با نرم‌افزار Auto Cleaner فایل‌های موقت ویندوز را با «زمان‌بندی» پاک کنید

چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
برنامه‌ی Disk Cleaner که به صورت پیش‌فرض در ویندوز وجود دارد، ابزاری سودمند برای پاک‌سازی فایل‌های Temporary Internet، فایل‌های Recycle Bin، حذف فایل‌های موقتی که توسط اپلیکیشن‌های مختلف ساخته می‌شوند و موارد گوناگونی که برای کارکرد روزمره‌ی ویندوز ضروری نیستند محسوب می‌شود. تمامی این عملیات باعث بهسازی فضای هارد دیسک خواهند شد. اما به غیر از کاربران حرفه‌ای، درصد کمی از کاربران از این طریق و بصورت دستی اقدام به این پاک‌سازی‌ها می‌کنند.

اگر جزء این دسته از کاربران هستید، «Auto Cleaner» گزینه‌ی مناسبی برای شما خواهد بود. اپلیکیشن «Auto Cleaner» به صورت خودکار عملیات پاک‌سازی فایل‌های Temporary را بر عهده می‌گیرد. با وجود آن که این برنامه همانند Disk Cleanup عملکردی جامع ارائه نمی‌دهد، اما به خوبی از پس پاکسازی فولدرهای Temporary و فایلهای موقتی تولید شده توسط دیگر نرم‌افزارها بر می‌آید. علاوه بر این، «Auto Cleaner» هر ۲۴ ساعت و یا طبق زمان‌بندی خاصی که توسط کاربر تعیین می‌شود، این عملیات را انجام می‌دهد.

«Auto Cleaner» اپلیکیشنی Portable (قابل جابه‌جایی) است و نیازی به نصب ندارد. بنابراین می‌توانید آن را بر روی حافظه‌های جانبی حمل کرده و در سیستم‌های مختلف اجرا کنید. بعد از اجرای برنامه، پنجره‌ای باز شده و اعلام می‌دارد که عملیات پاک‌سازی هر ۲۴ ساعت انجام خواهد شد. بعد از تأیید آن، آیکون برنامه در قسمت System Tray (کنار ساعت ویندوز) قرار می‌گیرد.

با کلیک راست بر روی آیکون برنامه، فهرست تنظیمات آن ظاهر می‌شود. در این فهرست مواردی نظیر انجام عملیات پاک‌سازی (Clean Now)، غیرفعال کردن پیغام اعلانات، فعال‌سازی خودکار برنامه بعد از راه‌اندازی سیستم (Auto-Start) و خروج از برنامه دیده می‌شود. در حین انجام فرآیند پاک‌سازی، همواره پیغام اعلانات (Notification) نمایش داده می‌شود که البته از قسمت تنظیمات برنامه می‌توانید نمایش آن را غیرفعال کنید.

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، «Auto Cleaner» به صورت پیش فرض و هر ۲۴ ساعت، عملیات پاک‌سازی را از سر می‌گیرد، اما شما به راحتی می‌توانید با تغییر تنظیمات آن، فواصل زمانی پاک‌سازی را تعیین کنید. برای این کار وارد بخشی که اولین بار برنامه را اجرا کرده‌اید شده و فایلی با فرمت INI را پیدا کنید. این فایل توسط هر برنامه‌ی ویرایشگر متنی مثل Notepad قابل ویرایش است. برای اعمال تغییرات در زمان‌بندی کافیست فایل CleanerConfig.ini را باز کرده و عدد مورد نظرتان را با عدد ۲۴ جایگزین کنید. بعد از ویرایش فایل، آن را ذخیره کرده و «Auto Cleaner» را مجددا راه‌اندازی کنید. مراحل کار در قالب عکس‌ها نشان داده شده‌اند.

این برنامه بر روی نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز 7، ویستا و XP قابل اجرا است. در ادامه با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید «Auto Cleaner» را دانلود کنید:

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد