مک‌ لارن سنا در برابر 720S؛ آزمایش سرعت و ترمزگیری

مک‌ لارن سنا در برابر 720S؛ آزمایش سرعت و ترمزگیری

در آزمایش سرعت و ترمزگیری کدام مدل برتر خواهد بود؟ سوپراسپرت ۲۸۵ هزار دلاری مک‌لارن 720S یا مک‌لارن سنا با قیمت یک میلیون دلار؟

خودروساز بریتانیایی مک‌لارن در چند سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. عرضه‌ی مدل‌های اسپرت و سوپراسپرت جدید با پیشرفته‌ترین مهندسی و آماده شدن برای رونمایی از قدرتمندترین ابرخودروی تاریخ این برند، همه گواهی بر پرکار بودن مهندسان مک‌لارن هستند.

مدل 720S یکی از جذاب‌ترین سوپراسپرت‌های جهان است که بارها عملکرد آن دست‌کم گرفته شده اما همیشه، در جایگاه بهترین‌ها قرار گرفته است. مک‌لارن سنا (Senna) دیگر محصول این خودروساز پرافتخار است که مرز بین سوپراسپرت و هایپرکار را برای مک‌لارن پر می‌کند. ترتیب دادن رقابت سرعت و ترمزگیری بین این دو مدل می‌تواند بسیار جذاب باشد؛ تحریریه‌ی وب‌سایت اتوکار این میدان را برای دو پرچمدار مک‌لارن مهیا کرده‌اند.

مک‌لارن 720S


پیش از بررسی آزمایش سرعت و ترمزگیری، اجازه دهید نگاهی به مشخصات فنی این دو مدل داشته باشیم. سوپراسپرت موتورمیانی 720S عضو خانواده‌ی سوپرسری (Super Series) مک‌لارن است که سال ۲۰۱۷، جایگزین مدل 650S شد. 720S از پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۴ لیتری با دو توربوشارژر، قدرت ۷۱۰ اسب بخار (BHP) و گشتاور ۷۷۰ نیوتن‌متر استفاده می‌کند. تمام این قدرت توسط جعبه‌دنده‌ی ۷ سرعته‌ی دوکلاچه به دو چرخ عقب با تایرهای پیرلی P Zero Corsa فرستاده می‌شود. مک‌لارن 720S با وزن ۱۳۲۲ کیلوگرم در پیست از ابرخودروی P1 هم عملکرد بهتری به‌نمایش می‌گذارد، این محصول، در بریتانیا برچسب قیمت پایه‌ ۲۱۸ هزار و ۲۰ پوند (حدود ۲۸۵ هزار دلار) خورده است.

مک‌لارن سنا / McLaren Senna


در مقابل، نسخه‌ی تولید محدود و دست‌ساز ابرخودروی سنا، عضو سری آلتیمت (Ultimate Series) مک‌لارن است. این مدل برای گرامی‌داشت آیرتون سنا فقید، قهرمان سه دور مسابقات فرمول یک که از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۳ برای مک‌لارن رانندگی می‌کرد، نام‌گذاری شده است.

سنا در اصل بر اساس 720S ساخته شده اما وزن آن به ۱۱۹۸ کیلوگرم کاهش داده شده و قدرت آن افزایش پیدا کرده است؛ پیشرانه‌ی V8 توئین توربوشارژ ۴ لیتری در سنا، ۷۸۹ اسب بخار قدرت (BHP) و ۸۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. مسئولیت انتقال قدرت این پیشرانه به محور عقب و تایرهای پیرلی Trofeo R، برعهده‌ی گیربکس ۷ سرعته‌ی دوکلاچه واگذار شده است. تنها ۵۰۰ دستگاه مک‌لارن سنا با قیمت پایه ۷۵۰ هزار پوند (حدود یک میلیون دلار در آمریکا) عرضه می‌شود.تفاوت‌های 720S و سنا در پیشرانه محدود نمی‌شود؛ گشتاور 720S از دو موتور ۵۵۰۰ در دسترس است اما سنا از دو موتور ۳۰۰۰ تمام ۸۰۰ نیوتن‌متر را در اختیار می‌گیرد. علاوه بر وزن کمتر، سنا به دیسک‌های ترمز سرامیک کربن مجهز مسابقه‌ای است که تولید هر کدام از آن‌ها هفت ماه زمان می‌طلبد (مدل‌های استاندارد در یک ماه تولید می‌شوند). در آزمایش اتوکار، عملکرد هر خودروی در رسیدن به سرعت‌های ۵۰، ۱۰۰ و ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و توقف کامل بررسی می‌شود.

مک لارن 720s

هر دو خودرو به سیستم کنترل حرکت (Launch Control) مجهز هستند. مک‌لارن 720S در زمان ۲.۹۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید؛ ۱.۶۰ و ۵.۵۳ ثانیه نیاز است تا 720S به سرعت‌های ۵۰ و ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برسد. در مقابل سنا برای رسیدن به سرعت ۵۰، ۱۰۰ و ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت، به‌ترتیب ۱.۷۵، ۳.۱۴ و ۵.۴۰ ثانیه زمان طلب کرد. باتوجه به زمان کمتر 720S در تست سرعت صفر تا ۵۰ و صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، می‌توان گفت که سیستم شروع حرکت این مدل بهتر از سنا عمل می‌کند و شتاب اولیه‌ی آن بهتر است.

McLaren Senna / مک‌لارن سنا


مک‌لارن سنا اما در تست سرعت صفر تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت با اختلاف جزئی، 720S را شکست می‌دهد. اما سنا باتمرکز ویژه بر آیرودینامیک بهتر و رانندگی در پیست طراحی شده است، بنابراین عملکرد آن در ترمزگیری فوق‌العاده خواهد بود. مک‌لارن سنا در زمان ۳.۷۷ ثانیه از سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به حالت سکون می‌رسد؛ مهم‌تر اینکه، تنها ۹.۱۷ ثانیه نیاز است تا این ابرخودروی انگلیسی از حالت سکون تا سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد و سپس توقف کامل کند.

720S با اینکه در شتاب اولیه پیشتاز بود، اما در ترمزگیری در برابر سیستم ترمز سرامیک کربن مسابقه‌ای سنا، شانسی ندارد. ۴.۱۳ ثانیه برای توقف کامل 720S از سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت نیاز است؛ صفر تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و سپس توقف کامل نیز در ۹.۶۷ ثانیه انجام می‌شود. برای مقایسه باید توجه کرد که بوگاتی ویرون در تست سرعت و ترمزگیری صفر-۱۶۰-صفر کیلومتر بر ساعت، زمان ۹.۹ ثانیه ثبت کرده بود، پس 720S، برتر از ابرخودروی قبلی بوگاتی، عمل می‌کند.

ویدئوی دیدنی تست اتوکار از مک‌لارن سنا و 720S در ادامه قابل مشاهده است.


لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده