حقایقی که چشم‌ها آشکار می‌کنند

حقایقی که چشم‌ها آشکار می‌کنند

اغلب ما شاید این را شنیده باشیم که چشم‌ها، دریچه‌ای به درون روح ما هستند. اما حال علم به ما کمک می‌کند که دلیل چنین چیزی را بیشتر درک کنیم. مطالعاتی که بر روی رنگ چشم صورت گرفته‌است، واقعیت‌های بسیار شگفت‌انگیزی را در مورد آنها برملا ساخته است. با زومیت همراه باشید.

وقتی که شکسپیر گفت "چشم‌ها دریچه‌ای به درون روح ما هستند" از مزایایی که منجر به انجام مطالعات عملی بر روی آن شد خبر نداشت. یک قرن بعد از آن بود که دانشمندان از گفته‌هایش حمایت کردند. چشمان ما می‌تواند طیف گسترده‌ای از احساسات، از رنج و نگرانی گرفته تا شادی و شگفتی را آشکار کند. آنها همچنین می‌توانند اطلاعاتی را که خارج از حیطه‌ی آگاهی و هشیاری‌مان است را نیز بیان ‌کنند. در ادامه‌ی مطلب به بررسی سه مورد از حقایق شگفت‌انگیزی که چشمان‌مان برای دیگران بازگو می‌کنند می‌پردازیم. با زومیت همراه باشید.eyes 2

۱. جذابیت

سفید چشم‌ها ممکن است فرد را جذاب‌تر نشان دهد. در یک مطالعه‌ای به شرکت‌کنندگان ۲۰۰ عکس مختلف از چشم نمایش داده شد که در آن محققان با استفاده از فرآیندهای پردازش تصویری به دستکاری رنگ سلبیه (که در معنای متداول به سفیده‌ی چشم معروف است) پرداختند. سپس تعدادی از سلبیه‌ی چشم‌ها را به رنگ قرمز و تعدادی دیگر را به رنگ سفید روشن تغییر دادند و از شرکت‌کنندگان درخواست کردند تا میزان جذابیت، غمگین بودن و سالم بودن افرادی که چشم‌ها متعلق به آنها بود را تنها بر اساس رنگ چشم‌هایشان تشخیص دهند. در نهایت نتایج نشان داد که افرادی که سلبیه‌ی قرمز رنگ را داشتند در مقایسه با آنهایی که سفید بودند، غمگین‌تر، ناسالم‌تر و کمترین جذابیت را داشتند.

۲. تمرکز

گشادی مردمک چشم، نتیجه‌ی پاسخ خودکار سیستم عصبی ما است. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که زمانی که ما از نظر ذهنی سخت در حال تلاش کردن هستیم اندازه‌ی مردمک چشم افزایش پیدا می‌کند. در یک مطالعه‌ که در آن شرکت‌کنندگان در حال حل مسائل ریاضی با سطح دشواری مختلف بودند زمانی که آنها به حل کردن سوالات مشکل‌تر در مقایسه با سوالات آسان‌تر می‌پرداختند قطر مردمک چشم‌هایشان افزایش پیدا می‌کند.eyes 3

۳. رقابت‌طلب

این تحقیق شاید بیشتر مورد توجه افرادی باشد که در اروپای شمالی به دنیا آمده باشند. در یک مطالعه‌ محققان استرالیایی به بررسی رابطه ویژگی‌های شخصیتی و رنگ چشم سفیدپوستان زاده انگلستان (که در این تحقیق به عنوان اروپای شمالی معرفی شد) و سفیدپوستان زاده‌ی غیر انگلستان (اروپایی‌های دیگر) پرداختند. در نهایت محققان دریافتند که افراد با چشم‌های روشن‌تر، از لحاظ شخصیتی، کمتر رقابت‌جو بودند. همچنین محققان اظهار داشتند که ارتباط بین چشم آبی‌ها و رقابت‌طلبی منجر به حمایت از این فرضیه شد که چشم‌آبی‌ها از مزیت رقابت‌جویی که از دوره‌ی عصر یخبندان (به این دلیل که در آن دوره روحیه‌ی رقابت‌طلبی به شدت بالا بود) به آنها منتقل شده است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده