آموزش: چگونه از امن بودن وب سایت ها اطمینان حاصل کنیم

آموزش: چگونه از امن بودن وب سایت ها اطمینان حاصل کنیم

کاربر هر سیستم عاملی که باشید، دستگاه شما ممکن است با دریافت یک ایمیل یا پیغام حاوی ویروس یا بد افزار، دچار مشکل شود. بنابراین باید ایمیل های خود را با دقت زیادی چک کنید و علاوه بر این سایت های حاوی اطلاعات مخرب را باز نکنید. در ادامه روش شناسایی سایت های مخرب حاوی بدافزار را آموزش خواهیم داد.

زمانی که در حال گشت و گذار در اینترنت هستید و به سایت های مختلف سر می زنید باید چند مورد را رعایت کنید:

  • همواره URL یا آدرس سایت را دو بار چک کنید. در این صورت مطمئن خواهید بود که اطلاعات شخصیتان را به دلیل تشابه آدرس سایت در اختیار دیگران قرار نمی دهید. بهترین راه برای جلوگیری از اشتباه این است که آدرس سایت مورد نظرتان را دستی وارد کنید و هیچ گاه به لینک هایی که درایمیل شما ارسال می شود، اعتماد نکنید.
  • ممکن است ایمیلی با موضوع "ویدئوی خانوادگی صمیمی ترین دوست شما در FaceBook " را در ایمیل های خود مشاهده کنید. هیچگاه روی لینکی که از این ایمیل ها در اختیار شما قرار گرفته، کلیک نکنید. چون اگر آدرس URL سایت را دقیق چک نکنید و صفحه ای مشابه صفحه سایت Facebook را مشاهده کنید، بدون شک Username و Password خود را به راحتی در اختیار یک سایت ناشناس قرار می دهید.

آیا راه های بهتر و مطمئن تری برای شناسایی سایت های غیرامن وجود دارد؟

سرویس Google Safe Browsing

یکی از این روش ها، استفاده از سرویس Google Safe Browsing سایت گوگل است. شما با وارد کردن IP یا آدرس سایت مورد نظر، می توانید از امنیت آن اطمینان حاصل کنید. این سرویس ظاهرا فعلا غیرفعال است ولی برای استفاده از آن می توانید روی این لینک کلیک کنید و در قسمت Address Bar انتهای آدرس را پاک کرده و آدرس سایت مورد نظر را به جای آن درج کنید. به طور مثال در آدرس زیر، می توانید به جای Zoomit.ir انتهای URL، نام سایت مورد نظرتان را درج کنید.

https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?url=zoomit.ir

سرویس Norton Safe Web

سرویس Norton Safe Web تنها یک URL از شما می خواهد و در پاسخ به این URL، با یک چراغ رنگی پاسخ شما را می دهد. سبز به معنای امن بودن سایت و قرمز به معنای این است که سایت حاوی بدافزار می باشد.

سرویس hpHosts

سرویس دیگری که بیشتر به Google Safe Browsing شباهت دارد، hpHosts نام دارد. در این سرویس کافی است نام سایت مورد نظر را وارد کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا این سایت حاوی اطلاعات مخرب و بدافزار است یا خیر. این سرویس اطلاعات بیشتری از Google Safe Browing در اختیار شما قرار می دهد.

آیا افزونه ای برای سیستم عامل وجود دارد که آدرس و URL های مختلف را چک کند؟

اگر سیستم عامل Mac، Windows یا Android استفاده می کنید، می توانید یکی از برنامه های زیر را دانلود کنید. ولی اگر از دستگاه های Apple استفاده می کنید، باید از طریق سایت های نام برده شده و به صورت آنلاین، امنیت URL ها را چک کنید.

منبع: Cnet

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده