گلکسی تب‌پروی 8.4 اینچی سامسونگ به نمایشگری با چیدمان پیکسلی RGB با تراکم پیکسلی 360 پیکسل در اینچ مجهز است

گلکسی تب‌پروی 8.4 اینچی سامسونگ به نمایشگری با چیدمان پیکسلی RGB با تراکم پیکسلی 360 پیکسل در اینچ مجهز است

تبلت‌های جدید سامسونگ برای سال 2014، همگی دارای سخت‌افزار و نمایشگر بسیار عالی هستند. رزولوشن نمایشگر همه‌ی مدل‌ها 2560 در 1600 پیکسل یا به عبارتی 2K است. با توجه به تصاویر شکار شده از نمایشگاه، به نظر می‌رسد که یکی از این 4 تبلت، پیکسل‌هایی با آرایش متفاوت دارد که کیفیت و وضوح آن با بقیه‌ی مدل‌ها متفاوت خواهد بود. با ما باشید تا در ادامه، تصاویر را با هم بررسی کنیم و ببینیم چه تفاوتی بین 4 مدل رونمایی شده وجود دارد.

منظور از چیدمان «پِن‌تایل مَتریکس» این است که به جای 3 زیر پیکسل قرمز، آبی و سبز یا اختصاراً RGB، از چیدمان دیگری استفاده شود که تراکم پیکسل را افزایش دهد. با مراجعه به مقالات "پیکسل‌های الماسی: بررسی چیدمان خاص ساب-پیکسل‌ها در گلکسی S4" و همچنین "بررسی انواع نمایشگرهای Retina، Super AMOLED و Super AMOLED Plus" اطلاعات بیشتر در مورد این ساختار پیکسل‌ها به دست خواهید آورد و در ادامه تفاوت روش جدیدتر PenTile RGBW را بیشتر بررسی می‌کنیم.

بین 4 تبلت جدید، سری Pro تنها مدل کوچک‌تر است که چیدمان پن‌تایل را کنار گذاشته از و از ساختار معمولی، مثل بیشتر تبلت‌های بازار استفاده کرده است. بنابراین شفافیت و وضوح آن نسبت به بقیه‌ی مدل‌ها بیشتر است. توضیح اینکه در یک ساختار عادی، هر پیکسل سه زیر پیکسل دارد. بنابراین در 4 میلیون پیکسلی که روی نمایشگر یک تبلت 2560 در 1600 پیکسلی دارد، 4 تبلت چیده شده، 12.28 میلیون زیرپیکسل دیده می‌شود. Galaxy TabPRO 8.4 مصداق این محاسبه‌ی سرانگشتی است.

در سه تبلت دیگر روش PenTile RGBW مورد استفاده قرار گرفته است که کمی با پن‌تایل قدیمی و آشنا، متفاوت است. در این حالت یک پیکسل شامل دو رنگ قرمز و سبز و پیکسل پایینی که مکمل این پیکسل است، دو رنگ آبی و سفید را در خود جای داده است. در واقع RGBW مخفف Red Green Blue و White است. با نگاهی به تصویر زیر موضوع روشن‌تر می‌شود.

galaxy-tabpro-8.4-with-rgb-screen-1

لذا تعداد زیرپیکسل‌ها در یک نمایشگر 2K که چیدمان پن‌تایل RGBW دارد، 8.19 میلیون است و وضوح آن نسبت به چیدمان RGB سنتی، کمتر است. در تصویر زیر نمایی نزدیک از نمایشگر تبلت گلکسی نوت‌پرو را مشاهده می‌کنید که همین چیدمان پیکسل را دارد.

galaxy-tabpro-8.4-with-rgb-screen-2

اما به موضوع اصلی برگردیم؛ گلکسی تب‌پروی 8.4 اینچی با نمایشگر 2K. تراکم پیکسلی این تبلت 360 پیکسل در اینچ است که رکورد تمام تبلت‌های بازار را می‌شکند. طبیعتاً وضوح نمایشگر آن بیش از هر تبلت دیگری است. در واقع اگر تبلت‌های 12.2 اینچی جدیدی که سامسونگ رونمایی کرده، این چیدمان زیر پیکسل‌ها را داشتند، باز هم ممکن بود تبلت کوچک‌تری با چیدمان پن‌تایل، وضوح بیشتری داشته باشد چرا که صفحه‌نمایش آن کوچک‌تر و تراکم پیکسل‌ها بالاتر بود؛ اما جالب است که کوچک‌ترین مدل، از نظر تعداد زیر پیکسل‌ها هم پیشتاز است و جایی برای رقابت 3 برادر بزرگ‌تر خود باقی نمی‌گذارد.

جمع بندی:

گلکسی نوت پرو ۱۲.۲ : نمایشگر  با رزولوشن 2560 در 1600 و چیدمان پیکسل Pentile

گلکسی تب پرو ۱۲.۲ : نمایشگر  با رزولوشن 2560 در 1600 و چیدمان پیکسل Pentile

گلکسی تب پرو ۱۰.۱ : نمایشگر  با رزولوشن 2560 در 1600 و چیدمان پیکسل Pentile

گلکسی تب پرو۸.۴: نمایشگر  با رزولوشن 2560 در 1600 و چیدمان پیکسل RGB

توجه کنید که کیفیت کلی صفحه‌نمایش یک تبلت به زاویه دید، بازسازی دقیق رنگ‌ها، حفظ کنتراست در زوایای دید بالا و بازتاب کمتر نور محیط هم بستگی دارد. علاوه بر این، حسگر لمسی آن هم بسیار مهم است.

  برای مشاهده کلیه مقالات CES 2014 به آدرس zoomit.ir/ces/ مراجعه کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده