسط تحریک الکتریکی مغزتان کنترل شود

حتما شما هم با من هم عقیده هستید که دنیا با تکنولوژی‌هایی که بتوانند مغز آدمی را به کنترل در آورند جای ترسناکی خواهد شد. به نظر می‌رسد اعمال یک جریان الکتریکی بر مغز شما نه تنها موجب افزایش قدرت‌های ادراکی خواهد شد بلکه می‌تواند به شما در دستیابی به توانایی عرفانی رویای شفاف نیز یاری رساند که در آن قادر هستید طرح و خروجی رویای خود را کنترل کنید! این یافته‌ها حاصل تحقیقات جدیدی است که نشان می‌دهد رویای شفاف در ۷۰ درصد از مشارکت‌کنندگان در این مطالعه کاملا قابل دستیابی است و تمام آنچه برای دستیابی به این قدرت نیاز است، عبور یک جریان الکتریکی خارجی از لوب پیشانی مغز خواهد بود.

چنین دستاوردی حتما در نظر هکرهای بدن جذاب و کاربردی خواهد بود اما شاید کاربرد مهم‌تر چنین یافته‌هایی در علم پزشکی و برای کمک به کسانی که از کابوس‌های مزمن رنج می‌برند باشد.

رویای شفاف، رویایی است که در آن متوجه خواب دیدن خود هستید

اگر تا کنون عبارت رویای شفاف به گوش‌تان نخورده، اشاره به رویایی دارد که شما در حین آن متوجه این مساله باشید که در حال خواب دیدن هستید. بر همین اساس تئوری این جریان چنین شکل می‌گیرد که اگر شما بدانید که در حال خواب دیدن هستید، پس می‌توانید نوعی از کنترل‌ها را بر روی تصورات ذهنی خود به کار ببندید که منجر به رویاهای بسیار جذاب، سرگرم‌کننده و واقع‌گرایانه شود. مسلما بارها برای شما نیز پیش آمده که در حال لذت بردن از خواب دلنشین خود باشید اما بدون اینکه چیزی در کنترل شما باشد جریان داستان به کلی تغییر می‌کند و شما تمام طول روز را حسرت می‌خورید گویی واقعا چیز با ارزشی را در عمل از دست داده باشید. شاید چنین کنترلی سرانجام روزی باعث شود در رویای خود به هرآنچه می‌خواهیم برسیم!

برخی افراد گزارش کرده‌اند که بصورت مادرزادی از نعمت رویای شفاف بهره‌مند هستند. از آن سو عده‌ای از هکرهای بدن نیز به دنبال راهی برای کنترل و هدایت رویاهای شفاف افراد با استفاده از تکنیک‌های متنوع هستند که اغلب شامل مدیتیشن و تنظیم زنگ هشدار برای چند ساعت پس از به خواب رفتن شخص می‌شود. تا به حال فیلم Inception را تماشا کرده‌اید؟ هکرهایی که با نقش آفرینی خیره‌کننده‌ی لئوناردو دیکاپریو خواب افراد را برای رسیدن به مقاصد خاص خود مورد دستکاری قرار داده و به هرآنچه نیاز دارند دست پیدا می‌کنند... البته یک تفاوت عمده در این میان وجود دارد و آن این است که شخص در رویای شفاف، از عدم واقعیت وضع موجود اطلاع کامل دارد. اما برای تکنولوژی با این سرعت افسار گسیخته چقدر طول خواهد کشید تا به کنترل رویاهای طبیعی ما نیز دست پیدا کند؟

در هنگام تجربه‌ی رویای شفاف، لوب‌های آهیانه و پیشانی مغز با افزایش فعالیت مواجه‌اند

از نقطه نظر علمی، برخی مطالعات نشان داده‌اند که به هنگام داشتن یک رویای شفاف، بخش‌های خاصی از مغز که شامل لوب پیشانی و آهیانه می‌شود با افزایش فعالیت مواجه هستند. این دو بخش، قسمت‌هایی از مغز هستند که در افکار هوشیارانه‌ی سطح بالا درگیر هستند. در این میان برخی نیز معتقدند که رویای شفاف چیزی شبیه به تکه‌های کوچک هوشیاری هستند که در مرحله‌ی REM (حرکت سریع چشمان) ترکیب شده و آن را رویای تمام و کمال نمی‌دانند.

به سادگی با جریان الکتریکی 40 هرتز می‌توان به کنترل رویا دست یافت

در این مطالعات، محققان که اغلب آن‌ها از دانشگاه‌های آلمان هستند از 27 مرد و زن درخواست کردند که چند شب را در آزمایشگاه مخصوص تحلیل خواب واقع در آلمان بگذرانند. پس از اینکه مشارکت‌کنندگان وارد مرحله‌ی REM خواب خود (که اغلب رویاها در آن رخ می‌دهد) شدند، نوعی جریان الکتریکی به جمجمه‌ی آن‌ها متصل شد تا لوب پیشانی و آهیانه‌ی آن‌ها را مورد تحریک قرار دهد. محققان متوجه شدند که وقتی این جریان الکتریکی بر روی فرکانس بسیار مشخصی (بین 25 تا 40 هرتز) قرار دارد، ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان توانستند رویای شفاف را بطور کامل تجربه کنند. زمانی که هیچ جریانی در کار نبود یا این جریان بر روی محدوده فرکانس اشتباهی تنظیم شده بود بطور مطلق هیچ‌یک از مشارکت‌کنندگان رویای شفاف را بدست نیاوردند.

lucid-dreaming-frequency-response

در نمودار بالا، sham مقدار رویای دیده شده در حین متصل بودن الکترودها در حالتی است که هیچ فرکانسی اعمال نشده است. این تحقیق با قاطعیت دو مساله را روشن می‌کند: الف) سطوح بالاتر آگاهی ذاتا به محدوده‌ی فرکانسی بین 25 تا 40 هرتز مرتبط است. ب) رویای شفاف توسط نواحی از مغز شما کنترل و ایجاد می‌شود که بر هوشیاری و خودآگاه شما حکومت می‌کنند. محدوده‌ی بخصوص 25 تا 40 هرتز معمولا بعنوان موج «ساده‌ی» گاما در نظر گرفته می‌شود و این تئوری را که موج گاما (فعال شدن همزمان نورون‌ها در فرکانس محدوده‌ی 40 هرتز) همان چیزی است که به آدمی، عملکردها و هوشیاری سطوح بالاتر را می‌بخشد، تایید می‌کند.

این مطالعات موضوعیت این مساله را که آیا به هنگام داشتن رویای شفاف، آدمی از نظر فنی در حالت خواب است یا بیداری را بررسی نکرده و زیر سوال نبرده است. اما اگر واقع بین باشیم چنین مساله‌ای در حال حاضر اهمیت چندانی ندارد. اگر چنین چیزی کنترل رویاهای شما را به دست خودتان سپرده و همچنان حس کنید که در خواب ناز هستید چه کسی در خصوص مسائل فنی آن نگرانی به خود راه می‌دهد؟ در صورتی که همین الان تصمیم گرفتید که جریان الکتریسیته به مغز خود متصل کنید ذکر این مساله ضروری خواهد بود که این مطالعه تنها به بررسی جوانب کوتاه مدت امر پرداخته و اثرات بلند مدت ناشی از تحریک آگاهی در خواب بصورت مکرر همچنان مشخص نیست.

goflow-tdcs-headset-300x237از نظر پزشکی، در حال حاضر تنها کاربرد مهم این یافته، به منظور درمان اشخاصی خواهد بود که از کابوس‌های مزمن رنج می‌برند. در چنین وضعیت‌هایی توانایی هدایت افکار به سمتی غیر از تصورات آشفته بسیار کاربردی خواهد بود. برای هکرهای بدن نیز چندان دشوار نخواهد بود که با استفاده از نوعی EEG (الکتروانسفالوگرافی) متوجه شوند که چه زمانی شما وارد مرحله‌ی REM خواب خود شده‌اید. پس از آن اعمال یک جریان 40 هرتزی بر روی مغز شما چندان پیچیده نخواهد بود! USB EEGs های ارزان قیمت سال‌هاست که در دسترس هستند که می‌توان برای تکمیل عملیات، از یک هدست tDCS  استاندارد برای اعمال جریان الکتریکی مورد نیاز بهره برد. خلاصه‌ی کلام اینکه مراقب خواب‌های خود باشید...!


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید