اپل، iCloud را رسما معرفی کرد

اپل، iCloud را رسما معرفی کرد

استیو جابز، مدیرعامل اپل در کنفرانس WWDC از سرویس جدید این شرکت با نام iCloud پرده‌برداری کرد. iCloud سرویس همگام‌سازی (Sync) اطلاعات بصورت بی‌سیم برای انواع مختلف کامپیوترها از جمله ابزارهای مبتنی‌بر iOS، Mac است. استیو جابز در این کنفرانس اعلام کرد: "برخی تصور می‌کنند که Cloud تنها یک فضاء ذخیره‌سازی اطلاعات در وب است اما ما فکر می‌کنیم فراتر از این است و آن را iCloud می نامیم."

استیو جابز طی سخنرانی خود در کنفرانس Worldwide Developer Conference سرویس جدید اپل را با نام iCloud معرفی کرد این سرویس، اطلاعات کاربر را بین وسایل مختلف سنکرون (Sync) می‌کند.

سرویس مجانی iCloud اپل جای سرویس 99 دلاری MobileMe این شرکت را خواهد گرفت. استیو جابز نیز این موضوع را پذیرفت و اعلام کرد:

iCloud همانند MobileMe قادر است اطلاعات کاربر شامل کانتکت ها، تقویم، ایمیل ها و غیره را بین وسایل مختلف همگام کند. به‌عنوان مثال اگر یک کانتکت جدید در iPhone خود بسازید بصورت خودکار کانتکت با iCloud همگام شده و سپس تمام وسایل دیگر نیز با iCloud همگام شده و کانتک جدید در آن‌ها نیز اضافه می‌شود.

اگر با سرویس‌های Cloud آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله " آشنایی با Cloud Computing و سرویس‌های مرتبط با آن" را مطالعه کنید.

wwdc-2011-apple

iCloud همچنین قادر است بوک مارک های مرورگر Safari و کتاب های iBooks را نیز Sync کند. نکته دیگر این است که iCloud تنها برای نرم افزارهای Apple نیست و نرم افزارهای متفرقه نیز می‌توانند از سرویس iCoud و همگام‌سازی اطلاعات استفاده کنند.

پشتیبان گیری خود کار – Auto Backup

یکی از امکانات iCloud، پشتیبان گیری خودکار از اطلاعات است. iCloud بصورت خودکار یک بار در روز از اطلاعات مهم کاربر ازطریق Wi-Fi بک آپ می‌گیرد. اگر کاربر یک iPhone جدید بخرد پس از روشن کردن تلفن تنها کافی است ID و رمز عبور خود را وارد کند تا تمام اطلاعات ذخیره شده او از iCloud به تلفن منتقل شوند. iCloud بصورت خودکار از موزیک ها، نرم افزارها، کتاب ها و ویدئو و عکس‌های موجود در ابزار (Mac, iPhone, iPad, iPod) بک آپ می‌گیرد.

نرم افزارهای جدید

اپل همچنین 3 نرم افزار (App) جدید نیز برای iCloud ساخته است.

نرم افزار Documents in the Cloud، صفحات، اعداد و اسناد کاربر را با iCloud همگام می‌کند.

نرم افزار Photo Stream به کاربر این امکان را می‌دهد تا با هر کدام از ابزارهای خود عکس یا ویدئو گرفته و آن را با وسایل دیگر همگام کند. بعنوان مثال شما با iPhone خود عکس می گیرید و آن را در iPad مشاهده یا ویرایش می‌کنید. نرم افزار Photo Stream با نرم افزار iPhoto در Mac سازگار است و از Apple TV پشتیبانی می‌کند. ازآنجاکه عکس‌ها حجم زیادی اشغال می‌کنند، اپل تعداد عکس‌ها را به 1000 عدد برای هر ابزار iOS محدود کرده است. البته برای کامپیوترهای Mac محدودیتی وجود ندارد اما تصاویر آپلود شده برای مدت 30 روز روی iCloud باقی می مانند و در این فاصله کاربر می‌تواند تصاویر را روی وسایل دیگر خود مانند iPhone, iPod یا iPad ذخیره کند.

نرم افزار آخر نیز iTune in the Cloud نام دارد این نرم افزار برای موزیک هایی که از iTune خریداری شده‌اند، کاربرد دارد. برای موزیک هایی که کاربر قبلا از iTune Store خریداری کرده یک دکمه Purchase نمایش داده می‌شود که لیست تمام آهنگ های خریداری شده توسط در هر ابزاری (iPhone, iPod, iPad, Macs) را نمایش می‌دهد. کاربر می‌توانند تمام موزیک ها را براساس آخرین عناوین یا براساس خواننده مرتب کرده و سپس موزیک های مورد علاقه خود را دانلود کند.

iTune Cloud

استیو جابز در رابطه با این نرم افزار گفت:

این اولین بار است که ما چنین امکاناتی را در صنعت موسیقی مشاهده می‌کنیم، کاربر مجبور نیست برای دانلود یک موزیک در ابزارهای مختلف چند بار پرداخت داشته باشد.

کاربر موزیک را در هر کدام از ابزارهای متصل به iCloud خریداری می‌کند و سپس آن ابزار ازطریق تمام ابزارهای دیگر کاربر بصورت مجانی دردسترس خواهد بود.

iTune Match

چه اتفاقی برای موزیک های خریداری نشده می‌افتد؟ اگر کاربر موزیکی را خود از روی CD کپی کرده باشد یا از جای دیگری به جزء iTune خریداری کرده باشد مجبور است بابت سرویس iTune Match، سالیانه مبلغ 25 دلار پرداخت کند آنوقت اپل موزیک های کاربر را با آرشیو 18 میلیون موزیکی خود مقایسه کرده و سپس در صورت یافتن نمونه در iTune، مورد را دراختیار کاربر قرار می‌دهد. اپل همچنین موزیک های کاربر را به استاندارد خود یعنی 256-kps AAC تبدیل می‌کند. برای موزیک هایی که اپل در iTune ندارد کاربر مجبور است آن‌ها را بصورت دستی آپلود و دانلود کند.

iCloud به هر کاربر 5GB فضای مجانی اختصاص می‌دهد تا ایمیل ها، اسناد و بک آپ ها را در آن ذخیره کند. خوشبختانه فضای اشغال شده توسط موزیک ها، کتاب ها و عکس شامل این فضا نمی‌شوند.

iCould هم‌زمان با iOS 5 و در پاییز امسال عرضه خواهد شد اما تولید‌کنندگان نرم افزار همین الان می‌توانند نسخه آزمایشی iCloud را دریافت کنند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده