نگاهی به منشا نام گذاری ابرخودروهای لامبورگینی

نگاهی به منشا نام گذاری ابرخودروهای لامبورگینی

نام و نشان ابرخوردوهای لامبورگیتی که تلفیقی از هنر و صنعت ناب ایتالیایی است از گاوهای اسپانیایی الهام گرفته شده است. فروچیو لامبورگینی یک سال پیش از آنکه کمپانی خود را تاسیس کند، در سفری به سویل اسپانیا تحت‌تاثیر گاوهای اسپانیایی قرار گرفت و از همین‌‌رو نام خودروهای این کمپانی برگرفته از فرهنگ گاوبازی اسپانیا است. با زومیت باشید تا نگاهی به اسامی برخی از خودروهای لامبورگینی داشته باشیم.

فروچیو لامبورگینی در سال ۱۹۶۳ اقدام به تاسیس کمپانی ابرخودروساز خود کرد؛ اما وی از یک سال پیش در مورد نام‌گذاری خودروهای خود تصمیم‌گیری کرده بود. وی در سفری که به شهر سویل اسپانیا داشت، با دیدن گاوهای مبارزه‌ای میورا تحت‌تاثیر قرار گرفت و  از این‌رو تا به امروز نام خودروهای تولید شده توسط لامبورگینی از روی نام گاوهای مبارزه‌ای اسپانیایی انتخاب می‌شود. در ادامه نگاهی به نام چند شاهکار لامبورگینی خواهیم داشت.

۱۹۶۸ - لامبورگینی ایسلرو

lamborghini islero 1968 1600x1200 wallpaper 01 1

در سال ۱۹۴۷ میلادی ماتادوری به نام مانولته توسط یک گاو مبارزه‌ای با نام ایسلرو در جریان یک مبارزه کشته شد. لامبورگینی نیز پس از تولید خودروی خود که از یک موتور ۱۲ سیلندر چهار لیتری با چینش موتورها به شکل V شکل بهره می‌برد، از نام این گاو استفاده کرد و از این‌رو لامبورگینی ایسلرو با ۳۵۰ اسب بخار قدرت روانه‌ی بازار شد.

۱۹۶۸ - لامبورگینی اسپادا

lamborghini espada 1968 1600x1200 wallpaper 01

اسپادا در زبان اسپانیایی به معنای شمشیر است؛ اما از کاربردهای دیگر این کلمه باید به خطاب قراردادن ماتادور بیا همان گاوباز با استفاده از این کلمه اشاره کرد. لامبورگینی در سال ۱۹۶۸ میلادی نام خودروی چهار نفره‌ی خود را که به یک پیشرانه‌ی V12 چهار لیتری مجهز شده بود، اسپادا نهاد. این خودرو قدرتی ۳۲۵ تا ۳۵۰ اسب بخاری دارد.

۱۹۷۱ - لامبورگینی میورا

lamborghini miura sv 1971 1600x1200 wallpaper 02

میورا از وجود یک پیشرانه‌ی چهار لیتری V12 با ۴۳۰ اسب بخار قدرت بهره می‌برد. فروچیو با دیدن گاوهای خشمگین موسوم به میورا در سویل اسپانیا تصمیم به استفاده از نام‌های برگرفته از فرهنگ گاوبازی اسپانیایی روی خودروهای خود گرفت. میورا را باید یکی از خودروهای استثنایی لامبورگینی خواند که هنوز هم به عنوان یکی از محصولات برتر این خودروساز ایتالیایی مطرح است. لامبورگینی در این خودرو موتور را در قسمت میانی قرار داده و نیروی تولید شده را نیز به چرخ‌های عقب منتقل می‌کرد. در واقع لامبورگینی با این اقدام، استانداردی را برای تولید خودروهای موتور وسط که اغلب سوپراسپورت‌ها از آن استفاده می‌کنند، ترویج داد.

۱۹۷۲ - لامبورگینی اوراکو

lamborghini urraco 1972 wallpapers 1

لامبورگینی اوراکو در سال ۱۹۷۲ با بهره‌گیری از یک پیشرانه‌ی V8 با حجم موتور ۲.۵ لیتر روانه‌ی بازار شد. قدرت این خودرو ۲۲۰ اسب بخار است. واژه‌ی اوراکو در زبان اسپانیایی به معنای گاو کوچک است. ظرفیت اوراکو چهار نفر است. لامبورگینی این خودرو را با ویژگی‌هایی نظیر جثه‌ی کوچک و قیمت پایین روانه‌ی بازار کرد تا فروش آن را افزایش دهد.البته وجود مشکلات فنی و اعتصابات کارگری همراه با بحران اقتصادی اروپا و افزایش قیمت جهانی نفت در زمان تولید، لامبورگینی را از هدف خود دور کرد.

۱۹۷۳ - لامبورگینی کانتاش LP400

lamborghini countach lp 400 1973 1600x1200 wallpaper 04

لابورگینی کانتاش را باید آغاز دوران جدید در طراحی زبان طراحی این کمپانی ایتالیایی خواند. لامبورگینی این خودرو را با بهره‌گیری از یک پیشرانه‌ی چهار لیتری V12 با ۳۷۵ اسب بخار قدرت روانه‌ی بازار کرد. نام کانتاش در فرهنگ اسپانیایی به نوعی شیطنت اطلاق می‌شود.

۱۹۸۱ - لابورگینی جالپا

lamborghini jalpa 1981 1600x1200 wallpaper 01

لامبورگینی در سال ۱۹۸۱ لامبورگینی جالپا را با بهره‌گیری از زبان طراحی نرم‌تری در مقایسه با کانتاش روانه‌ی بازار کرد. این خودرو از وجود پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری V8 با ۲۵۵ تسب بخار قدرت روانه‌ی بازار کرده است. جالپا همچنین نام شاخه‌ای از گاوهای مبارزه‌ای در اسپانیا است.

۲۰۰۶ - لامبورگینی مورسیه‌ لگو LP640

lamborghini murcielago lp640 2006 1600x1200 wallpaper 05

لامبورگینی در مورسیه لگو از یک پیشرانه‌ی V12 با حجم ۶.۵ لیتر و قدرت ۶۴۰ اسب بخار استفاده کرده است. مورسیه لگو در زبان اسپانیایی به معنای خفاش است؛ اما دلیل نام‌گذاری این خودرو به این نام، معنای آن نیست، بلکه مورسیه لگو نام گاو مبارزه‌ای است که موفق شده تا ۲۸ ضربه‌ی شمشیر ماتادوری که با آن مبارزه می‌کرد را تحمل کند.

 ۲۰۰۸ - لامبورگینی ریونتون

lamborghini reventon 2008 1600x1200 wallpaper 04

ریونتون نام گاو خشمگینی بوده که در سال ۱۹۴۳ جان ماتادوری به اسم فلیکس گوژمان را در حین مبارزه گرفته است. ریونتون که طراحی آن از هواپیمای نظامی عاریه گرفته شده از وجود موتور ۶.۵ لیتری V12 با قدرت ۶۵۰ اسب بخار بهره می‌برد. لامبورگینی تنها ۲۰ دستگاه از این خودرو را ساخته و روانه‌ی بازار کرد.

۲۰۰۹ - لامبورگینی گالاردو (گایاردو) LP560-4

lamborghini gallardo lp560 4 2009 1600x1200 wallpaper 06

لابورگینی گالاردو را باید به عنوان یکی از پرفروش‌ترین خودروهای اسپورت این خودروساز ایتالیایی بدانیم. نام گالاردو نیز برگرفته از شاخه‌ای از گاوهای مبارزه‌ای ایتالیایی است. این خودرو به یک پیشرانه‌‌ی V10 با حجم ۵.۲ لیتر و قدرت ۵۶۰ اسب بخار مجهز است.

۲۰۱۰ - لامبورگینی سستو المنتو

lamborghini sesto elemento concept 2010 1600x1200 wallpaper 01

یکی از خاص‌ترین نمونه‌های لامبورگینی که تاکنون توسط این کمپانی طراحی و تولید شده، سستو المنتو است. سستو المنتو از همان پیشرانه‌ی ۵.۲ لیتری V10 گالاردو بهره می‌برد که قدرت خروجی آن ۵۷۰ اسب بخار است. سستو المنتو به معنای ماده‌ی ششم است که اشاره به کربن دارد. سستو المنتو در اغلب بخش‌های بدنه از فیبرکربن بهره برده و برای کاهش وزن این سوپر اسپورت حتی لوازم رفاهی نظیر داشبورد نیز در خودرو تعبیه نشده است.

۲۰۱۲ - لامبورگینی اَونتادور LP700-4

lamborghini aventador lp700 4 2012 1600x1200 wallpaper 07

اَونتادور نام گاو افتخارآفرینی است که که عناوین مختلفی را در اسپانیا مال خود کرده است. این خودرو از وجود یک موتور ۶.۵ لیتری با ۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۲ سیلندر با چینش V شکل بهره می‌برد.

۲۰۱۳ - لامبورگینی وننو

gallery 1440606964 lamborghini veneno 2013 1600x1200 wallpaper 04

به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس کمپانی لامبورگینی، این خودروساز سوپراسپورت گران قیمت و خاص را با نام وننو معرفی کرد. از این خودرو فقط سه دستگاه تولید شد. قدرت این خودروی توسط یک پیشرانه‌ی ۶.۵ لیتری V12 با قدرت ۷۴۰ اسب بخار تامین می‌شود. لامبورگینی نام وننو را از یک گاو مبارزه‌ای بسیار نامدار اسپانیایی گرفته است.

۲۰۱۵ - لامبورگینی اوراکان LP610-4

lamborghini huracan lp610 4 2015 1600x1200 wallpaper 0c

لامبورگینی اوراکان LP610-4 از وجود یک پیشرانه‌ی V10 با حجم ۵.۲ لیتر بهره می‌برد. این موتور قدرتی ۶۱۰ اسب بخاری را در اختیار راننده قرار می‌دهد. اوراکان برگرفته از نام یک گاو اسپانیایی است که از سال ۱۸۷۹ نام و آوازه‌ی فراوانی را در اسپانیا کسب کرده بود. این گاو تبحر و استعداد خاصی در حمله به سوژه‌ی خود داشت.

کمپانی لامبورگینی در حال حاضر از طریق کمپانی آئودی، زیر نظر فولکس واگن آلمان قرار دارد. نظر شما در مورد خودروهای این کمپانی ایتالیایی چیست؟

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده