اپل، iCloud را رسما معرفی کرد

اپل، iCloud را رسما معرفی کرد

استیو جابز، مدیرعامل اپل در کنفرانس WWDC از سرویس جدید این شرکت با نام iCloud پرده برداری کرد. iCloud سرویس همگام سازی (Sync) اطلاعات بصورت بی سیم برای انواع مختلف کامپیوترها از جمله ابزارهای مبتنی بر iOS، Mac است. استیو جابز در این کنفرانس اعلام کرد: "برخی تصور می کنند که Cloud تنها یک فضاء ذخیره سازی اطلاعات در وب است اما ما فکر می کنیم فراتر از این است و آن را iCloud می نامیم."

استیو جابز طی سخنرانی خود در کنفرانس Worldwide Developer Conference سرویس جدید اپل را با نام iCloud معرفی کرد این سرویس، اطلاعات کاربر را بین وسایل مختلف سنکرون (Sync) می کند.

سرویس مجانی iCloud اپل جای سرویس 99 دلاری MobileMe این شرکت را خواهد گرفت. استیو جابز نیز این موضوع را پذیرفت و اعلام کرد:

[div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]iCloud همانند MobileMe قادر است اطلاعات کاربر شامل کانتکت ها، تقویم، ایمیل ها و غیره را بین وسایل مختلف همگام کند. به عنوان مثال اگر یک کانتکت جدید در iPhone خود بسازید بصورت خودکار کانتکت با iCloud همگام شده و سپس تمام وسایل دیگر نیز با iCloud همگام شده و کانتک جدید در آنها نیز اضافه می شود.[/div3]

اگر با سرویس های Cloud آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله " آشنایی با Cloud Computing و سرویس های مرتبط با آن" را مطالعه فرمایید.

wwdc-2011-apple

iCloud همچنین قادر است بوک مارک های مرورگر Safari و کتاب های iBooks را نیز Sync کند. نکته دیگر این است که iCloud تنها برای نرم افزارهای Apple نیست و نرم افزارهای متفرقه نیز می توانند از سرویس iCoud و همگام سازی اطلاعات استفاده کنند.

پشتیبان گیری خود کار – Auto Backup

یکی از امکانات iCloud، پشتیبان گیری خودکار از اطلاعات است. iCloud بصورت خودکار یک بار در روز از اطلاعات مهم کاربر از طریق Wi-Fi بک آپ می گیرد. اگر کاربر یک iPhone جدید بخرد پس از روشن کردن تلفن تنها کافی است ID و رمز عبور خود را وارد کند تا تمام اطلاعات ذخیره شده او از iCloud به تلفن منتقل شوند. iCloud بصورت خودکار از موزیک ها، نرم افزارها، کتاب ها و ویدیو و عکس های موجود در ابزار (Mac, iPhone, iPad, iPod) بک آپ می گیرد.

نرم افزارهای جدید

اپل همچنین 3 نرم افزار (App) جدید نیز برای iCloud ساخته است.

نرم افزار Documents in the Cloud، صفحات، اعداد و اسناد کاربر را با iCloud همگام می کند.

نرم افزار Photo Stream به کاربر این امکان را می دهد تا با هر کدام از ابزارهای خود عکس یا ویدیو گرفته و آن را با وسایل دیگر همگام کند. بعنوان مثال شما با iPhone خود عکس می گیرید و آن را در iPad مشاهده یا ویرایش می کنید. نرم افزار Photo Stream با نرم افزار iPhoto در Mac سازگار است و از Apple TV پشتیبانی می کند. از آنجایی که عکس ها حجم زیادی اشغال می کنند، اپل تعداد عکس ها را به 1000 عدد برای هر ابزار iOS محدود کرده است. البته برای کامپیوترهای Mac محدودیتی وجود ندارد اما تصاویر آپلود شده برای مدت 30 روز برروی iCloud باقی می مانند و در این فاصله کاربر می تواند تصاویر را برروی وسایل دیگر خود مانند iPhone, iPod یا iPad ذخیره کند.

نرم افزار آخر نیز iTune in the Cloud نام دارد این نرم افزار برای موزیک هایی که از iTune خریداری شده اند، کاربرد دارد. برای موزیک هایی که کاربر قبلا از iTune Store خریداری کرده یک دکمه Purchase نمایش داده می شود که لیست تمام آهنگ های خریداری شده توسط در هر  ابزاری (iPhone, iPod, iPad, Macs) را نمایش می دهد. کاربر می توانند تمام موزیک ها را براساس آخرین عناوین یا براساس خواننده مرتب کرده و سپس موزیک های مورد علاقه خود را دانلود کند.

iTune Cloud

استیو جابز در رابطه با این نرم افزار گفت:

[div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]این اولین بار است که ما چنین امکاناتی را در صنعت موسیقی مشاهده می کنیم، کاربر مجبور نیست برای دانلود یک موزیک در ابزارهای مختلف چند بار پرداخت داشته باشد.[/div3]

کاربر موزیک را در هر کدام از ابزارهای متصل به iCloud خریداری می کند و سپس آن ابزار از طریق تمام ابزارهای دیگر کاربر بصورت مجانی در دسترس خواهد بود.

iTune Match

چه اتفاقی برای موزیک های خریداری نشده می افتد؟ اگر کاربر موزیکی را خود از روی CD کپی کرده باشد و یا از جای دیگری به جزء iTune خریداری کرده باشد مجبور است بابت سرویس iTune Match، سالیانه مبلغ 25 دلار پرداخت کند آنوقت اپل موزیک های کاربر را با آرشیو 18 میلیون موزیکی خود مقایسه کرده و سپس در صورت یافتن نمونه در iTune، مورد را در اختیار کاربر قرار می دهد. اپل همچنین موزیک های کاربر را به استاندارد خود یعنی 256-kps AAC تبدیل می کند. برای موزیک هایی که اپل در iTune ندارد کاربر مجبور است آنها را بصورت دستی آپلود و دانلود کند.

iCloud به هر کاربر 5GB فضای مجانی اختصاص می دهد تا ایمیل ها، اسناد و بک آپ ها را در آن ذخیره کند. خوشبختانه فضای اشغال شده توسط موزیک ها، کتاب ها و عکس شامل این فضا نمی شوند.

iCould همزمان با iOS 5 و در پاییز امسال عرضه خواهد شد اما تولید کنندگان نرم افزار همین الان می توانند نسخه آزمایشی iCloud را دریافت کنند.

منبع: PC World


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید