سوپر اسپورت ۸۰۰ اسب بخاری CAMAL با استفاده از موتور بوگاتی و سیستم هیبریدی

سوپر اسپورت ۸۰۰ اسب بخاری CAMAL با استفاده از موتور بوگاتی و سیستم هیبریدی

به تازگی طرحی از سوپرخودروی هیبریدی موسوم به راموسا ارائه شده که در صورت ساخته شدن، در میان خودروهای رقیب بی‌همتا خواهد بود. این خودرو ۸۰۰ اسب بخار توان دارد و ارتفاع شاسی آن از سطح زمین نسبتا زیاد است که آن را برای مسیرهای سنگی و خاکی هم بسیار مناسب می‌کند.

این ایده در واقع عجیب‌ترین فرایندی است که درباره‌ی کنار هم گذاشتن و یکپارچه سازی چند فناوری می‌تواند رخ دهد. آیا این ایده می‌تواند به شکل یک سه‌چرخه‌ی هشت سوپاپ باشد؟! هر چه که هست می‌توان گفت که ایده‌ی شگفت انگیز خودروی هیبریدی از مرکز کامال (CAMAL) که به تازگی پیشنهاد شده به سوی این یکپارچه‌سازی حرکت می‌کند.

طراح تورینی برای نخستین بار تصاویری از پروژه‌ی موسوم به راموسا (Ramusa) را منتشر کرده است؛ یک سوپرخودروی هیبریدی که برای جاده‌های بدون آسفالت در نظر گرفته شده است. راموسا در زبان پیدومونتی (منطقه‌ای در ایتالیا) به معنای مارمولک است. این خودرو به گونه‌ای طراحی شده که فاصله‌ی فضای خالی بین شاسی و زمین زیاد باشد تا به این ترتیب برای مسیرهای غیرآسفالت هم مناسب باشد. یک پیشرانه بوگاتی EB110 از نوع ۳.۵ لیتری و ۱۲ سوپاپ با چهار توربوشارژر با استفاده از یک جعبه‌دنده‌ی شش سرعته تایرهای عقب را به حرکت در خواهد آورد و یک پیشرانه الکتریکی هم به طور همزمان تایرهای جلو را به گردش در می‌آورد.

البته با وجود اینکه نقشه‌های اولیه‌ی طراحی شده به ما در تجسم این خودرو کمک می‌کنند اما نشان دادن و مجسم کردن این خودرو دشوار است. راموسا با توان ترکیبی به دست آمده‌اش که بیش از ۸۰۰ اسب بخار در نظر گرفته شده در میان رقبای هم‌سبک خودش با فاصله‌ی بسیاری پیشتاز است. نزدیک‌ترین رقیب آن، خودروی آریل نوماد (Ariel Nomad) است که این خودرو توانی به اندازه‌ی ۳۰۰ اسب بخار دارد که طبیعتا قابل مقایسه با توان راموسا نیست. علاوه بر ویژگی‌های برتر در زمینه‌ی توان، این خودرو با ارتفاع کلی ۱۲۹ سانتی‌متری دارای فاصله‌ی ۲۵ سانتی بین شاسی و سطح زمین است که در نوع خود یک نوآوری به شمار می‌رود.

بدنه‌ی خودرو با فیبر کربن و روکاری‌های پلاستیکی ساخته می‌شود تا حالتی دوگانه داشته باشد. پیشرانه و شاسی این خودرو هم مربوط به بوگاتی است. بوگاتی EB110 بیش از ۲۰ سال پیش تولیدش متوقف شده بود و این خودرو در زمان خود به عنوان نخستین خودروی ساخته شده تا آن تاریخ به شمار می‌فت که برای سطح جاده و استانداردهای آن بیش از حد و به طور غیرمعقولانه‌ای سریع بود. اکنون باید دید آیا این طرح کامال به تولید محدود خواهد رسید یا خیر. اما به نظر می‌رسد ساخت و پیاده‌سازی چنین خودرویی به زیرساخت‌هایی مدرن‌تر از دوره‌ی ما نیاز دارد.

در صورت ساخته شدن این خودروها، میلیونرهایی که این خودروی میلیون دلاری را خریداری خواهند کرد از بابت وجود گودال‌ها و سنگ‌های یک جاده‌ی پر از گل و لای مشکلی نخواهند داشت. چون هیچ‌کدام از این موانع نمی‌تواند برای یک خودروی ۸۰۰ اسب بخاری با شاسی نسبتا بلند مشکلی ایجاد کند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید