لامبورگینی اعتقادی به اونتادور دیفرانسیل عقب ندارد

سه‌شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹
مطالعه 2 دقیقه
وقتی پنج سال قبل لامبورگینی گایاردو بالبونی به صورت دیفرانسیل عقب معرفی شد، خیلی‌ها این خودرو را ارمغانی از سوی تولیدکننده‌ می‌دانستند. بسیاری از کارشناسان در مورد اوراکان LP580-2 که ماه گذشته در جریان نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس ۲۰۱۵ معرفی شد نیز همین نظر را دارند. ولی به نظر می‌رسد ماجرا برای مدل محبوب اونتادور کمی متفاوت است.
تبلیغات

لامبورگینی به صورت پیش‌فرض هنوز هم به مدل‌های تمام چرخ متحرک علاقه دارد و با اینکه محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند ولی خودروساز ایتالیایی به دلیل کشش بهتر و ایمنی بیشتر، سیستم تمام چرخ متحرک را برای مدل‌های مختلف خود بهتر می‌داند. به گفته‌ی Autocar این تفکر در مورد برادر بزرگتر اوراکان یعنی مدل محبوب‌ و دوست‌داشتنی اونتادور به خوبی صدق می‌کند.

مائوریزیو رجیانی، مدیر بخش تحقیق و توسعه لامبورگینی به مجله‌ی Autocar گفته است اونتادور به لطف پیشرانه ۶.۵ لیتری V12 با توان ۶۹۱ اسب بخار و گشتاور ۶۸۷ نیوتن متری خود آنقدر قدرت و محبوبیت دارد که بدون سیستم دیفرانسیل عقب نیز فروش خوبی را تجربه کند. این در حالی است که اوراکان LP580-2 به یک پیشرانه‌ی ۵.۲ لیتری V10 با توان ۵۸۰ اسب بخار و گشتاور ۵۳۹ نیوتن متر مجهز شده است. به اعتقاد وی خودروهای دیفرانسیل عقب قدرتمندتری نسبت به اونتادور وجود دارند ولی اینکه بخواهیم لامبورگینی را بیش از حد محافظه کار بدانیم، عادلانه نیست.

رجیانی همچنین اشاره کرده که اورکان از ابتدا به عنوان یک نمونه دیفرانسیل عقب طراحی شده بود. شبیه‌سازی‌های کامپیوتری نشان داده که اضافه کردن مدل تمام چرخ متحرک نیز مشکل ایجاد نمی‌کند. با حذف سیستم تمام چرخ متحرک وزن خودرو کمتر شده و هندلینگ بهتری پیدا می‌کند ولی میزان کشش نیز کمتر شده و کنترل خودرو به ویژه‌های در جاده‌های خیس و لغزنده نیاز به تبحر زیادی دارد.

از دیابلو به بعد، تمام مدل‌های لامبورگینی تمام چرخ متحرک بوده‌اند. مدل‌های قدیمی مانند کنتاچ و میورا به صورت دیفرانسیل عقب تولید شده بودند. این کمپانی ایتالیایی برای دوره‌ای خاص پیش از عرضه‌ی گایاردو بالبونی تولید مدل تمام چرخ متحرک را شروع کرده بود. این نسخه‌ی ویژه بعد از تست‌های رانندگی ویژه لامبورگینی و براساس نظر او نامگذاری شد. این خودرو به خوبی جرقه‌هایی از تولید لامبورگینی‌های دیفرانسیل عقب را روشن کرد.

اما لامبورگینی در مسیری قرار گرفته که برای رضایت طرفداران سرسخت و سخت پسند دنیای خودرو علاقه‌ای به تولید مدل‌های کوچک و کم حجم ندارد. انتظار می‌رود مهمترین محصول بعدی این کمپانی مدل Urus به عنوان اولین SUV بعد از رامبو لامبو LM002 باشد. لامبورگینی معتقد است تولید نسخه‌ی دیفرانسیل عقب اوروس به اعتبار آن لطمه خواهد زد و شاید بتوان با یک شاسی بلند دریفت کشید ولی این کار منطقی به نظر نمی‌رسد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات